Fatih'te Yoğun Kar Yağışı Altında BALYOZ PROTESTOSU

Fatih'te Yoğun Kar Yağışı Altında BALYOZ PROTESTOSU

Özgür-Der mensupları Balyoz Darbe Planı’nı protesto ederek, başta plana sahip çıkan Genelkurmay Başkanı Başbuğ olmak üzere vahşet duygusuyla hazırlanan planda ismi geçen tüm generallerin yargılanmasını istediler.

Yoğun kar yağışı ve soğuğa rağmen bugün 13.00'te Fatih Saraçhane Parkı'nda toplanan Özgür-Der mensupları darbeleri, darbecileri, militarist zihniyeti ve darbecileri kollayan yargı düzenini protesto ettiler. "Cuntanın Balyozu Kırılsın; Genelkurmay'dan Hesap Sorulsun!" yazılı pankart açan topluluk ellerinde de "Kemalist Zihniyetle Hesaplaşmadan Darbe Planları Bitmez!", "Vahşet Senaryolarının Dayanağı: EMASYA Protokolü İptal Edilsin!", "Anayasa Mahkemesi Militarizmin Hukuk Bürosu mu?" yazılı dövizler taşıdılar.

"Militarizm Köküne Kadar Kurutulmalı!"

Özgür-Der adına M. Ali Aslan'ın Taraf gazetesinde birkaç gündür yayınlanan ve Genelkurmay Başkanı'nın sahiplendiği Balyoz Darbe Planı hakkında kısa bir bilgi vermesiyle başlayan eylemde ilk olarak Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya söz aldı. Balyoz'daki korkunç planlara dikkat çeken Rıdvan Kaya, 12 Eylül Darbe süreci öncesinde ve sonrasında icra edilen pratikleri, 28 Şubat sürecindeki kampanyaları ve daha yakın bir tarihte askerlerce gerçekleştirilen Şemdinli'deki Umut Kitabevi'nin bombalanması eylemlerini anımsatarak bu planların TSK'ya yabancı olmadığını belirtti. Militarizmin köküne kadar kurutulması gerektiğine dikkat çeken Kaya, bunun için darbeci oluşumlara ve darbelere karşı mücadele etme sorumluluğuna işaret etti. İnsan olmanın gereği ve Müslüman olmanın yüklediği bir sorumluluk olarak halk düşmanı, İslam düşmanı cuntalara karşı direnmenin şart olduğunu söyleyen Kaya, Balyoz Planı'nın dayandığı EMASYA'nın bir an önce Hükümet tarafından yürürlükten kaldırılmasını istedi.

İç-dış tehdit tanımlarının halk düşmanlığı olarak belirdiğine dikkat çeken Rıdvan Kaya, ordunun halk ve siyaset üzerindeki vesayetinin sonlandırılması ve darbecilerin yargılanarak tasfiye edilmesi çağrısında bulundu. Müslümanlara yönelik baskılara da değinen Kaya, Elazığ'da yaşanan İhya-Der operasyonun ve son günlerde el-Kaide üyesi oldukları iddiasıyla çok sayıda insanın gözaltına alınmasına değindi. Çok sayıda Müslümanın kent merkezinde gözaltına alınmasına rağmen Arnavutköy Jandarma Karakolu'na götürülmesinin ve sorgulamaların burada yapılmasının da süregelen hukuksuzluğun ve keyfiliğin bir tezahürü olduğunu vurguladı.

Eyleme katılarak destek veren İhya-Der Genel Başkanı Muhammed Fatih Demirtaş da yakın dönemde İslami etkinlikleri dolayısıyla hukuksuz bir yargılanma süreci sonrasında çarptırıldıkları cezaların arka planına değindi. Yargılanması gerekenin darbeci yapılanmalar olması gerekirken legal dernek mensuplarının yargılandığını söyleyen Demirtaş, darbecilerden mutlaka hesap sorulması gerektiğini söyledi.

"Darbelere Karşı Ortak Tavır Alınmalı!"

Taraf Gazetesi yazarı Roni Margulies de eyleme destek verenler arasındaydı. Darbelere Karşı 70 Milyon Adım adına eylemde söz alan Margulies, darbelere karşı birlikte hareket etmenin önemine değindi. Darbecilerin ciddi olduklarını (Ayışığı-Sarıkız-Kafes-Balyoz şeklinde) gittikçe sertleşen darbe isimlerinden de anlaşılabileceğini söyleyen Margulies, darbecilik illetinin ancak güçlü ve birik içinde hareket eden toplumsal muhalefet ile geriletilebileceğine dikkat çekti.

"Darbecilere Boyun Eğmemek Bir Sorumluluk!"

Eylemde son olarak söz alan Haksöz Dergisi yazarı Hamza Türkmen, askeri vesayetin darbe anayasalarından beslendiğini belirtti. Anayasa Mahkemesi'nin askere sivil yargıyı kapatan kararını da eleştiren Türkmen, ülkedeki bürokratik yapılanmanın askeri vesayet mantığıyla oluştuğunu belirtti. Katıldığı bir televizyon programında Kuran'ın hükümlerinin bu çağda uygulanmayacağını iddia eden Balyozcu Çetin Doğan'ın yalnız darbeci kimliğiyle değil, aynı zamanda Allah'ın ayetlerini değiştirmeye kalkan tarihselci ruhban görünümüyle de karşımıza çıktığını ifade eden Türkmen, ordunun İslami kimliğe olan düşmanlığını gözler önüne serdi. Balyoz'da camilerin hedef seçilmesinin rastgele olmadığını söyleyen Türkmen, "Bu hainliği düşünen şeref yoksunu generaller, 'oyun' çağını geçmemişler mi ki, bir de 'oyun' yalanıyla kanlı planı savunuyorlar?" dedi. Bir an önce darbe anayasasının değiştirilmesi ve EMASYA'nın kaldırılması gerektiğini söyleyen Türkmen, generallerin askeri diktatörlük kurduklarını ifade etti. Kemalist ideolojiden beslenen darbecilerden hesap sorulması için mücadele etmenin önemine dikkat çeken Türkmen, zulme karşı direniş şiarıyla zalimlere boyun eğmemenin kimliğimizin gereği olduğunu belirtti. Türkmen'in konuşması tekbirlerle karşılık gördü.

Eylem boyunca kar yağışı şiddetlenerek arttı. Buna rağmen eylem alanını terk etmeyen topluluk sık sık "Cuntanın Balyozu Kırılacak!", "Darbeci Katiller Hesap Verecek!", "Darbeciler Yargılansın Militarist Bataklık Kurutulsun!", "Hükümet Uyuma, EMASYA'yı İptal Et!","Halka Değil Darbeciye Balyoz!", "Kahrolsun İslam Düşmanı Cunta!", "Kahrolsun Cübbeli Darbe Düzeni!", "Balyoz Tehdidi Yıldıramaz Bizleri!", "Darbelere Karşı Omuz Omuza!", "Darbeciler Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!" şeklinde sloganlar attı.

Eyleme ASDER ve Mazlumder temsilcileri de destek verdi. Eylem, Darbelere Karşı 70 Milyon Adım'ın bugün 15.00'te Tünel'de gerçekleştireceği eyleme destek çağrısıyla sona erdi.

HAKSÖZ-HABER

Fotoğraflar: SABİHA ÇİMEN / Haksöz-Haber

Önceki ve Sonraki Haberler