Mısır’ın Çağdaş Firavunu Hüsnü Mübarek Türkiye’ye Hoşgelmedin!

Mısır’ın Çağdaş Firavunu Hüsnü Mübarek Türkiye’ye Hoşgelmedin!

Ortadoğu’da ABD’nin İran’a yönelik kuşatmasını hızlandırdığı bir dönemde tescilli ABD işbirlikçilerinin diplomasi trafiğine hız verdirdikleri görülmekte.

Ortadoğu'da ABD'nin İran'a yönelik kuşatmasını hızlandırdığı bir dönemde tescilli ABD işbirlikçilerinin diplomasi trafiğine hız verdirdikleri görülmekte. Bu çerçevede gerçekleştiği tahmin edilen ziyaretlerden biri de bugün gerçekleşiyor. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek iki günlük resmi bir ziyaret için Ankara'da.

Hüsnü Mübarek tam 26 yıldır Mısır'ı katı bir askeri diktatörlükle yönetmekte olan bir isim. Selefi Enver Sedat'ın misyonunu sürdürerek İsrail ve ABD ile sıkı bir işbirliği sürdürmekte. Zaman zaman tekrarlanan göstermelik seçimlere karşın Mısır, en basit hukuk kurallarının dahi gözetilmediği, insan haklarını, özgürlükleri boğan bir sıkıyönetim uygulamasının pençesinde bir ülke. Meclisten, hükümete medyadan camilere kadar her yerde Mübarek diktasının tahakkümü var.

Ve diktatörlüklerin akıl, insaf, kural tanımadıkları gerçeği bugünlerde Mısır'da yaşanan tartışmalarla bir kere daha belirginleşmekte. Anayasa gereği daha fazla cumhurbaşkanlığı makamında kalması söz konusu olmadığından Mübarek zorlama yoluyla anayasayı değiştirme ve bu yolla kendisi veya oğlu için cumhurbaşkanlığı yolunu açık tutmaya çalışmakta. Bu kirli girişimlerini engelleyebilecek güçleri ise şiddetle sindirmeye çalışmakta.

Bu çerçevede son günlerde Müslüman Kardeşler hareketine yönelik baskıların artırıldığı, ve  tutuklama kampanyasına hız verildiği görülüyor. Hüsnü Mübarek hiçbir zaman halkın özgür iradesinin açığa çıkmasına izin vermeyen, her türlü muhalefeti vahşice bastıran, iktidara hukukdışı yöntemlerle gelmiş bir diktatördür. Mısır'da yaşayan on milyonlarca insanın sefaletinden, sistematik ve kitlesel nitelik taşıyan işkencelerden, göstermelik yargılamalar neticesinde cezaevlerine tıkılan binlerce kişinin maruz kaldığı hukuksuzluktan, idam edilen sayısız Müslümanın katlinden sorumlu bir zalimdir. Tüm işbirlikçi zalim diktatörler gibi işledikleri suçların hesabını vereceği günlerin geleceğini hatırlatıyor, kendisine "Türkiye'ye Hoş Gelmedin! diyoruz

Özgür-Der 

Önceki ve Sonraki Haberler