Hukuksuz Gözaltılar Sürüyor! Mehmet Göktaş da Gözaltında

Hukuksuz Gözaltılar Sürüyor! Mehmet Göktaş da Gözaltında

İstanbul'da sabah saatlerinde yapılan polis operasyonuyla bağlantılı olarak Kayseri'de ikamet eden Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş'ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında İstanbul'da sabah saatlerinde polis, aralarında haftalık yayın yapan Doğruhaber Gazetesinin İstanbul Esenler'deki binası, gazete yazarlarından Fikret Gültekin'in evi olmak üzere bazı adreslere eş zamanlı baskın düzenledi.

Ayrıca soruşturma kapsamında Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş'ın ikamet ettiği Kayseri'deki evinde gözaltına alındığı kendisine ait kitap evinde arama yapıldığı öğrenildi.

Doğruhaber Gazetesi binasındaki aramalarda binada bulunan bilgisayarların hardisklerinin kopyalandığı bildirildi.

Dua Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni M. Ali Gönül'ün evine de baskın düzenlenirken evde yapılan aramaların ardından Gönül gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde ise Dua Yayıncılığın kapısı kırılarak yapılan baskında bilgisayarların hardisklerinin kopyalandığı ve Dua Yayıncılık tarafından çıkarılan "Hizbullah Ana Davası Savunmalar" ile "Cemalim" adlı kitaplar hakkında toplatılma kararı verildiği belirtilerek adı geçen kitaplara el konuldu. Yayınevindeki aramaların sürdüğü belirtiliyor.

İstanbul'da sabah saatlerinde başlatılan eş zamanlı operasyonda aralarında Mustazaf-Der İstanbul Şubesi'nin de aralarında bulunduğu ona yakın İslami STK'ya da baskın düzenlendiği bildirildi.

Hizbullah tahliyeleri bahane edilerek, Gaziantep, Mersin, Osmaniye, Adana'da Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınanların tamamına yakını serbest bırakılırken, bir sindirme operasyonu da İstanbul'da yapılıyor. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında İstanbul'da sabah saatlerinde polis, tarafından yapılan eş zamanlı operasyonlarda ona yakın İslami STK'ya da baskın düzenlediği bildirildi.

Eş zamanlı başlayan sindirme operasyonunda Mustazaf-Der İstanbul Şubesi, İlim-Der, Hayıreli Derneğinde de aramalar yapıldığı belirtildi. Fatih'teki Mustazaf-Der İstanbul Şubesi'ne yapılan baskında Mustazaf-Der İstanbul Şube Başkanı Said Şahin'in ile derneğe giden üye ve gönüllerinin de hukuksuz bir şekilde gözaltına aldığı ve hukuksuzluğa maruz kaldığı belirtildi.

Ayrıca İlim-der'de yapılan baskında Dernek Başkanı Cemal Çınar ile Burhan adında bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Semere-Der'e de yapılan baskında polisin dernek binasını dağıttığı ve Dernek Başkanı Cengiz Kurtalan ile Mürtaza adında bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kartal'da Furkan-Der'e yapılan baskında Dernek Başkanı Nizamettin Yalçın ile dernek üyesi Ramazan Arza gözaltına alınırken, operasyonda da dernekte arama yapıldığı içerdeki malzemeye zarar verdiği ifade edildi.

Öte yandan İlke-Der'e de operasyon yapıldığı gelen bilgiler arasında.

Olay üzerine Özgür-Der Genel Merkezi bir basın açıklaması yaparak hukuksuz gözaltıları protesto etti.

Basın Açıklamasının Tam metni:

Doğru Haber Gazetesine Yönelik Polis Operasyonunu ve Mehmet Göktaş'ın Gözaltına Alınmasını Kınıyoruz!

28 Ocak 2011

"Hizbullah operasyonu" tanımlaması giderek hukuksuzluk ve keyfiliğin yeni adı haline geliyor. Yasal derneklerden sonra yayın organları da hedefte!

Bir süredir muhtelif şehirlerde Hizbullah örgütü adına faaliyet yürütmek suçlamasıyla gerçekleştirilen operasyon ve gözaltı kampanyası İstanbul'a da taşındı. Bugün sabah erken saatlerde haftalık yayın yapan Doğru Haber Gazetesinin ve Dua Yayıncılığın hücre evi baskınını andıran operasyonlara sahne olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu operasyonlar kapsamında gazetenin koordinatörü Fikret Gültekin'in ve yazarlarından Mehmet Ali Gönül'ün evleri de aranmış ve Fikret Gültekin ve Mehmet Ali Gönül gözaltına alınmışlardır. Aynı kapsamda Kayseri'de ikamet etmekte olan gazetenin genel yayın yönetmeni Mehmet Göktaş'ın evinin ve kitapevinin de basıldığı ve kendisinin gözaltına alındığı öğrenilmiştir. Yine aynı kapsamda İstanbul'da Mustezaf-Der ve Hayıreli derneğinin de basılarak burada da bazı kişilerin gözaltına alındığı gelen haberler arasında.

Bilindiği üzere medyada Hizbullah tahliyeleri adıyla yaftalanan 102. Madde tahliyeleri ve ardından yoğunlaşan tehdit ve linç kampanyası devlet eliyle gerçekleşen hukuksuzlukların da kapısını aralamıştı. Farklı şehirlerde yasal çerçevede faaliyet yürüten derneklerin basılması ve dernek yönetici ve çalışanlarının gözaltına alınmaları, bu kişilerin bazılarının çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmaları gibi gelişmeler yaşanmıştı. Ana muhalefet partisi CHP'nin AK Parti hükümetine yönelik tutarsız ve temelsiz eleştirileriyle devam eden bu süreç adeta AK Parti hükümetini konuya duyarlılığını ispatlama adına akıl almaz bir hukuksuzluk tavrına sevk etmiş görünüyor. Hiçbir mesnedi olmayan suçlamalarla insanlar mağdur ediliyor, halka açık, kitlesel faaliyetler kamuoyuna illegal faaliyetler olarak lanse ediliyor.

Yasal kuruluşlarla başlayan bu hukuksuzluk ve keyfiliğin şimdi yayın organlarıyla devam ettirildiğini ibretle gözlemliyoruz. Israrla legal faaliyet yürütme çabası içinde olan insanları devlet inatla illegalite etiketiyle yaftalamaya ve sanki zorla yasadışına itmeye çalışmaktadır. Bu tutumun ne hukuki, ne de siyasi bir mantığı olamayacağı gibi, ortada büyük bir ahlaki çelişki de bulunduğu açıktır.

Doğru Haber gazetesine yönelik operasyon tam da bu tür bir keyfiliğin somut tezahürünü oluşturmaktadır. Yasadışı örgüt operasyonu kapsamında gözaltına alınan Mehmet Göktaş İslami camianın tümünün tanıdığı, sevdiği bir şahsiyettir. On yıllardır sürdürdüğü çalışmalarıyla kamuoyunda bilinen, izlenen bir kişinin yasadışı faaliyet suçlamasıyla bu tarz bir muameleye maruz kalması Mehmet Göktaş'ın yanlış bir ilişki içinde olduğunu değil, olsa olsa TC sisteminin hukuksuzluğunu ve keyfiliğini gösterir.

Doğru Haber gazetesine ve yazarlarına yönelik keyfi operasyonları kınıyor, tüm ilgililere bu hukuksuzluk sürecinin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatıyoruz.

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler