"Kusayr'da II. Banyas Yaşanmasın!"

"Kusayr'da II. Banyas Yaşanmasın!"

Özgür-Der, Esed birliklerinin ele geçirdiği Kusayr'da katliamın durdurulmasını istedi.

Özgür-Der yayınladığı basın açıklamasında, muhaliflerin düştüğünü açıkladığı Kusayr'da, Esed güçlerinin katliam, tecavüz ve işkence politikalarını uygulamasından endişe edildiğini belirtti. Özgür-Der, 1200 yaralının çıkarılmaya çalışıldığı ve halihazırda 40 bin kişinin yaşadığı Kusayr'da Banyas'ta yaşanan acı tablonun bir benzerinin yaşanmaması için acil müdahale çağrısında bulundu.

***

KUSAYR’DA KATLİAMI DURDURUN!

İKİNCİ BANYAS YAŞANMASIN!

5 Haziran 2013

Kusayr'da birkaç haftadır ölümüne bir direniş sergileyen Suriyeli Müslümanlar teçhizat yetersizliği ve ikmal alamamaktan dolayı Esed ordusunun ve Hizbullah'ın saldırıları sonucunda geri çekilmek zorunda kaldılar.

Dün geceden beri ağır bombardımana maruz kalan Kusayr’da direnişçiler, ödedikleri ağır bedelleri siviller de yaşamasın diye çekilmek zorunda kaldı.

Suriye Devlet Televizyonu Humus'un Kusayr kasabasının Esed güçleri tarafından ele geçirildiğini duyururken Muhalifler de direnişçilerin şehir merkezinden büyük oranda çekildiklerini doğruladılar. Yer yer direniş devam etse de çok fazla sivilin yaralı durumda olması ve semtin kuşatma altında olmasından dolayı cephane sıkıntısının yaşanması nedeniyle direniş güçleri büyük oranda geri çekildiler.

Özgür Suriye Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Esed güçlerinin sivillere yönelik rastgele bombalamaları kayıp sayısını arttırdığı için kasaba merkezinden çekildikleri ifade edildi. Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de Kusayr'da çatışmalarda binden fazla kişinin yaralandığını, çok sayıda yaralının durumunun kritik olduğunu ve acil olarak tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Şu anda 1.200 yaralı tahliye dilmeye çalışılıyor.

Esed güçlerinin daha önce ele geçirdikleri bölgelerde uyguladıkları katliam, tecavüz, işkence politikalarının Kusayr’da da yaşanacağından endişe ediyoruz. 40 bin kişinin yaşadığı Kusayr’da bu facianın yaşanmaması için Dışişleri Bakanlığı, uluslararası tüm kuruluşları acilen harekete geçirmelidir. Kusayr’ın yeni bir Banyas olmaması için BM, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği, uluslararası insan hakları kuruluşları harekete geçmeli; Esed ve Hizbullah güçlerinin katliamları engellenmelidir. Zor koşullarda bulunan yüzlerce ağır yaralının tedavilerinin yapılabilmesi için müdahalede bulunulmalıdır.

Özgür-Der

 

Önceki ve Sonraki Haberler