Kaynar'ın İadesi Evrensel Hukukun İhlalidir!

Kaynar'ın İadesi Evrensel Hukukun İhlalidir!

Sivas olaylarıyla ilgili aranan Vahit Kaynar'ın Polonya'da tutuklanmasına Özgür-Der'den tepki geldi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Sivas olayları kapsamında aranan Vahit Kaynar'ın Polonya'da tutuklanması ve Türkiye'ye iade edilme ihtimali hakkında Polonya Cumhuriyeti Büyükelçiliğine hitaben bir mektup kaleme aldı. Polonya Büyükelçiliğine gönderilen mektupta Vahit Kaynar’ın derhal serbest bırakılarak evrensel hukuk kurallarının ihlal edilmemesi istendi.

İşte o mektup:

POLONYA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE

07.10. 2011

Sayın Yetkili,

Vahit Kaynar adlı Türkiye vatandaşının Almanya’dan Polonya’ya giriş yaptığı sırada Polonya makamlarınca gözaltına alınıp tutuklandığı ve 1993 yılında yaşanan Sivas olaylarıyla ilgili mahkûmiyet cezası bulunduğundan Türkiye’ye iade edileceğine dair bilgiler medyada yer almıştır.

Vahit Kaynar 10 yılı aşkın bir süredir Almanya’da yaşayan, yasal sığınmacı statüsüne sahip bir kişidir. Mültecilik başvurusu Alman devleti tarafından kabul edilmiştir. Bu ülkede oturum ve çalışma iznine sahiptir ve Alman devletinin kendisine verdiği seyahat belgesiyle ticari amaçla defalarca Polonya’ya giriş ve çıkış yapmıştır.

Bugüne dek hiçbir sorunla karşılaşmamış olmasına rağmen 25 Eylül tarihinde Almanya’dan Polonya’ya geçişi sırasında kırmızı bültenle arandığı iddiasıyla gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine konulmuştur. Ailesinin ve avukatının tutukluluğuna karşı yaptıkları itiraza mahkeme Türkiye’den talep edilen belgelerin beklenmesi gerektiği cevabını vermiştir.

Vahit Kaynar 1993 yılında Sivas’ta yaşanan provokatif olaylarla ilgili yargılamalar neticesinde Ankara 1 nolu DGM tarafından hakkında idam cezasına hükmedilen, bilahare idamın kaldırılması üzerine cezası ağırlaştırılmış müebbede dönüştürülen kişilerden biridir. Türkiye’nin o dönemde bir darbe sürecinden geçtiği ve bu dönemde yapılan yargılamalarda yoğun insan hakları ihlalleri ve hukuki tutarsızlıkların yaşandığı uluslararası insan hakları kuruluşlarının tespitleri ve AİHM kararlarıyla da teyit edilmiş bir gerçektir. Bağımsız olmadıkları ve adil bir yargılama yapma kapasitesine sahip bulunmadıkları AİHM kararlarıyla da tescil edilen bu mahkemeler hiçbir somut suç isnadı, belge, delil bulunmaksızın pek çok insan hakkında idam kararları yağdırmıştır.

Diğer pek çok sanık gibi, Vahit Kaynar da Sivas olaylarının faili değil, mağdurudur. Suç işlediği iddia edilen tarihte henüz 18 yaşında bulunan bir insan, tamamen konjonktürel-politik gerekçelerle ömrünün büyük bir bölümünü hapishanede ve sürgünde geçirmek zorunda bırakılmıştır.

Vahit Kaynar’ın suçlandığı konuyla ilgili olarak ortada çok ciddi birtakım soruların bulunduğunu hatırlatmak için dile getirdiğimiz bu arka plandan bağımsız olarak, Polonya devletinin büyük bir insan hakkı ihlaline imza attığını ifade etmek isteriz. Federal Almanya Cumhuriyeti’nin kendisine yasal sığınma hakkı tanıdığı bir kişiyi Polonya devletinin arandığı gerekçesiyle tutuklaması ve Türkiye’ye teslim etmeye kalkışması büyük bir hukuksuzluktur. Bu tutumuyla Polonya devleti mültecilerin konumuyla ilgili uluslararası belge ve sözleşmelere aykırı davranmaktadır. Almanya ile birlikte üyesi olduğu AB hukukunu ihlal etmektedir.

Vahit Kaynar’ın Polonya’da cezaevinde tutulmasının da Türkiye’ye iadesinin de evrensel hukuk kuralları ve insan hakları ilkelerinin politik çıkarlara feda edilmesi olacağı açıktır. Bu kaygılarla Vahit Kaynar’ın derhal serbest bırakılması ve ülkenize giriş yaptığı devlet olan Almanya’ya geri gönderilmesi gerektiğini hatırlatıyor, bu talebimizin elçiliğiniz vasıtasıyla Polonya Hükümetine ve Dışişleri Bakanlığına iletilmesini saygılarımızla talep ediyoruz.

Rıdvan Kaya
Özgür-Der Genel Başkanı  

Önceki ve Sonraki Haberler