"Esed Bombalıyor, Sözcüleri Propaganda Yapıyor"

"Esed Bombalıyor, Sözcüleri Propaganda Yapıyor"

Rıdvan Kaya, bugün Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin bir basın açıklaması kaleme aldı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, bugün Hatay'da bulunan ve Suriye ile geçiş yolu olan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamayı değerlendiren bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Baas çetesinin suçlarına bir suç daha eklediği, hiç bir kural tanımadığını bir kez daha gösterdiği ifade edilirken yerli işbirlikçilerinin bu patlamadan bile malzeme çıkarmaya yeltenmesinin insanlık dışı bir tutum ortaya çıkardığı belirtildi.

İlgili Haber

Hatay Cilvegözü'nde Patlama: 12 Ölü

Hayatını kaybedenler ve yaralılar için temennide bulunulan açıklamada Baas rejimi ile birlikte destekçilerinin de tarihin çöplüğüne yuvarlanacağının altı çizildi.

***

ESED BOMBALIYOR,

YERLİ SÖZCÜLERİ PROPAGANDA KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR!

11 Şubat 2013

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Cilvegözü sınır kapısında bomba yüklü bir arabanın infilak ettirilmesi neticesinde 10 insan hayatını kaybederken, 50’den fazla insan yaralandı. Suriye’den Türkiye’ye geçiş güzergahında gerçekleştirilen bu eylemle Baas çetesi 2 yıla yakındır işlediği insanlık suçları zincirine yeni bir halka daha eklemiş oldu.

Özgürlük isteyen Suriye halkına karşı vahşi bir katliam politikası yürüten Esed yönetimi, bu eylemiyle Suriye halkına karşı sürdürdüğü savaşta hiçbir kural tanımadığını bir kere daha göstermiş oldu. Baas zulmünden kaçmaya çalışan insanları hedef alan bu eylem, asıl olarak Suriye halkının özgürlük mücadelesini destekleyen Türkiye’ye bir gözdağı ve Suriye halkına Türkiye’den uzanan yardım elinin kesilmesine dönük şeytani bir planın pratize edilmesidir.

Esed yönetiminin bugüne kadar işlediği suçlar tüm dünyanın gözü önünde cereyan ettiğinden, bu çetenin gerçekleştirdiği Reyhanlı saldırısının vahşiliğine, ahlaksızlığına dair ilave bir söz sarfetmenin gerekmediği kanaatindeyiz. Boğazına kadar suça bulaşmış bu çetenin ne bugüne kadar yaptıklarına, ne de bundan sonra yapabileceklerine ilişkin artık bir şaşkınlık ifade etmenin anlamsız, kınama türünden açıklamaların da gereksiz olduğu aşikârdır! Bu çetenin bir an önce defolup gitmesini talep etmenin ve bunun için çaba sarfetmenin haricinde söylenen her söz ve atılan her adım beyhudedir.

Burada asıl dikkat çekici husus ise iki yıldır doğrudan-dolaylı yollarla bu vahşi çeteye arka çıkan, Türkiye kamuoyunda Esed savunuculuğuna soyunan çevrelerin Reyhanlı saldırısı sonrasında da iğrenç tutumlarını sürdürmekten vazgeçmemeleri, hatta saldırıyı kirli propaganda kampanyalarının bir parçasına dönüştürme kurnazlıkları olmuştur.

Bu tipler saldırı haberi alındığı andan itibaren gazeteci, siyasetçi vb. kimlikler altında yaşanılanın Türkiye’nin Suriye sorununa müdahil olmasının bedeli olduğuna ilişkin sözleriyle bulanık suda balık avlama faaliyetlerine girişmişlerdir. Suriyeli muhalifleri karalamak ve itibarsızlaştırmak için iki yıldır tekrarlanan “sınırların kevgire döndüğü”, “silahlı insanların elini kolunu sallayarak Türkiye’ye girip çıktıkları” vb. propagandif sözler bir kez daha dolaşıma sokulmuştur.

Bu tezlerin sahipleri aylardır Suriye’de devam eden Baas zulmüne karşı Türkiye’nin sessiz kalmasını, muhaliflerin rejim güçlerince katledilmesine onay vermesini talep etmektedirler. Türkiye halkının Suriyeli kardeşlerine yardım ulaştırmasından rahatsız olmaktadırlar. “Suriye’nin içişlerine karışmayalım” söylemiyle cani bir rejimin halkını vahşice zulmetmesine göz yumulmasını önermektedirler. Kısacası ulusal çıkarlar adı altında barbarlığı, insani değerlerin çiğnenmesini savunmaktadırlar.

İşte bu insanlık dışı tezlerin ve tutumun sahiplerinin, destekçisi oldukları Baas çetesinin taze vahşiliği karşısında da utanmak yerine seslerini yükselttikleri ve Baas çetesini dolaylı söylemlerle kollama faaliyetinden geri durmadıkları görülmüştür. Bu alçakça saldırıyı dahi işbirlikçi tezlerine malzeme fırsatına dönüştürme çabası içine girebilmişlerdir.

Saldırıda hayatını kaybeden Türkiyeli ve Suriyeli kardeşlerimizin yakınlarına başsağlığı, Rabbimizden yaralılara acil şifalar dilerken; Esed zulmünün savunucularının da en kısa zamanda savunucusu oldukları Baas çetesiyle birlikte tarihin çöplüğüne yuvarlanmalarını diliyoruz.

Rıdvan Kaya
Özgür-Der Genel Başkanı

 

Önceki ve Sonraki Haberler