Mısır Direnişine İstanbul’dan Bin Selam

Mısır Direnişine İstanbul’dan Bin Selam

Türkiyeli Müslümanlar, Mısır İslami direnişiyle dayanışmak amacıyla bugün Cuma namazı sonrasında Fatih Camii’nden Saraçhane Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

HAKSÖZ-HABER

Mısır’da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askerî darbe ile devrilmesinin ardından başta Adeviyye Meydanında olmak üzere İslami hareketler tarafından başlatılan kitlesel gösterilere Türkiyeli Müslümanlarda bu hafta da bir destek geldi.

Cuma namazında Fatih Camii’nde toplanan Müslümanlar, namaz sonrasında kortej oluşturarak yürüyüşe geçti. Fevzipaşa Caddesinde pankartlar ve sloganlarla yürüyen çok sayıda kişi darbeye karşı Mursi’nin yanında olduklarını beyan ettiler. Saraçhane Parkına kadar süren yürüyüşte “Zorbalık ve Hukuksuzluk Yenilecek! İslami Direniş Kazanacak!” “Mısır’da Darbecilerin Karşısında; Müslüman Kardeşlerimizin Yanındayız!”, “İslami Hareket Engellenemez!” “Darbeye Sessiz Kalanlar Katliamların da Ortağıdırlar!” yazılı pankartlar açıldı ve sık sık tekbirler getirildi. Yürüyüş esnasında trafikte seyreden sürücüler ve Fatih esnafının alkışlı desteği dikkat çekti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Özgür-Der mensubu Murat Ayar’ın neden bu yürüyüşü tertip ettikleri hakkında kısa bir açıklama yapmasının ardından İHH Başkanı Bülent Yıldırım konuştu. Yıldırım, Siyonizm virüsünü İslam coğrafyasına sokan Avrupa’yı eleştirerek başladığı konuşmasında Mısır ordusunun askerlerine seslendi: “Namaz kılıyor ve Kur’an okuyorsunuz. Hangi hakla darbe yapıp meşruiyete savaş açıyorsunuz? Emperyalizme ve Siyonizme karşı halkı koruyacağınıza; onların yanında halkın karşısında oluyorsunuz!” Yıldırım, “Namaz kılmak, küfrün hilelerini görmeyi gerektirir ancak darbeci ordu bunu göremiyor. Bunu İhvan mensupları gördüğü şimdi alanları dolduruyorlar ve darbeyle birlikte uluslar arası küfrün hilelerine karşı da direniyorlar.” dedi.

Mısır’ın içişlerine karışılmasıyla ilgili eleştirilere de cevap veren Yıldırım, “Biz gönüllerimizdeki sınırları kaldırdığımız gibi mazlumiyetin sınırlarını da kaldırdık.” dedi ve ekonomik çıkarlar gereği darbeye karşı çıkılmasını eleştirenleri kınadı. Bu bağlamda darbeye karşı “Ekonomik çıkar değil, kardeşlik önemli” diyen hükümeti tebrik etti. Yıldırım, Kazlıçeşme’de Mısır mitingi düzenleyen SP’ye de teşekkür etti.

Mısır darbesinden Esed’in duyduğu memnuniyeti de aktaran Yıldırım, Esed’in darbeyi “Siyasal İslam’ın sonu” olarak yorumladığını hatırlattı. “Meydanlara, dirilişe, tekbir getiren milyonlara, verilen özgürlük mücadelesine bakın, İslam bitti mi yoksa ayağa mı kalktı?” diye soran Yıldırım, Sisi’nin darbesinin ve Suriye diktatörü Esed’in zulmünün ümmeti dirilttiğini ifade etti. Körfez krallıklarını da eleştiren Yıldırım, “Diktatörlere destek veren, maddi yardımda bulunan diktatörler; sizin saraylarınızda başınıza yıkılacak!” dedi. Yıldırım, Nur Partisinin yarattığı hayal kırıklığına da işaret etti. Lakin Nur Partisinin tabanının önemli oranda İhvan’ın yanında, darbecilerin karşısında yer aldığını aktardı.

Suriye’ye Acil Yardım

Yıldırım son olarak Suriye için acil yardım çağrısında bulundu. Yardımların azaldığını vurgulayan Yıldırım, tatilcilere seslendi: “Kurşun tatil dinlemiyor, zalimler Ramazan, bayram umursamıyor. Çocuklar yine katlediliyor. Milyonlar muhtaç ve yardımlar çok azaldı. Tatilde eğlenceye harcayacağınız parayı bu kardeşlerimize aktaralım; Suriye’ye yardımları çoğaltalım.

“Seyyid Kutub el-Benna Selam Olsun İhvan’a” “Defol Sisi, Seninleyiz Mursi!” “İslami Hareket Engellenemez!” “Uyan Diren Özgürleş!” “Diktatörler Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!” “Suriye’den Mısır’a Direnişe Bin Selam!” “Tevhid Adalet Özgürlük!” “Üzülme Gevşeme Allah Bizimle!” “Müslüman Zulme Boyun Eğmez!” “Suriye’den Mısır’a Direnişe Bin Selam!” vb sloganların atıldığı gösteride sık sık tekbir getirildi.

Eylem, “Kardeşlerimizin yanında durmaya devam edeceğiz!” mesajının verilmesiyle son buldu.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler