Filistinli Alimler Birliğinden Özgür-Der’e Ziyaret

Filistinli Alimler Birliğinden Özgür-Der’e Ziyaret

Yurt Dışındaki Filistinli Alimler Birliği Özgür-Der genel merkezini ziyaret etti.

Yurt Dışındaki Filistinli Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Nawaf Takruri ve beraberindeki heyet tanışma ve belli konularda bilgi alışverişi yapmak amacıyla Özgür-Der’i ziyaret ettiler. Dünya çapında 170 alimi bünyesinde barındıran Birlik 2009 yılında kurulmuş. Sadece Filistin meselesine yoğunlaşan bir yapı olmadıklarını, esas amaçlarının ümmet olduğunu ve Filistin’i de bu bağlamda ele aldıklarını aktaran Takruri görüşmede özetle şunlardan bahsetti:

“Buraya geliş amacımız Müslümanlarla tanışıp Filistin sorununu gündemleştirmektir. Bu bağlamda tüm Müslümanları ziyaret etmeye çalışıyoruz. Konuyla ilgili ilmi kurslar düzenliyoruz. Özelde Filistin konusu olsa da esas hedefimiz ve çalışmalarımız ümmetin birliğine yöneliktir. Alimler Birliği olarak bir gün Irak’ı, sonraki gün Suriye’yi, Mısır’ı vd Müslüman coğrafyaları gündemleştirmekteyiz. Bu yıl yaptığımız Müslüman Coğrafyalar sempozyumlarımız da Filistin’i en sona koymamızın amacı da ümmetçi bakış açımızdır. Bu amaçla ağustos ayının sonunda Dünya Alimler Birliği’nin de katılacağı Filistin merkezli bir sempozyum gerçekleştireceğiz.

Türkiye-İsrail İlişkileri

Mavi Marmara olayı ile Türkiye-İsrail ilişkileri yeni bir boyut kazandı. Hükümetin eskiden devraldığı büyük yüklerin olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin, İsrail’i tanıyan ilk ülkeler arasında olması bile büyük bir yüktür. Bu yüklerle beraber Türkiye Hükümetinin bütün İslam aleminin ümidi olduğunu düşünmekteyiz. Tabi böyle olması bizim her şeyine destek olacağımız anlamına da gelmemektedir. “

Filistin Devamlı Gündemimizdedir

Heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya şunları söyledi:

“Filistin meselesi, Filistinlilerin değil ümmetin meselesidir. Bugün belki gündemin yoğunluğundan dolayı Filistin meselesi arka plana düşmüş gibi görünüyor olabilir. Fakat olay göründüğü gibi değildir. Bugün Siyonistlerden daha fazla Filistinli ve Müslüman öldüren Esed zalimine ve darbeci Sisi’ye baş kaldırmak aynı zamanda Filistin’e destek olarak görmekteyiz. Bu bağlamda Filistin meselesinin devamlı gündemimiz de olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Ziyaret Alimler Birliği ve Özgür-Der’in karşılıklı hediyeleşmesi ile son buldu.

filistinlialimler-20140520-01.jpgfilistinlialimler-20140520-02.jpgfilistinlialimler-20140520-03.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler