Mısır Konsolosluğu Önünde İdam Kararları Kınandı

Mısır Konsolosluğu Önünde İdam Kararları Kınandı

Mısır Halkı Dayanışma Platformu üyeleri, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti.

Mısır'da verilen idam kararları sonrası İstanbul'da Mısır Konsolosluğu önünde eylemler düzenlendi. Darbeci Sisi yönetimini protesto eden duyarlı Müslümanlar kefenlerini giyerek İhvan'a sahip çıktılar.

Mısır Konsolosluğu önünde süren eylemde çocukların ve kadınların çokluğu dikkat çekerken yaşanan bu manzara Mısır'da gözaltına alınan bayanları akıllara getirdi.

Eminönü ve Üsküdar'dan tekneyle Bebek'e hareket eden katılımcılar, Mısır Konsolosluğu karşısına geldi. Teknelerden projeksiyonla Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işaretini konsolosluk binasına yansıtan gruptakiler, sık sık tekbir getirdi. 

Daha sonra kıyıya yanaşan teknelerdeki vatandaşlar, konsolosluğun yanında toplanarak, "Cuntanın idam kararı, İslami direnişi yıldıramaz", "Dünya bu zulme susacak mı?" pankartları açıp "Defol Sisi seninleyiz Mursi", "Üzülme, gevşeme, Allah seninle", "Suriye'den Mısır'a, Direnişe Bin Selam!", "Katil Sisi, Katil Beşşar!", "Ya Allah Menna Ğayrek Ya Allah!" sloganları attı.

Suriye, Mısır ve Filistin bayrakları ile Mursi'nin posterini taşıyan gruptakiler, sık sık tekbir getirdi. Eyleme, Türkiye'de yaşayan Mısır vatandaşları da destek verdi. 

Yıldırım: "Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Mısır yönetiminin idamların İsrail'le bir ilgisinin olmadığını söylediğini belirterek, "O halde neden bu idam kararlarını Filistin'deki birleşmeden sonra onayladınız?" dedi. 

Saklasalar da Sisi ile İsrailli yöneticiler arasındaki ilişkileri çok iyi bildiklerini ifade eden Yıldırım, "Filistin'de nasıl İsrail'e karşı mücadele ediyorsak, Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz." 

Raşit: ''İdam kararı verilenlerden biri, üç yıl önce vefat etmiş''

Eski Mısır Milletvekili Adil Raşit de idam kararlarının, darbecilerin sonunun başlangıcı olduğunu dile getirerek, bu kararlarının onları rüsva edeceğini söyledi.

İdam kararı verilenlerin içerisinde birkaç yıl önce vefat eden birinin de olduğunu anlatan Raşit, "Katil yargıç, kendisine sunulan bu isimleri hiç incelemiş mi? Bu isimlerden birinin üç yıl önce vefat ettiğini biliyor muydu? Bu idam kararının verildiği birisi de daha önce Rabia Meydanı'nda şehit edilen birisiydi. Bugün Mısır yönetiminin İsrail ve destekçilerinin istediklerini yerine getirmektedir. Bizleri idam kararlarıyla mı korkutacaksınız? Bizler idamdan korkmayız.

Mısırlı Kardeşlerimiz Direniş Ruhuna Sahipler

Eylemde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da Mısır’dan Suriye’ye Filistin’den Afganistan’a direnen tüm Müslümanları selamlayarak başladığı konuşmasında Mısır cuntasının verdiği idam kararları bir yandan cuntacıların zulümde sınır tanımadıklarını ortaya koyarken, aynı zamanda çaresizliklerinin de göstergesi olduğunu vurguladı. “Katliamlarla, hapislerle, işkencelerle  sindiremedikleri halka bu şekilde gözdağı verip, yıldırmayı hedefliyorlar. Ama hedeflerine ulaşmayacaklar çünkü Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler” diyen Kaya konuşmasında Muhammed Bedii’nin tutumuna da değindi: “Daha önce oğlu şehid edilen, evi yakılan, işkence gören İhvan lideri Muhammed Bedii’nin kararı “asla yolumuzdan dönmeyeceğiz” sözleriyle karşılaması Mısır İslami hareketinin tüm Ümmetin iftihar edeceği bir önderliğe sahip bulunduğunu ispatlamıştır” dedi.

bebek-misir10.jpg

bebek-misir11.jpg

bebek-misir12.jpg

img_5969.jpg

bebek-misir-20140428-01.jpg

bebek-misir-20140428-02.jpg

 

bebek-misir-20140428-03.jpg

 

img_6055.jpg

 

bebek-misir-20140428-05.jpg

img_5979.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler