“Emperyalist Rusya Ukrayna’dan Defol"

“Emperyalist Rusya Ukrayna’dan Defol"

Ukrayna’da fiili işgalci olarak bulunan Rusya Fatih Saraçhane'de bir araya gelenler tarafından protesto edildi.

Özgür-Der, Saraçhane Parkında düzenlediği eylemde Ukrayna işgaline karşı destek mesajı verirken emperyalist Rusya’yı telin etti.

Rusya’nın birkaç gün önce Ukrayna’nın çeşitli şehirlerinde eş zamanlı başlattığı işgal girişiminin kabul edilemez olduğu vurgulanan eylemde işgalin sona erdirilmesi çağrısında bulunuldu.

Katil Putin, Emperyalist Rusya” ve “İşgale Hayır! Rusya Ukrayna’dan Defol!” yazılı pankartların taşındığı eylemde “Emperyalist Rusya Ukrayna’dan, Kafkasya’dan, Suriye’den Defol!”, “Imperialist Russia Get Out Of Ukraine, Caucasia, Syria!”, “Putin’e Sessiz Kalma, İşgal Suçuna Ortak Olma!”, “Katil Putin Kırım’dan Defol!”, “Katil Putin Ukrayna’dan Defol!” ve “Putin Katlediyor Dünya Seyrediyor!” dövizleri taşındı.

Eylemi sunan Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kaçmaz, Müslümanların Ukrayna dahil tüm katliamların karşısında olduğunu ve bundan sonra da olacağını söyledi.

 

img-4255-001.jpg

 

Rusya’nın birçok ülkede benzeri katliamları gerçekleştirdiğini, Ukrayna’da da farklı bir sonuç olmayacağını belirten Kaçmaz, Rusya’nın yalanlarına inanarak farklı bir sonuç beklemenin anlamlı olmadığını kaydetti.

Kaçmaz, kendilerini Sol ve Aydınlıkçı olarak lanse eden grup ve şahısların bugün katillerin peşi sıra gitmekten utanmadığını vurguladı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ise Rusya’nın bir takım bahanelerle Ukrayna’yı işgal ettiğini ifade ederek bu bahanelerin “Kuzuyu yemek isteyen kurdun suyu bulandırdığını" iddia etmesi gibidir dedi.

 

img-4291-001.jpg

 

Geçen hafta Rusya Çarı Putin’in, bir savaş planı olmadığını ve Batılıların kışkırtması olduğunu söylediğini belirten Kaya, Putin’in 21 şubatta Ukrayna’nın Rusya’nın bir parçası olduğunu ilan edip Donbas’ta Rusların katledildiğini söyleyerek Kiev’e kadar tanklarını soktuğunu hatırlattı.

Rusya’nın harekatının çok net bir şekilde vahşet ve hukuksuzluk olduğunun altını çizen Kaya, Filistin’de, Keşmir’de, Doğu Türkistan’da ve başka birçok yerde yıllardır işgal olduğunu ve Müslümanların hepsine tepki koyduğunu ve koymaya devam edeceğini bildirdi.

Müslümanlar adil ol emrine muhataptır. Zulüm kimden gelirse karşısında mazlum kim olursa olsun yanında olmalıyız.” diyen Kaya, Rusya’nın yayılmacılığına ve emperyalizmine karşı tüm halklar uyanık olmalıdır ifadelerini kullandı. 

Kaya, “Batı emperyalizmini lanetledik ve lanetlemeye devam edeceğiz. Ama bu Rusya’nın emperyalist hareketlerinin görmezden gelinmesini gerektirmiyor.” ifadelerini kullanarak medyada kimisi akademisyen kimisi gazeteci kimliğiyle Rusya’nın güvenlik gerekçelerini  öne süren ve işgale bile işgal diyemeyen insanların Dünyanın utancı olduğunu söyledi.

