Mültecilere İnsanca Muamele Edilsin!

Mültecilere İnsanca Muamele Edilsin!

İslami Kuruluşlar Kumkapı Yabancılar Şubesi önünde yaptıkları eylemle, mültecilere yapılan kötü muameleyi protesto ettiler.

Muhacirler Platformunun çağrısı ve Özbekler Birliği, Özgür-Der, İMKANDER ve Garip-Der gibi İslami kuruluşların desteğiyle yapılan eylemin yöneticiliğini Özbekler Birliği Başkan Yardımcısı Adem Çevik yaptı.

Çevik, yaptığı konuşmada Kazakistan uyruklu Usen Şilmanov, Yeldos Kunşugarov, Özbekistan uyruklu Abdullah Musaev ve Cezayir uyruklu Lakhdar Abboud (Ebu Salih) gibi çok sayıda Müslümanın Kumkapı'da zor şartlar altında bulunduğunu söyleyerek, bu kişilere sahip çıkmanın İslami ve İnsani bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya yaptığı konuşmada, Müslüman muhacirlerin Türkiye'ye güvenlik gerekçesiyle geldiklerini fakat, Türkiye'nin onların can güvenliklerini hiçe sayarak iade etmesinin kardeşlik hukukuyla bağdaşmayacağını söyledi. Kaya, Hükümetten Türkiye'deki mülteci sorununa karşı acilen önlem almasını talep etti.

Kaya'dan sonra söz alan İMKANDER Başkanı Murat Özer de, Türkiye'nin herhangi bir İslam ülkesi olmadığını; Anadolu halklarının İslam dünyasının farklı yerlerinden İşgal ve sürgünlerle gelen kişiler tarafından oluşturulduğunu söyledi. Özer: "Anadolu, Çerkesler, Boşnaklar, Tatarlar, Çeçenler gibi pek çok Müslüman halkın göç etmesiyle şekillendi. Bu sebeple bu topraklara gelen Müslümanlar misafir değil asli unsurlardı ve bu şekilde muamele görmelidirler. Kardeşlerimize insanca muamele edilmesini istiyoruz" dedi.

Lakhdar Abboud'un Çeçenistanlı eşi Liza Uzueva da yaptığı konuşmada, evlerine yapılan baskını anlattı. Polisin sabah saatlerinde uzun namlulu silahlarla evlerine baskın yaptığı, çocukların çok korktuklarını söyleyen Uzueva, Türkiye'de bu şekilde muamele görmekten üzüntü duyduğunu ifade etti.

Garip-Der Başkanı Abdurrahman Koç da güvenlik güçlerinin Müslümanlara karşı ölçüsüz hareket ettiğini, hiçbir Müslümanın evine gece yarısı mahremiyet ölçüleri dikkate alınmadan girilemeyeceğini söyleyerek, polisin tavrını eleştirdi. Koç, polisten insani ve İslami ölçülere göre davranmalarını talep etti. Eylemde Özbekleri Birliği Başkanı Alibey Yolyahşi de söz alarak mültecilere yönelik muameleleri eleştirdi.

Eylem boyunca Kumkapı Yabancılar Şubesi'nin camlarına çıkan mülteciler, "Serbest, özgür olmak istiyoruz!, La ilahe İllallah" şeklinde slogan attılar ve tekbir getirdiler.

HAKSÖZ HABER

kumkapi-20120718-1.jpg

kumkapi-20120718-2.jpg

kumkapi-20120718-3.jpg

kumkapi-20120718-4.jpg

kumkapi-20120718-5.jpg

kumkapi-20120718-6.jpg

kumkapi-20120718-7.jpg

kumkapi-20120718-8.jpg

kumkapi-20120718-9.jpg

kumkapi-20120718-10.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler