"Ergenekon’u Örtme Kampanyası Uygulanıyor!"

"Ergenekon’u Örtme Kampanyası Uygulanıyor!"

Özgür-Der, Star gazetesi yazarı yazdığı Ergenekon kitabından dolayı Şamil Tayyar’a verilen 20 ay hapis cezası üzerine bir açıklama yaparak bu cezaların amacının Ergenekon operasyonun örtülmesine dönük olduğunu belirtti.

Basın açıklamasının tam metni:

Gazetecileri Susturma Çabası Ergenekon'u Gizleme-Örtme Kampanyasının Bir Parçasıdır!

25 Aralık 2009

Ergenekon cephesi elindeki tüm araç ve imkanlarla cuntacı faaliyetlerin aydınlatılması çabalarını sabote etmeyi sürdürüyor. Dün yaşanan 2 gelişmeyle bu çabalara adli zaviyeden de katkı sunulmuş oldu. Star Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazar Şamil Tayyar Ergenekon kirliliğine ışık tutmaya yönelik çalışması nedeniyle mahkum edildi. Şamil Tayyar "Operasyon Ergenekon" isimli kitabıyla "soruşturmanın gizliliğini ihlal" ve "adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs" ettiği suçlamasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesince 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Öte yandan Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu da Kafes eylem planı hakkında yaptığı haberler nedeniyle "farklı" bir muameleyle karşılaştı. Genelkurmay Adli Müşavirliğinin suç duyurusu üzerine Kadıköy Savcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında dün ifadesi alınan Mehmet Baransu Savcılıkça "gizliliği ihlal" suçlamasıyla tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Kadıköy 5. Sulh Ceza Mahkemesince serbest bırakılan Baransu'nun yargılanması devam edecek.

2 gazeteciyle ilgili yaşanan bu gelişmeleri sıradan bir hukuki işleyişin tezahürleri olarak görmek mümkün değildir. Ergenekon gibi, Kafes gibi ülkeyi ve toplumu derinlemesine tehdit eden, her türlü kirliliğe, hukuksuzluğa, provokasyona açık çeteci yapılanma ve faaliyetleri gün yüzüne çıkartmaya yönelik çabaları nedeniyle gazeteci ve yazarların baskı altına alınmaya çalışılması kabul edilemez. Bu tutumun Ergenekon zihniyeti ve işleyişine katkı sunmaktan başka anlamı yoktur.

Öte yandan darbeci çetelerin propaganda kampanyalarına eşlik etmek ve cunta oluşumları içinde yer almaktan dolayı halen Ergenekon davasında yargılanan gazetecilere bile destek vermekten çekinmeyen medya örgütlerinin Ergenekon'u ifşa çabalarından dolayı yargılanan, cezalandırılan gazeteciler hususunda takındığı vurdumduymaz tavır da ibretliktir!

Bu vesileyle Şamil Tayyar ve Mehmet Baransu'ya geçmiş olsun diyor, halkı tehdit eden cuntacı örgütlenme ve faaliyetlere karşı sürdürdükleri gazetecilik çabalarından ötürü teşekkür ediyoruz.

 

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler