Esed’in İşbirlikçisi Putin’in İstanbul Ziyareti Protesto Edildi

Esed’in İşbirlikçisi Putin’in İstanbul Ziyareti Protesto Edildi

İstanbul'u ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı, Rusya Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Kafkasya halklarına karşı işgal ve zulüm politikaları ile bilinen ve son dönemde de zalim Esed rejimine verdiği destek ile gündeme gelen Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’in Türkiye’ye gelişi Rusya Konsolosluğu önünde protesto edildi.

“Esed’in Hamisi Kafkasya’nın Katili Rusya!”

Özgür-Der ve İmkander’in çağrısıyla Galatasaray Meydanı’nda toplanan kalabalık sloganlarla Rusya Konsolosluğu önüne yürüdü. Murat Ayar’ın sunumunu yaptığı eylemde “Esed’in Hamisi Kafkasya’nın Katili Rusya!”, “Zalim Esed’in Suç Ortağı Putin Hoş Gelmedin!”, “Katil Rusya Suriye’den Defol!”, “Yaşasın Müslüman Bağımsız Kafkasya!”, “Kafkasya Ruslara Mezar Olacak!”, “Long Live Free Caucaus!”, “Şehitlerimiz Onurumuzdur!” yazılı dövizlerin taşınırken “Katil Rusya Suriye’den Defol!”, “Ey Rusya! Çeçen’iz Biz, Çerkes’iz, Dağıstanlı, Karaçay, Nogay’ız. Diz Çökmeyeceğiz Önünde Teslim Olmayacağız! Vurulup da Düşsek de Toprağa; Senden Değil Biz Ancak Rabb’imizden Korkarız!”, “Katil Rusya Kafkasya’dan Defol!” yazılı pankartlar açıldı.

“Kanlar Üzerinden İktidar Kurulamaz”

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya Rusya’nın geçmişten beri işlediği katliamlarla tanındığını söyleyerek başladığı konuşmasında “Putin rejimi çıkarları uğrunda 2 yıldır Baas despotizmine hizmet etmektedir” dedi. Dökülen kanlar üzerine uzun süreli iktidar kurulamayacağını ifade eden Rıdvan Kaya menfaatleri uğruna katliama destek veren Rusya’nın Müslüman camia tarafından kesinlikle affedilmeyeceğinin altını çizdi. Kaya konuşmasında Rusya halkına da çağrıda bulunarak “Halklar birbirine düşman olmamalıdır, masum insanlara zulmedenlere sessiz kalınmamalıdır” dedi. Hiçbir menfaatin hiçbir rejim açısından, tek bir çocuğun öldürülmesini meşrulaştırmayacağını belirten Rıdvan Kaya çürümüş Esed rejimine karşı direnen Suriye halkına destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

“Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!”

İmkander Başkanı Murat Özer konuşmasında Müslümanların Rusya’yı işgalci yönüyle tanıdıklarını ifade ederken Bosna’da, Kafkasya’da Anadolu’da katliamlar yapan Rusya’nın şimdi de Suriye’deki katliamlara destek verdiğini söyledi. Bir işgalci güç olan ve Müslüman halklara kan kusturan Rusya rejiminin başkanı Putin ile hükümet bazında hiçbir ilişki kurulmaması gerektiğini belirten Özer, ekonomik, askeri vs temasların son bulmasını istedi. Müslümanların Irak işgalinde ABD, Afganistan işgalinde Rusya, Doğu Türkistan işgalinde Çin emperyalizminin karşısında durduğunu hatırlatan Özer o zaman da Müslümanlara çeşitli iftiralar atıldığını vurguladı. Rusya ve Esed rejimini destekleyenlerin katliamları yapanlardan farklarının olmadığını kaydeden Özer konuşmasını “Emperyalizm Yenilecek, İslami Direniş Kazanacak!” sloganıyla bitirdi.

“Zalimlerin Akıbeti Hep Aynıdır”

Mustazaflar Cemiyeti’nden Sait Şahin ise yaptığı konuşmada dünya üzerinde tahakküm eden tüm zalimlere karşı tepki gösterdi. Müslümanların yeryüzünün tüm mazlumlarının yanında yer aldığını ifade eden Şahin son yüz yılda dünyayı dizayn eden ve Müslüman halkların başına diktatörler getiren Batı’nın bu şekilde İslam coğrafyasının zenginliklerini sömürdüklerini belirtti. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri Müslüman halkların uyanışı olarak tanımlayan Şahin bu insanların Libya’da, Mısır’da olduğu gibi Çeçenistan ve Suriye’de de diktatörleri devireceklerini söyledi. Zalimlerin akıbetlerinin hep aynı olacağını hatırlatan Şahin konuşmasına mazlum halkların zillet altında yaşamaktansa ölmeyi tercih edeceğini vurgulayarak son verdi.

“Türkiye Muhacirlere Yardım Etmelidir”

Eylemde son olarak bir konuşma yapan Kafkas muhacir bir hanım Türkiye hükümetinin Kafkasya’da ve Suriye’den gelen muhacirlere yardımda bulunmasını ve katil Rusya rejimi ile ilişkilerin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Katil Putin İstanbul’dan Defol!”

Eylem boyunca “Katil Putin Suriye’den Defol!”, “Katil Putin Kafkasya’da Defol!”, “Katil Putin İstanbul’dan Defol!”, “Katil Rusya Suriye’den Defol!”, “Katil Rusya Kafkasya’dan Defol!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!”, “Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyk Ya Allah!”, “Müslüman Halklar Kardeştir!”, “Katil Esed Suriye’den Defol!”, “Kafkasya Halkı Yalnız Değildir!” sloganları atıldı.

Haksöz-Haber

Foto: Gökhan Ergöçün

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_01.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_02.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_03.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_04.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_05.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_06.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_07.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_08.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_09.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_10.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_11.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_12.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_13.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_14.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_15.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_16.jpg

201201203_istiklal_caddesi_rus_konsolosluk_putin_17.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler