Gazze ve Suriye İçin Fatih'te Yürüyüş Yapıldı

Gazze ve Suriye İçin Fatih'te Yürüyüş Yapıldı

Türkiye'de yaşayan Filistinliler, Özgür-Der ve İHH'nın çağrısıyla Fatih Camii'nde toplanan çok sayıda kişi buradan Saraçhane'ye yürüdü.

HAKSÖZ HABER

İsrail’in Gazze’ye başlattığı ve dört gündür sürdürdüğü katliamları protesto etmek isteyen yüzlerce kişi Fatih Camii’nde öğle namazında buluşup Saraçhane Parkı’na yürüdü. Türkiye'de yaşayan Filistinlilerin derneği Filistin Dayanışma Derneği (FİDDER), Özgür-Der ve İHH’nın çağrısıyla toplanan çok sayıda kişi hep bir ağızdan sloganlarla Gazze ve Suriye direnişini selamlayan sloganlar attı.

Eylemde en önde Gilad Şalit esir takasında özgürleştirilen ve İstanbul'da bulunan Filistinli (eski) esirler yürüdü. Yürüyüş boyunca Favzipaşa Caddesi trafiğe kapatıldı ve Filistin, HAMAS ve Özgür Suriye Ordusu bayrakları dalgalandırıldı.

Suriye'de bu hafta Cuma gösterilerinde atılan "Gazze Seninle Ölüme Varız!" sloganına atfen Filistinli eski esirler de "Suriye Seninle Ölüme Varız!" şeklinde slogan atmaları eylemin en manidar bölümünü teşkil etti.

"Katil İsrail Filistin'den Defol!", "Gazze Kuşatması Direnişle Kırılacak!” yazılı pankartlar açılırken “Kahrolsun İsrail!”, “Filistin Halkı Yalnız Değildir!”, “Yeter!”, “Hepimiz Filistinliyiz!”, “Filistin Özgür Olana Dek!”, “İsrail’in Savaş Suçlarına Hayır!”, “Filistin’de Akan Bizim Kanımız!”, “Gelin Size Filistin’i Anlatayım!” yazılı dövizler taşındı. FİDDER'den Muhammed Emin, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve İHH’dan Hüseyin Oruç, Filistinli (eski) esir Macid K. konuşmalarıyla eyleme destek verirken Gilad Şalit’in esir takası sırasında serbest bırakılan Filistinli mücahid Musa Akkari Gazze ve Suriye direnişi için dua etti.

“Değişen İslam Âlemi Filistin ve Suriye’yi Yalnız Bırakmaz”

Muhammed Emin konuşmasında şu an İsrail’in Filistinli Müslümanların evlerini ve kurumsal binalarını yıktığını belirterek başladığı konuşmasında zulüm altındaki Filistinlilerin önce Allah’a sonra tüm İslam alemine güvendiğini dile getirdi. Filistinlilerin canları pahasına Mescid-i Aksa’yı savunduğunu hatırlatan Emin, İslam halklarının artık eskisi gibi olmadığını ve bu vesileyle Filistin halkının da yalnız kalmayacağını vurguladı. Filistin halkı gibi zulüm gören Suriye halkının da yalnız bırakılmayacağını vurgulayan Emin, Mısır başbakanının Filistin’i ziyaret edişini ifade etti ve “Talebimiz Müslüman halkların Filistin ve Suriye konusunda birlik olmasıdır” dedi.

Kendisi Filistinli olan Muhammed Emin, Suriye'de akan kanın Gazzelilerin kanından farksız olduğunu vurgulayarak konuşmasına son verdi.

“Şehitlerin Kanları Bizi Zafere Taşıyacaktır!”

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, “Allah, Cennet karşılığında müminlerden mallarını ve canlarını satın almıştır. Allah yolunda savaşırlar, öldürür ve öldürülürler.” (Tevbe-111) ayetiyle giriş yaptığı konuşmasında bu ayetin ayağa kalkan Ortadoğu halkları üzerinde somutlaştığını ifade etti. Kassam komutanlarından Ca’beri’nin şehit edilişine atıfta bulunan Kaya, “Önderlerimizin şehit edilmesinden dolayı üzgünüz, yerlerine yeni önderler çıkmasını da umuyoruz fakat şunu da biliyoruz ki zafer şehit kanlarıyla gelecektir!” dedi.

“4 Sene Önce Mısır Yaralı Filistinlileri İçeri Almıyordu”

Kaya, konuşmasının devamında Siyonist işgalcilerin 4 sene önce de Gazze’ye saldırdığını ve yüzlerce Müslümanı şehit ettiğini fakat Gilad Şalit’i kurtaramadığını hatırlattı. O dönemde Mübarek yönetimindeki Mısır’ın Filistin’den gelen yaralıları kabul etmediğini vurguladı. Mursi yönetimindeki Mısır’ın Filistin’e verdiği desteğin altını çizen Kaya, bugün Mısır Başbakanının saldırı altındaki Gazze'ye girip yaralıları ziyaret ettiğini hatırlattı. Kaya, Ortadoğu’da yaşanan değişimin Filistin’in özgür olmasında önemli bir adım olduğunu ifade etti. Filistin güçlerinin geçmişe göre İsrail’e çok daha fazla zarar veren saldırılar yapabildiğini de ifade eden Kaya, Siyonistlerin sığınaklarında dahi güvende olamamalarını, Bütün Filistin’in özgürleşmesini ve Müslümanların Mescid-i Aksa’da rahatça namaz kılabilmelerini Allah’tan niyaz etti.

“Suriye’de Akan Kanın Filistin’den Farkı Yoktur”

İsrail zindanlarından Gilad Şalit’in esir takasıyla serbest bırakılan bir Filistinli eski esir Macid K. eylemde önemli açıklamalarda bulundu. “Müminlerden öyle adamlar var ki, Allah’a verdikleri söze sadık kaldılar. Onlardan kimileri adağını yerine getirdi, kimi de beklemektedir. Ahitlerinde hiçbir değişiklik yapmamışlardı!” (Ahzab-23) ayetini hatırlatarak konuşmasına başlayan kardeşimiz İsrail’in son demlerini yaşadığını ve ayağa kalkan ümmetin Müslümanlara dolanan zincirleri kıracağını, ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan bu sürecin, Filistin için ümmeti seferberlik haline getirdiğini ifade etti. Ayrıca mücahid, Suriye’de akan kanın Filistin’dekinden bir farkının olmadığının altını çizdi.

“Müslümanlar Direnişe Destek Vermelidir”

Son konuşmacı olan Hüseyin Oruç, yaklaşan seçim sürecinde Netenyahu’nun iyice canileştiğini belirtti. Hamas’ın başarılı saldırılarının Gazze halkında morali yüksek tuttuğunu ifade eden Oruç, Müslüman halkların Gazze’ye destek olması gerektiğini vurguladı. Müslümanlar hem direnişin yanında olduğunu gösteren etkinliklerde bulunmasının hem de maddi olarak yardımcı olmasının gerektiğini hatırlatan Oruç “Gazze’ye yeniden doktor, ilaç ve gemi yollamamız gerekiyor.” dedi.

“İsrail ve Baas’ı Kahreyle”

Moin Naim’in basın açıklamasını okuduğu eylemde Filistinli serbest bırakılan esir Musa Akkari topluluğa dua ettirdi. “Rabbimiz Şam ve Gazze’nin mücahidlerine yardım et, Suriye ve Filistin’de akan kanı durdur, Katil İsrail ve Baas rejimlerini kahreyle” sözlerine topluluk hep bir ağızdan amin diyerek cevap verdi.

“Yalla İrhal Ya Beşşar!”

Eyleme destek veren Grup Yürüyüş Filistin’in ümmete mâl olmuş marşı ‘İntifada’ ile Suriye sokaklarının devrim şarkısı ‘Yalla İrhal Ya Başşar’ı seslendirdi. Grup Yürüyüş'ün marşlarına topluluk da eşlik etti.

İsrail bayrağının yakılması ile sona eren eylemde “Birruh Biddem Nefdiyke ya Aksa!”, “Katil İsrail Filistin’den/Gazze’den Defol!”, “Yaşasın Küresel İntifada!”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir!”, “Katil Beşşar Suriye’den Defol!”, “Gazze’ye Humus’a Direnişe Bin Selam!”, “Müslüman Zulme Boyun Eğemez!”, “Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyk Ya Allah!”, “Vur Vur Hamas Vur Tel-Aviv’i Vur!”, “Vahid Vahid Vahid Biş Şabis Muslim Vahid!”, “La İlahe İllallah!” sloganları atıldı.

Fotoğraf: Afgani Türkmen - Emine Nur Çakır - Ali İmran Durman

18112012_fatih_camii_sarachane_yuruyus_gazze_suriye_eylemi-(12).20121119002853.jpg

18112012_fatih_camii_sarachane_yuruyus_gazze_suriye_eylemi-(16).20121119002907.jpg

busra-bulut-(14).jpg

18112012_fatih_camii_sarachane_yuruyus_gazze_suriye_eylemi-(6).20121119002931.jpg

busra-bulut-(15).jpg

fatih-sarachane-gazze-suriye-eylemi-yuruyus.jpg

busra-bulut-(22).jpg

busra-bulut-(12).jpg

busra-bulut-(13).jpg

busra-bulut-(17).jpg

busra-bulut-(23).jpg

busra-bulut-(20).jpg

busra-bulut-(29).jpg

busra-bulut-(27).jpg

busra-bulut-(2).jpg

busra-bulut-(31).jpg

busra-bulut-(3).jpg

busra-bulut-(1).jpg

busra-bulut-(4).jpg

busra-bulut-(9).jpg

18112012_fatih_camii_sarachane_yuruyus_gazze_suriye_eylemi-(8).jpg

18112012_fatih_camii_sarachane_yuruyus_gazze_suriye_eylemi-(11).jpg

busra-bulut-(25).jpg

busra-bulut-(11).jpg

busra-bulut-(5).jpg

busra-bulut-(26).jpg

busra-bulut-(28).jpg

busra-bulut-(30).jpg

fatih-sarachane-gazze-suriye-eylemi_israil-bayragi-yakilirken.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler