Irkçı Mahyalarda Ergenekon Parmağı Var!

Irkçı Mahyalarda Ergenekon Parmağı Var!

Özgür-Der, ırkçı mahyaların peşini bırakmıyor! Camilere asılacak mahyaların içeriğini belirleyen komitede kimlerin yer aldığının basına yansıması üzerine bir açıklama yapan Özgür-Der, “Provokasyonun ardında Ergenekon cuntası mı var?” diye soruyor.

1. Ordu Komutanlığı; İstanbul Merkez Komutanlığı; 66. Mekanize Piyade Tugayı; 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı gibi askeri kuruluşlar ve Lionslardan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne kadar bir dizi "sivil" örgütler… Bunlar camilere asılacak mahyaların içeriğini belirleyen komitenin içinde yer alıyorlarmış. Bu listenin camilerin ve daha genelde de ülkenin nasıl bir kuşatma altında olduğunun listesi olduğunu belirten Özgür-Der, resmi ideolojik şablonlarını halka dayatma faaliyetlerine yeni üs olarak camileri seçen bu işgüzar komiteye "Ellerinizi camilerden çekin!" dedi.

İstanbul Valiliği'ni ve diğer tüm ilgilileri önümüzdeki kutlama ve anma günlerinde bu tür provokasyonların tekerrür etmemesi için dikkatli davranmaya; laik-ulusalcı, devletçi, Kemalist zihniyetlerinin ürünleriyle camileri kirletmeye dönük işgüzarlıklarını, had bilmez tutumlarını sona erdirmeye çağıran Özgür-Der, bu provokasyonun sürmemesi konusunda valiliği uyardı.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

Mahya Provokasyonunun Ardında Ergenekon Cuntası mı Var?

16 Ekim 2009  

Zaman Gazetesi'nde tartışmalı mahyalarla ilgili olarak bugün (16 Ekim 2009) yayınlanan haber konunun ne kadar vahim bir zeminde geliştiğinin ispatı olmuştur. İstanbul'da 5 büyük tarihi camiye 5 Ekim gecesi asılan ırkçı-militarist içerikli mahyalarla ilgili olarak eleştirilen-suçlanan Diyanet ve Vakıflar adres olarak İstanbul Valiliğini göstermiş; Valilik de mahyaların kendi bünyesinde oluşturulan İl Kutlama Komitesince kararlaştırıldığını açıklamıştı.

Zaman Gazetesi'nin haberinde İl Kutlama Komitesi adlı oluşumun kimlerden teşekkül ettiği ortaya çıkmış görünüyor. Valiliğin Afet Yönetim Merkezi'nde 1 Eylül'de Vali Yardımcısı Yıldırım Kadıoğlu başkanlığında toplanan ve 40 resmi kurum ve derneğin temsilcisinin katıldığı toplantıda söz konusu mahyaların camilere asılmasının kararlaştırıldığı ifade edilmektedir.

Katılımcı listesine bakıldığında inanılmaz bir tablo ile karşılaşıyoruz. Camilere asılacak mahyaların içeriğini belirleyen komitede şu kurumların temsilcileri yer almış: 1. Ordu Komutanlığı; İstanbul Merkez Komutanlığı; 66. Mekanize Piyade Tugayı; 23. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı gibi askeri kuruluşlar ve Lionslardan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne kadar bir dizi "sivil" örgütler. Komitede il müftülüğünden bir temsilci de yer almış fakat kendisi toplantıda alınan karara imza atmadığını, sadece katılım listesini imzaladığını ifade etmektedir. 

Bekri Mustafa'yı Sultanahmet'e İmam Yapmak!

Bu liste camilerin ve daha genelde de ülkenin nasıl bir kuşatma altında olduğunun listesidir. Ülkeyi bir törenler ülkesine dönüştüren zihniyeti birebir temsil eden mezkûr kuruluşlar, saçmalıklarını şimdi de camilere taşıma gayretkeşliği içindedirler. Resmi ideolojik şablonlarını halka dayatma faaliyetlerine yeni üs olarak camileri seçen bu işgüzar komiteye söylenecek tek söz ellerini camilerden çekmeleri olmalıdır. Büyük bir ihtimalle çoğu caminin yolunu bile bilmeyen bu temsilciler nasıl olur da yalnızca Allah'a kulluk ve ibadet mekânı olması gereken camileri kendi ırkçı-militarist zihin yapılarının ürünü sloganlarla kirletmeye kalkabiliyorlar? Oysa adı geçen kuruluşların isimleri ile camilerin yan yana aynı cümlede kullanılmasının bile ortaya abes bir görüntü çıkarması ve gören herkeste ironik çağrışımlara yol açması kaçınılmazdır.

İstanbul Valiliği'ni ve diğer tüm ilgilileri önümüzdeki kutlama ve anma günlerinde bu tür provokasyonların tekerrür etmemesi için dikkatli davranmaya; laik-ulusalcı, devletçi, Kemalist zihniyetlerinin ürünleriyle camileri kirletmeye dönük işgüzarlıklarını, had bilmez tutumlarını sona erdirmeye çağırıyoruz. Camilere yönelik bu tür dayatmaların devam etmesi durumunda ortaya çıkacak tartışma ortamının sorumluluğunun işgüzarlıkta ısrar eden bürokratların omuzlarında olacağını hatırlatıyoruz.   

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler