Hukuksuz bir şekilde Suriye'ye gönderilen mülteciler hakkında resmi açıklama bekliyoruz!

Hukuksuz bir şekilde Suriye'ye gönderilen mülteciler hakkında resmi açıklama bekliyoruz!

Özgür-Der, geçtiğimiz günlerde muhacir bir grubun zorla sınır dışı edilmesi hakkında İçişleri Bakanlığına soruşturma başlatma çağrısı yaptı!

Özgür-Der Genel Merkezinden yapılan basın açıklamasında İstanbul'da bazıları çalışma belgesiyle bazıları da öğrenci olarak ikamet etmekte olan mültecilerin zorla sınır dışı edilmeleri hakkında yetkili makamlara soruşturma başlatılması ve mültecilerin mağduriyetinin giderilmesi çağrısında bulunuldu!

Türkiye'nin uzun yıllardır zor bir sorumluluğu olabildiğince yerine getirmeye çalıştığı ifade edilen basın bildirisinde son olayların aydınlatılmasının her anlamda Türkiye'nin yararına olacağı da vurgulandı.

 

Hukuksuz Bir Şekilde İstanbul’da Toplanıp Suriye’ye Geri Gönderilen Muhacirler Konusunda

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ!

01 Şubat 2022

Türkiye vahşi Esed rejiminin katliam ve tehcir politikasından ötürü ülkelerini terk etmek zorunda kalmış Suriyeli mazlumlara uzun yıllardır ev sahipliği yapmakta. Bazı muhalefet partilerinin sistematik biçimde yürüttükleri ırkçı söylemlere ve toplumu kışkırtma politikalarına rağmen sayıları 4 milyona yaklaşan muhacir kardeşimiz Türkiye toplumunun bir parçası olarak hayatlarını sürdürmekteler. En temelde muhacire ensar olma tavrını yansıtan bu olgunun Türkiye adına tarihe geçecek bir onur teşkil ettiğine inanıyoruz. Ne var ki zaman zaman ortaya konan bazı uygulamaların buna gölge düşürdüğünü de üzülerek müşahede ediyoruz.

Bürokratik mekanizmaların kötü işletilmesinden mi, yoksa ırkçı reflekslerin devreye girmesinden mi kaynaklandığı genelde anlaşılmayan bu tür olumsuzluklar ne yazık ki son dönemlerde sıklaşmaya başladı. Nitekim dün medyaya yansıyan bilgilere göre İstanbul’un bazı semtlerinde geçtiğimiz haftalarda sokaklardan rastgele toplanan onlarca Suriyeli gencin zorla sınır dışı edildikleri öğrenildi.

Kendi istekleriyle geri gönderildiklerine dair zorla imza attırılan 150 civarında genç Kilis’in karşı tarafında bulunan Babu’s Selam sınır kapısında çektikleri görüntülerle maruz kaldıkları hukuksuzluğu dile getiriyorlardı. Birçoğu ellerinde İçişleri Bakanlığı tarafından kendilerine verilmiş yasal ikamet belgeleri bulunan, bazısı Çalışma Bakanlığı tarafından verilmiş çalışma izni belgesine de sahip, hatta içlerinde üniversite öğrencileri de bulunan bu gençler çaresizce seslerini yetkililere duyurma çabası sergiliyorlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istiyorlardı.

Bu yaşananlarla ilgili olarak ne yazık ki yetkililer tarafından hiçbir açıklama yapılmış değil. Sokak köpeklerinin bile toplanıp bir yerlere götürülmelerinin büyük tartışmalara yol açtığı bir ülkede yüzden fazla gencin ailelerinden ve zorluklarla oturttukları çalışma düzeninden kopartılarak adeta bir çöp gibi kapı dışarı edilmeleri bunca yıldır muhacirlere ensar olma vaadini güzel bir şekilde yerine getirmeye çalışan Türkiye’ye yakışmayan bir görüntü olmuştur. İnanıyoruz ki bu görüntülerin dünya medyasına yansıması bunca yıldır büyük fedakarlıkla ortaya konmuş güzel tablo üzerinde kötü bir leke oluşturacaktır.

İçişleri Bakanlığını ve İstanbul Valiliğini yaşanan meşum hadiseleri soruşturmaya ve muhacir kardeşlerimizi bu hukuk dışı uygulamaya maruz bırakan sorumluları ortaya çıkarmaya davet ediyor; çaresizce seslerini yetkililere duyurmaya çalışan mülteci kardeşlerimizin yaşadıkları mağduriyetin acilen giderilmesini talep ediyoruz.

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler