Hamaset ve Tehditle Gerçekleri Örtemezsiniz!

Hamaset ve Tehditle Gerçekleri Örtemezsiniz!

Aktütün Karakolu'na yapılan saldırının ardından yaşananlar ve ortaya çıkan skandal bilgilerle ilgili hesap vermesi gereken Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, hamaset ve tehditle gerçekleri örtmeye çalıştı. Özgür-Der, Başbuğ’un sözlerine tepki gösterdi.

Aktütün'le ilgili iddialara cevap vermesi beklenen Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, yaşananlarla ilgili "Herkes anlasın ki bu olay bölücü örgüt açısından adeta bir intihar saldırısıdır. Orada çarpışan askerlerimiz açısından ise bu bir kahramanlık destanıdır!" şeklinde hamasetle kör sağır dilsizi oynadı. Konuşmasında tehditler de savuran Başbuğ, "Bölücü terör örgütünün yaptığı eylemlere başarılı gibi gösterenler, akan ve akacak olan her damla kanın sorumluluğuna ortak olurlar. Bunu herkesin iyi anlamasını istiyorum. TSK bugün her zamankinden daha güçlü ve daha azimlidir. Son günlerde yoğunlaşan sistemli saldırılar emin olunuz ki TSK'nın gücünü kararlılığını artırmaktan başka hiç bir işe yarayamaz. Bir ordunun bu tip saldırılar karşısında, doğru bilgiye dayanmayan, sınırlarını aşan eleştiriler karşısında ordunun vereceği cevap ve tepki bellidir ve bu husus bütün ordular için de geçerlidir. Son sözüm: Herkesi dikkatli olmaya ve doğru yerde bulunmaya davet ediyorum." dedi.

Özgür-Der: "Hamaset ve tehditle gerçekler örtülemez!"

Org. Başbuğ'un konuşmasının hemen ardından bir açıklama yapan Özgür-Der, "Başbuğ'un ardı ardına sıraladığı hiddet ve öfke dolu cümlelerle medya üzerinden soru soran, eleştiren, merak eden herkesi baskı altına almaya, sindirmeye yönelik bir çaba içine girdiği açıkça görülmektedir." vedi ve bu tutumun hedefinin susturmak, korkutmak ve sindirmek olduğunu ifade etti.

Bağırıp çağırarak, hiddet dozu yüksek mesajlar vererek, inandırıcılıktan uzak kahramanlık efsaneleri üreterek gerçeklerin gizlenemeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, "Halk sizden hesap soruyor. Duymazdan, görmezden gelemezsiniz! Baskıyla, tehditle halkı susturamazsınız!" ifadelerine yer verildi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

 

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ

HAMASET ve TEHDİTLE GERÇEKLERİ ÖRTEBİLİR Mİ?

 

15 Ekim 2008

Kamuoyu günlerdir Aktütün Karakolu baskını dolayısıyla ortaya çıkan garipliklerin, sorumsuzlukların, saçmalıkların cevabını beklerken Genelkurmay her zamanki tavrıyla gerçekleri örtme çabasında. Balıkesir'de yapacağı basın toplantısıyla kamuoyunda tartışılan sorulara açıklık getireceği zannedilen Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ sorulara cevap vermek yerine karartma tutumunun tipik bir örneğini sergilemiştir.

 

Anlaşılan o ki, tam bir skandal boyutlarında cereyan eden Aktütün olayına ilişkin olarak kamuoyunun yapılan açıklamalarla tatmin olmaması ve medyanın da yayınlarıyla askeri şeflere yönelttiği sorular Genelkurmay Başkanı'nı çok kızdırmış! Bugüne dek askerlerin her dediğini neredeyse sorgusuz, itirazsız kabul etme eğiliminde olan çevrelerin dahi son olayda sorular sorması, eleştiriler, itirazlar yöneltmesinin "yüce devletlûlar"ı çileden çıkardığı görülüyor.   

 

İşte, Astsubay Meslek Yüksek Okulu'nda yapılan askeri tören vesilesiyle bulunduğu Balıkesir'de medya mensuplarının karşısına çıkan Orgeneral Başbuğ da adeta bir okul müsameresinde heyecanla şiir okuyan öğrenci tavrıyla bağırıp çağırarak bu rahatsızlığını, hazımsızlığını sergilemiştir. Başbuğ'un ardı ardına sıraladığı hiddet ve öfke dolu cümlelerle medya üzerinden soru soran, eleştiren, merak eden herkesi baskı altına almaya, sindirmeye yönelik bir çaba içine girdiği açıkça görülmektedir. Hiç şüphe yok ki, bu tutumun hedefi susturmaktır, korkutmaktır, sindirmektir.

 

Otoriter devlet geleneğinin ve oligarşik bürokratik zihniyetin tipik bir tezahürü olan bu tutumu kınıyoruz! Bu tutum hesap verme sorumluluğunu üzerinden savuşturmak için hesap sormaya kalkma ve böylece gelen ve gelebilecek eleştirileri geçiştirme mantığını yansıtmaktadır. Oysa askeri şefler de artık bilmelidirler ki, bağırıp çağırarak, hiddet dozu yüksek mesajlar vererek, inandırıcılıktan uzak kahramanlık efsaneleri üreterek gerçekleri gizleyemezsiniz. Kamuoyu Dağlıca ve Aktütün'de yaşanan olaylara ilişkin olarak sizden tutarlı bir açıklama bekliyor. Hesap vermeye yanaşmak şöyle dursun hamaset içerikli birkaç sloganın ardına eklenmiş "Son sözüm: Herkesi dikkatli olmaya ve doğru yerde bulunmaya davet ediyorum!" ifadesiyle Org. Başbuğ, kamuoyuna dönük tehdit dozajını daha da yükseltmektedir. Oysaki halk sizden hesap soruyor. Duymazdan, görmezden gelemezsiniz! Baskıyla, tehditle halkı susturamazsınız!

 

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler