İçişleri Bakanlığı Bu Saçmalığa Son Vermelidir!

İçişleri Bakanlığı Bu Saçmalığa Son Vermelidir!

17 Mayıs 2010 tarihine kadar ikamet izmi olan Filistinli Mülteci, “mülakat yapılacağı gerekçesiyle” hukuksuz bir şekilde evinden alınarak Yabancılar Şube'sine götürüldü. Sınırdışı edileceği söylendi. Özgür-Der konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Türkiye'de yasal olarak ikamet izni olan Filistinli mülteci İslam H.M. Asalya, sınır dışı edilmek isteniyor. 17 Mayıs 2010 tarihine kadar geçerli ikamet tezkeresine sahip olan Filistinli Mülteci, 12 Ağustos 2009'da "mülakat yapılacağı gerekçesiyle" hukuksuz bir şekilde evinden alınarak İstanbul Kumkapı Yabancılar Şube'sine götürüldü. Yabancılar Şubesi yetkilileri, evinden alındığı tarihten beri şubede tutulan İslam H.M. Asalya'nın, Türkiye'den sınır dışı edileceğini beyan ettiler.

Hiçbir gerekçe göstermeksizin sınır dışı edilmek istenen Filistinli mülteci, İsrail'in 2008 Ocak saldırılarında iki bacağını kaybetmiş ve o tarihlerde İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından tedavi edilmek üzere İstanbul'a getirilmişti. TC vatandaşı Münifer Özer ile evlenen İslam H.M. Asalya, belden aşağısı felç olduğu için yaşamını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdürüyor. Yabancılar Şube'sinde tutulması sebebiyle tedavisine devam edilemeyen Filistinli mülteci, en temel ihtiyaçlarını dahi kendi başına karşılayacak güce sahip değil. Hamaslı genci tutuklayarak yabancılar şubesine sevkettiği öğrenildi.

Özgür-Der konu üzerine bir basın açıklaması yaparak İçişleri bakanlığından bu hukuksuzluğa derhal son vermesini istedi.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

İçişleri Bakanlığı Bu Saçmalığa Son Vermelidir!

ilistinli Kardeşimizin Sınırdışı Edilmeye Kalkışılması Utanç Verici Bir Hukuksuzluktur!

Oligarşik anlayış ve vurdumduymazlık halkımızı kirletmeye, alnımıza yeni lekeler sürmeye devam ediyor. İşte Siyonist işgalin sergilendiği ve Yunanistan'da dahi izin verilmeyen bir oyunun Kültür Bakanlığının özel izniyle Rumelihisarı'nda icra edilmesi ayıbı böyle bir kirlilik olmuştur. Aynı şekilde Türkiye'de insanlarımızı çeşitli biçimlerde mağdur eden, zulme uğratan bürokratik despotizmin bu kez uluslararası çapta bir hukuksuzluğa imza atma aşamasında olduğunu ortaya koyan bir başka uygulamaya daha şahit oluyoruz: İki yıl önce İHH'nın organizasyonuyla tedavi için Türkiye'ye getirilmiş olan Filistinli bir genç Siyonistlerin talebi üzerine sınır dışı edilmek isteniyor.

Türkiye'de ikamet iznine sahip olmasına rağmen İslam Haşim Muhammed Asalya isimli Filistinli genç 12 Ağustos tarihinden beri gözaltında tutulmakta. 1988 doğumlu İslam ülkesi işgal edilmiş ve işgalci saldırganların işledikleri binlerce savaş suçunun bir yansıması olarak yaralanmış ve ömrünün kalanını tekerlekli sandalyeye mahkum edilerek yaşamak zorunda bırakılmış bir kişi. T.C. Vatandaşı Münifer Özer isimli bir bayanla evli ve Mayıs 2010'a kadar da Türkiye'de yasal oturum iznine sahip. Buna rağmen üç  gündür kendisine yalan söylenerek götürüldüğü Kumkapı'daki Yabancılar Şubesinde tutulmakta.

Filistinli bu kardeşimizin maruz kaldığı bu uygulamanın açık bir insan hakkı ihlali ve büyük bir zulüm olduğu ortadadır. Uluslar arası hukuka göre hiçbir devlet kendisine sığınmış bir insanı işkence ve ölüm tehdidi altında tutulacağı ihtimali olan bir güce teslim edemez, bu şartların hüküm sürdüğü bir yere gönderemez.

Türkiye devletinin tedavi için ülkesine gelmiş bir insanı üstelik de kendi vatandaşı bir kişiyle evli olmasına rağmen işgalci Siyonistlerin talebine uyarak sınır dışı etmeye kalkması vahim bir hukuksuzluk ve büyük bir utançtır. Bu tutumun, bir yandan Filistin için destek mesajları veren, yardım kampanyaları yürüten, Davos benzeri organizasyonlarda Filistin halkını savunma söylemleri geliştiren bir hükümet döneminde yaşanması ise korkunç bir çelişki, tek kelimeyle ayıptır!

Bizler Filistin davasını ve halkını yaygın ve güçlü bir biçimde savunan Türkiye halkına bu yapılmak istenenin asla izah edilmeyeceğini hatırlatıyor, Özgür-Der olarak İçişleri Bakanını bu hukuksuzluğun, saçmalığın durdurulması için konuya bizzat  müdahil olmaya çağırıyoruz.

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler