Muhacir düşmanı İlay Aksoy hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Muhacir düşmanı İlay Aksoy hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Muhacirlere yönelik ırkçı tutumlarından dolayı avukatlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından İlay Aksoy hakkında Çağlayan Adliyesinde suç duyurusunda bulunuldu.

İYİ Partili, ırkçı İlay Aksoy hakkında bugün suç duyurusunda bulunulacağı açıklanmıştı.

Canlarını ve ailelerini korumak adına savaştan kaçıp Türkiye'de yaşam mücadelesi veren Suriyeli bir çok muhacir hakkında iftira kampanyası güden İYİ Partili İlay Aksoy, sosyal medyadan kullandığı bu nefret dilini her geçen gün artırarak insanlar arasında kin ve düşmanlığı yaymaya devam ediyor.

Suriyelilerin çalışması, eğitim alıp meslek sahibi olmasını bir nevi yaşamasını suç sayan paylaşımlar yapan Irkçı İlay Aksoy'un bu kirli provokasyonuna dur demek için avukatlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulunuldu.

Açıklamada bugüne kadar farklı platformlar aracılığıyla İlay Aksoy'un ırkçı tutumunun eleştirildiği, kendisinin adalete, hukuka ve insanlığa davet edildiği ancak gelinen noktada İlay Aksoy'un ırkçı ve provokatif tavrının maalesef sürdüğü ve bu nedenle artık dur demenin vaktinin geldiği belirtildi. Mahkeme süreci başlamadan evvel kendisini bir kez daha ırkçı, insanlık dışı tutumdan vazgeçmeye ve muhacir kardeşlerimizden özür dilemeye davet ediyoruz denildi. Avukatlar ve vatandaşlar basın açıklamasının ardından suç duyurusunda bulundu ve sürecin takipçisi olacaklarını beyan ettiler. 

ilay.jpg

MÜLTECİ DÜŞMANLIĞI YENİLMEYE MAHKUMDUR

İyi Parti Genel İdare Kurulu ve Kurucular Kurulu üyesi ve Fatih Belediye Başkan Adayı olan İlay Aksoy uzun süredir TCK m. 122 ve m. 216 kapsamında olan, nefret, ayrımcılık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama içeren eylemlerde bulunmaktadır. 

Şüpheli İlay Aksoy, Fatih Belediye Başkan adayı olduğu dönemlerde seçim bölgesinde ''Fatih'i Suriyelilere bırakmayacağız'' ifadelerinin yer aldığı pankartlar astırmış ve toplumun bir arada yaşadığı ortamlarda halk arasında kin ve düşmanlığa sevk edici açıklamalarda bulunmuştur. Bunların yanında @ilay_aksoy isimli twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar ile de bu eylemlerine devam etmiş ve bu eylemleri neticesinde ne yazık ki topluma kin ve düşmanlık tohumları ekmiştir. Attığı her ırkçı tweet üzerinden binlerce yorum alan şüpheli, kendisine yapılan onlarca uyarıya rağmen insanlar arasındaki Suriyeli-Türk ayrımını kasten körüklemektedir. Şüpheli tarafından siyasi bir malzeme haline getirilen Suriyeli ve Mülteci düşmanlığı artık haddi aşmış ve bu nefretten kaynaklanan çeşitli eylemler neticesinde pek çok masum insan hayatını kaybetmiş, maddi ve manevi zarar görmüştür.  İlay Aksoy her ne kadar bu eylemleri kendisi gerçekleştirmiş olmasa da oluşturduğu algı ve nefret söylemleri ile yaşanan her vakada büyük bir payı bulunmaktadır. Örnek olarak İlay Aksoy'un twitter hesabından Türk vatandaşı olan ve genel atama ile Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi'ne atanan Aya Alsakka Amını'yi Suriye uyruklu olmasından dolayı torpille atanmış gibi lanse ederek şiddet eylemlerinin hedefi haline getirmesi gösterilebilir. Şüphelinin bu paylaşımının üzerine Aya Alsakka Amını sosyal medya üzerinden büyük bir linçe uğramış, hayatında duymadığı hakaretlere ve iğrenç mesajlara maruz kalmıştır. Gerçekleri çarpıtarak toplumda oluşan infialden yarar sağlayan şüpheli hakkında gerekli işlemlerin yapılması için savcılık makamını göreve davet ediyoruz. Zira artık bu şiddet dilinin halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği, toplumdaki farklı kesimlerin birbirlerinden nefret etmesine sebebiyet verdiği ortadadır. 

Bizler, mazlumların korunduğu ve kollandığı, savaş veya benzeri sebeplerle zayıf duruma düşmüş insanlara destek olunduğu, birlikte ve kardeşçe yaşanan bir dünya için çalışıyoruz. Bizler, siyaset kisvesi altında insanlara zarar veren ve bu zarardan nemalanarak kendilerine siyasi rant elde etmeye çalışan herkesin karşısında olacağız. Bizler, Suriye'deki savaştan kaçarak ülkemize sığınan ancak Sakarya'da meydana gelen olayda tecavüze uğradıktan sonra vahşice katledilen Emani el Rahmun'un ve henüz 2 yaşındaki evladının, Adana'da yaşanan feci olayda polis kurşunu ile hayatını kaybeden Ali el Hemdan'ın, Bursa'da pazarcılık yaparken yaşamını yitiren Hamza Ajan'ın, Zeytinburnu'nda Arapça konuştuğu için öldürülen Abdulkader Davoud'un, dosyalarının takipçisi olan avukatlar, sivil toplum kuruluşları ve acılarını paylaşan insanlar olarak şiddet diline ve politikalarına dur diyoruz.Bu toplumda birlikte ve kardeşçe yaşamak istiyoruz. İnsanlar arasında kin, düşmanlık ve nefret söylemlerinin arttırılması için çaba gösterenlerin her daim karşısında olacağımızı, hukuk yollarına başvuracağımızı ve sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan ilan ediyoruz. 

BİLDİRİYE DESTEK VERENLER 

Av.Rumeysa Kılıç Uğurlu    Av. Zeynep Ertekin     Av. Sümeyye Gökce 

Av. Hatice Bingül     Av. Aybüke Ekici     Av. Neslihan Evci 

ULUSLARARASI MÜLTECİ HAKLARI DERNEĞİ 

ÖZGÜR DÜŞÜNCE VE EĞİTİM HAKLARI DERNEĞİ (ÖZGÜR-DER)

MÜLTECİ DERNEKLER FEDERASYONU

Önceki ve Sonraki Haberler