Rusya propagandası yapan isimlerin Rusya’nın İdlib’de katlettiği 35 Türkiye askerini unutturduğunu da vurgulayan Kaya, “Biz ABD emperyalizminin karşısındayız, biz NATO’yu emperyal bir güç olarak İslam dünyasının karşısında görüyoruz. Ama eğer Ukrayna halkı kendi iradesi ile NATO’ya girmek istiyorsa bu bir suç değildir, katliamı meşru kılmaz, işgali haklı çıkarmaz.” dedi.

Haksöz Dergisi Yazarı Hamza Türkmen, Putin’in işgaline karşı zulüm altındaki çocukların yanında olunması gerektiğini belirterek var olan manzaranın savaş değil işgal olduğunun altını çizdi.

Türkmen “Savaş için güçlerin orantılı olması gereklidir. Rusya, Ukrayna’yı bombalayarak işgal etmeye çalışıyor ve Ukrayna buna karşı zayıf imkanlarla karşı koymaya çalışıyor.” diye ekledi.

 

img-4365-001.jpg

 

Emperyalizmin yayılmacılık ve sömürgecilik olduğunu ve de insanların kimliğini zorla değiştirip asimile etmeyi amaçladığını belirten Türkmen, dün tek kutuplu dünyanın imparatoru olan ABD ve Rusya ile Çin imparatorluklarının bölgede güç olup emperyalist politikalarını tekrar işletmeye çalıştığını kaydetti.

Küresel kapitalizme karşı çıkma iradesi gösteren herkesin Ukrayna’nın işgaline ve Rusya’nın emperyal politikalarına da karşı çıkması gerektiğine işaret eden Türkmen 'beyninden ve midesinden güç odaklarına bağlı olanların işgal karşısında değişik tezviratlar yaptığını' söyledi ve “ABD emperyalizmine karşı çıkıp Rusya’ya ses çıkarmayanların adalet ve insanlıktan nasipleri yok.” dedi.

Grup Yürüyüş üyesi Mehmet Ali Aslan ise eylemde bir araya gelen bir avuç insanın Rus işgalini engelleyebilmeleri mümkün görünmese de ortada bir zulüm olduğunu ve Müslümanların buna karşı tavırlarının net olması gerektiğini söyledi.

Eylemlerle safların belli edildiğini anlatan Aslan, 'Hz. İbrahim'in ateşine su taşıyan karınca' misaline atıfta bulundu.  

 

img-5806-001.jpg

 

Medya mecralarında maaşa bağlanmış Rus trollerinin var olduğu gibi Sanat hayatında benzer örneklerin yer aldığını söyleyen Aslan, 'Yıllardır devrimcilik, özgürlük ve halkların kardeşliği diyerek sanat üretenlerin söz konusu Rus işgali olunca Moskovada konserler verdiğini' belirtti.

Aynı kareleri Suriye’de de görmüştük. İnsanların başına varil bombaları atılırken aynı grup Tarsus’ta Esed posterleri altında konser vermişti.” diyen Aslan halkların kardeşliği ve barışı savunan grubun katleden kendilerinden olunca destek sunduğunu vurguladı. 

Aslan son olarak, “Ama biz kim olursa nerede olursa olsun zulme uğrayan bir kişinin yanında oluruz. Çünkü biz Müslümanız, biz Rachel Corrie’nin ‘zulüm bizdense ben bizden değilim’ dediği yerdeyiz.” dedi.

Eylem sırasında “Rusya Lobisi Hesap Verecek!”, “Katil Putin Ukrayna’dan/Suriye’den Defol!”, “İnsanlık Düşmanı Yeni Çar Putin, Ukrayna’dan Defol!”, “Zalimler Allah’a Hesap Verecek!”, “İşbirlikçi Hainler Hesap Verecek!” sloganları atılırken, eylem tekbirlerle sona erdi.

 

img-4268-001.jpg

img-4294-001.jpg

img-4302-001.jpg

rusya1.jpeg

img-4272-001.jpg

rusya12.jpeg

img-4235.jpg

img-4246.jpg

img-4252.jpg

img-4336.jpg

img-4373.jpg

img-4412.jpg

img-4415.jpg

img-4422.jpg

img-6530.jpg

img-6523.jpg

img-6653.jpg

img-6650.jpg

img-4260.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler