İstanbul’dan Suriye Direnişine Destek Yürüyüşü

İstanbul’dan Suriye Direnişine Destek Yürüyüşü

Suriye'de Esad rejiminin katliamlarına “Dur” demek ve Suriye halkının direnişine destek vermek amacıyla Cuma namazının ardından Fatih Camii’nden Saraçhane Parkı’na bir yürüyüş düzenlendi.

İslami kuruluşlardan Özgür-Der, Mazlumder, İHH'nın birlikte düzenledikleri protesto yürüyüşte çok sayıda Suriyeli de yer aldı. Fatih Camii'nden başlayan yürüyüşte "Baas Diktasına Hayır! Suriye'de Katliama Son!", "Beşşar Esad Tanklarını Der'a'ya Değil Golan'a Gönder", "Suriyeli Kardeşlerimizin Direnişine Bin Selam!" yazılı pankartlar taşınırken, dövizlerde "Stop The Genocide in Syria", "İsrail'e Kedi Halkına Aslan" mesajları dikkat çekti. Yürüyüş boyunca topluluk Suriye intifadası ile dayanışmalarını dile getirmek üzere "Suriye Halkı Yalnız Değildir!", "Diktatörler Tek Tek Devrilecek!", "Uyan, Diren, Özgürleş!", "Zulme Seyirci Kalma, Katliama Karşı Çık!", "İntifada Ateşi Tağutları Yakacak!", "Yaşasın Küresel İntifada!" sloganları attılar.

Yöneticiliğini Güney Uzun'un yaptığı eylemde İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay, Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay, Mazlumder İstanbul Şubesinden Arife Gökkaya, Suriyeli Dr. Hamdi Osmanoğlu ve Muhammed İbrahim topluluğa hitaben kısa birer konuşma yaptılar.

Suriye halkının "Birlik" ve "Kardeşlik" sloganlarıyla onur, özgürlük ve adalet için isyan ateşini yaktığının altının çizildiği konuşmalarda, Esad rejimine ve Türkiye hükümetine sorumluluklarını hatırlatan mesajlar gönderildi. Suriye halkının tüm etnik ve dini unsurlarıyla birliğine vurgu yapılırken, Suriye direnişi ile emperyalist güçler arasında kurulmaya çalışılan yorumlara eleştiriler sunuldu. Kendi halkına karşı kıyımlara girişen bir rejimin ne anti-emperyalist ne de anti-siyonizm maskesi ardına sığınamayacağını; artık bu söylemin halk nezdinde inandırıcılığını yitirdiği belirtildi. Türkiyeli Müslümanların Suriye halkıyla dayanışma içerisinde olduğu, bu dayanışmanın artarak sürmesi gerektiğinin de altı çizildi.

Haksöz-Haber

Fotoğraflar: Büşra Bulut

Önceki ve Sonraki Haberler