Mısır’daki İdam Kararları Saraçhane’de Protesto Edildi

Mısır’daki İdam Kararları Saraçhane’de Protesto Edildi

Özgür-Der, Mısır’da 529 Müslüman kardeşimize verilen idam cezasını Fatih Saraçhane Parkında protesto etti. Eyleme Özgür-Der mensuplarının yanı sıra çeşitli İslami kuruluşların temsilcileri de destek verdi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler'in yargılandığı ülke tarihinin en büyük davasında iki celsede 529 kişiye idam cezası verilmesi İstanbul’da protesto edildi.

Özgür-Der’in çağrısıyla Fatih Saraçhane Parkında toplanan grup, yağmura rağmen protesto eylemini sürdürdü. Darbe karşıtı gösteriler nedeniyle hiçbir hukuk tanımaksızın verilen idam kararları taşınan pankart ve dövizler ve atılan sloganlarla kınandı.

Eylemde “İki Celsede 529 İdam: Sisi’nin Zulmü, Dünyanın Utancı!” “Cuntanın İdam Kararları İslami Direnişi Yıldıramaz!” “İşte Mısır’da Darbe Hukuku: 529 İdam!” “İslami Hareket Engellenemez!” “Dünyanın Sessizliğine Rağmen Susmayan, Cuntanın Katliamlarına Karşı Yılmayan, Direnen Mısır Halkına Bin Selam!” yazılı pankart ve dövizlerin taşındı.

Utanç verici idam kararlarına karşı Müslüman Kardeşlerin yanın olduklarını söyleyen Güney Uzun, eylemin sunumunu yaparken Haksöz Dergisi yazarı ve Özgür-Der yöneticilerindenHamza Türkmen, yaptığı konuşmada herkesi Rabia direnişini sahiplenmeye ve darbeye karşı direnen Mısır halkını yalnız bırakmamaya davet etti. ABD’nin, AB’nin, uluslararası insan hakları kuruluşlarının darbeye darbe diyemediklerini hatırlatan Türkmen, şimdi verilen tarihî idam cezasına da dünyanın sessiz kaldığını söyledi. Türkmen, sözlerini Rabia direnişinin evrensel anlamına dikkat çekerek son verdi.

Hamza Türkmen’in ardından gazeteci-yazar Ahmet Varol söz aldı. Varol, Mısır cuntasının İslami hareketlere yönelik baskı ve zulümler artırarak İhvan’ı topyekûn yok etmeyi amaçladığını söyledi. Darbeye direnen Mısır halkının bu zulüm ve baskılara teslim olmayacağını ve Rabbimizin yardımıyla kazanacağını ifade eden Varol, İhvan’ı “terör örgütü” ilan eden Suud gibi ülkelere rağmen ümmet dayanışması ile zulüm çarkının kırılacağını söyleyerek sözlerine son verdi.

Eylem boyunca “İdam Sehpası Yıldıramaz İhvan’ı”, “Mısır Halkı Durduracak Tankı!”, “Defol Sisi, Seninleyiz Mursi!”, “Üzülme Gevşeme Allah Bizimle!”, “Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!”, “Zulüm Biter, Sabır Savaş Zafer!” şeklinde sloganlar atıldı ve tekbirler getirildi.

Fotoğraf: M. Furkan Olgun

Foto Galeri İçin Tıklayınız >>>20140325-misir-idam-protesto-sarachane-(4).jpg

20140325-misir-idam-protesto-sarachane-(6).jpg

20140325-misir-idam-protesto-sarachane-(8).jpg

20140325-misir-idam-protesto-sarachane-(9).jpg

Diğer Fotoğraflar İçin Tıklayınız >>>

Önceki ve Sonraki Haberler