Hiçkimse Bu Kepazeliği Görmezden Gelemez!

Hiçkimse Bu Kepazeliği Görmezden Gelemez!

Org. Işık Koşaner’in İnternette yayınlanan ses kayıtları üzerine Özgür-Der Genel Merkezi bir açıklama yaptı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Hiçkimse Ayyuka Çıkan Bu Kepazeliği Görmezden Gelemez!

25 Ağustos 2011

“… Yasa ve yönetmeliğin dışında hareket ettik. Hep böyle olacak zannettik…” Bir zihniyetin, bir tutumun, daha ilerisinde bir iktidar etme biçiminin ikrarı sayılması gereken bu sözler geçtiğimiz ay istifa eden Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının özeti gibi.

İki gündür ülke gündemini sarsan bu ses kayıtları Türkiye’nin dünden bugüne yaşadığı sancılı değişimin izleriyle birlikte, kırılmaya çalışılan militarist kuşatmanın boyutlarını da ortaya koymakta. Neler içermiyor ki bu kuşatma? Bağlı olması gerektiği sivil idareye karşı örgütlenen, direnen, gerektiğinde yasal zeminin dışına çıkmaktan çekinmeyen otonom bir silahlı güç yapılanmasının tezahürlerinden tutun da, PKK ile süregelen mücadelenin tam bir kirli savaş niteliğinde seyrettiğine kadar bir dizi usulsüzlük, hukuksuzluk, kumpas en üst düzeyde itiraf edilmekte.

Bu itiraflar cuntacı oluşumların deşifre edilmesi ve yasal takibata geçilmesiyle birlikte harekete geçen koronun hemen her iddiayı, suçlamayı “komplo ve mağduriyet söylemleri”yle geçiştirmeye çalışmasının tutarsızlığını da açığa çıkarıyor. Bu sözler; darbecilik hukuksuzluğuyla mücadele edilmesine ve ülkenin militarist kirlilikten kurtarılmasına yönelik çabaları otomatiğe bağlanmış gibi her defasında “TSK’ya karşı uluslar arası merkezlerden yürütülen tasfiye operasyonları” kalıbıyla püskürtmeye çalışanların maskelerini de indiren ifşaatlar. En yetkili ağızdan ve olanca açıklığıyla “kepazelik” halinin ilanı!

Çok önemli bilgiler, mutlaka tartışılması, irdelenmesi gereken önemli ayrıntılar içeren bu itiraflarla ilgili olarak bundan sonra yapılması gerekenler bellidir. Savcılar konuşmaları ihbar kabul edip harekete geçmeli ve icra edilen hukuksuzlukların hesabı sorulmalıdır.

Yalanların, kumpas faaliyetlerinin bunca ayyuka çıkması karşısında dahi hala laf ebeliği yaparak durumu kurtarmaya çalışanlara; her defasında yaptıkları üzere, skandal nitelikli ifşaatların içeriğini görmezden gelip, üzerini örtüp “sızma tartışmaları” ile gündemi ters yönlendirmeye kalkanlara; bu “kepazelik” olgusuna karşı yüzsüz bir biçimde inatla hala “gözbebeğimiz ordumuz” masalları dillendirenlere ise bu derin illetten kurtulmaları için şifa dilemekten başka yapabileceğimiz bir şey görünmüyor.

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler