Mısır Firavunu Mübarek'i Protestoya Çağrı

Mısır Firavunu Mübarek'i Protestoya Çağrı

Filistin Dostları, 11 Şubat Çarşamba günü Türkiye'ye geleceği duyurulan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i protestolarla karşılayacak. Gazze'deki kuşatmada büyük pay sahibi olan işbirlikçi Mübarek, son katliamda da elini kana bulamıştı.

Gazze'de büyük bir insani dramın yaşanmasına neden olan Siyonist İsrail ablukası sürecinde Rafah Sınır Kapısı'nı kapatarak yaşanan trajedide büyük pay sahibi olan Mısır, son Gazze katliamında da yaralıların dahi tedavi amaçlı çıkmasını engelleyerek büyük bir zorbalığa imza atmıştır. Bu işbirlikçi tutumuyla katliamın boyutunun büyümesine neden olan Hüsnü Mübarek yönetimindeki Mısır, Gazze'ye dünyanın dört bir tarafından gönderilen yardımları engelleyerek Filistin halkının karşısında; İsrail'in yanında olduğunu göstermiştir. Mısır halkının Gazze'yle dayanışma eylemlerini de şiddetle bastırarak, yüzlerce kişiyi gözaltına alan Mısır diktatörü Mübarek, Hamas hareketini tecrit etme, bastırma, kirli politikalarına razı etme için de müteaddit politikalar geliştirmiştir.

T.C. Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Mısır'ın Gazze politikalarına destek vereceklerini açıklıyor. Böyle eli kana bulaşmış, kirli ilişkiler ağı ile hain sıfatını hak etmiş biri Gazze'de "ateşkes" ve Ortadoğu'da "barış" adı altında ancak İsrail'in dikte ettiği politikaları icra etmek üzere  Türkiye'ye geliyor. Hamas'ın silahsızlanması gibi İsrail'in amaçlarına hizet edecek politikaların arkasından gitmek İsrail katliamına suç ortağı anlamına gelecektir. Bu nedenle Hüsnü Mübarek yönetimindeki Mısır'ın işbirlikçi tutumu, desteklenmesi gerekn bir tutum değil, protesto edilmesi gereken bir zillettir. Bu işbirliğine hizmet eden herkes, Filistin halkının yaşadığı büyük acının sorumluluğunu taşımaktan kurtulamayacaktır.

Bu vesileyle çeşitli kuruluşların oluşturdukları Filistin Dostları, Mübarek'in gelişini protestolarla karşılama çağrısında bulunarak Gazze halkıyla dayanışmaya çağırıyor. Hain Mahmud Abbas'a gösterilen tepkinin çok daha büyüğünün Filistin İslami direnişini yok etmek isteyen bu firavuna gösterilmelidir. Bu minvalde Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada "Siyonist İsrail ablukası sürecinde Rafah Sınır Kapısı'nı kapatarak Gazze'de yaşanan insani dramın ve Gazze katliamının baş sorumlularından Siyonist İsrail işbirlikçisi Hüsnü Mübarek'i Türkiye'de görmek istemiyoruz! Bunun için 11 Şubat Çarşamba günü 13:00'te Taksim Meydanı'nda gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına duyarlı tüm insanların katılımını bekliyoruz." ifadelerine yer verildi.

11 Şubat 2009 Çarşamba

Saat: 13.00

Taksim Meydanı -AKM Önü-

(FİLİSTİN DOSTLARI)

Önceki ve Sonraki Haberler