Emniyet'in Akit Gazetesi'ne Yönelik Tutumunu Kınıyoruz!

Emniyet'in Akit Gazetesi'ne Yönelik Tutumunu Kınıyoruz!

Özgür-Der, Emniyet güçlerinin Yeni Akit Gazetesi çalışanlarına yönelik hukuksuz tavrını yaptığı basın açıklamasıyla kınadı.

Özgür-Der, geçtiğimiz gün 10 Kasım'da Sancaktar Dergisi'nin Yeni Akit Gazetesi'nde yayınlattığı "Olmasaydı da Olurduk 1881-1938" başlıklı ilana karşı gazete binası önünde küfür ve hakaret içerikli gösteriyi haberleştirmek isteyen gazete çalışanlarının gözaltına alınışını kınadı. Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer tarafından yazılan basın açıklamasında Emniyet güçlerinin yürüyüş ve toplantılarda güvenliğin sağlanması üzerine sorunlarının varlığına işaret edilirken, yapılan gözaltıların emrini veren yetkililerin hukuksuz bir iş yaptıklarının altı çizildi.

***

Yeni Akit Gazetesi Çalışanlarına Yönelik Emniyet Güçlerinin Tutumunu Kınıyoruz!

26 Kasım 2013

Türkiye’de resmi ideolojinin tabularına dokunan yanıyor gerçeği tüm absürtlüğüyle devam ediyor. 10 Kasım üzerinden Mustafa Kemal’i adeta ilahlaştıran söylemleri eleştiren “Olmasaydı da Olurduk 1881-1938” ilanının Yeni Akit Gazetesinde yayınlanması sonrasındaki gelişmeler bu durumun somut göstergesidir. Herhangi bir hakaret ya da sövgü içermeyen aksine bir gerçeği çıplak bir şekilde ortaya koyan bu ilandan rahatsız olan çevreler her zamanki linççi tavırlarını devreye sokarak ne kadar tahammülsüz olduklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Hedef gösterme içerikli kampanya ve yayınlar neticesinde 24 Kasım Pazar günü gazete önüne gelen bir grup hakaret içerikli pankart açarken, gazete ve çalışanları aleyhine hakaret içerikli sloganlar atıyor. Bir protestodan çok adeta küfür gösterimi olan bu eyleme Yeni Akit’in matbaasının yanındaki Adıyamanlılar Vakfı’nda düğüne katılanlar da “Müslümanlara hakaret edemezsiniz” ve “Müslümanlara ‘soysuz’ diyemezsiniz” şeklinde tepkiler gösteriyorlar.

Bu tuhaf eylemin bir başka tuhaf yönü ise polisin gazete çalışanlarına olan yaklaşımı. Eylemi haberleştirmek için orada bulunan -ki eylem zaten gazete önünde yapılmakta- fotoğraf çeken Yeni Akit Gazetesi Haber Müdürü Kenan Kıran ile muhabirler Fahrettin Dede, Hüseyin Kulaoğlu ve Mehmet Özmen karga tulumba gözaltına alınıyor. Gözaltı altına alma emri veren ve o anda eylem yerinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Salih Şen ve Bağcılar İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Karaoğlan hukuksuz bir eyleme imza atmışlardır. Gözaltına alınan gazetecileri çevrede bulunan vatandaşların tepkisi üzerine polisler, “Akrep” adı verilen araçtaki muhabirleri tekrar Yeni Akit’in önüne getirmek zorunda kalıyor.

Bu olay İstanbul Emniyetinin idarecilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin güvenliğinin nasıl olması gerektiğiyle ilgili olarak bir problemlerinin olduğunu göstermektedir. Eylem, toplantı ve gösteri yürüyüşü ile küfürlü, hakaretli bir grubun yaptıklarını tespit etmesi gerekirken emniyet güçleri gazetecileri gözaltına alarak “Böyle eyleme böyle haber” mi demek istiyorlar acaba?  

Yeni Akit gazetesinde yayınlanan ilana yönelik tahammülsüz saldırılarını ve gazete mensuplarına yönelik emniyet güçlerinin tutumunu kınıyoruz. Yeni Akit gazetesi çalışanlarına uğradıkları bu hukuksuz muameleden dolayı geçmiş olsun diyor; konuyla ilgili olarak olayın faillerinin bir an önce kamuoyuna açıklama yapmasını ve hesap vermesini talep ediyoruz.

Musa Üzer
Özgür-Der Genel Sekreteri

Önceki ve Sonraki Haberler