Nokta Dergisi’ne Gözdağı Operasyonu mu?

Nokta Dergisi’ne Gözdağı Operasyonu mu?

Merkezinde askerin yer aldığı her konuda akıl ve hukukun devre dışına çıkması Türkiye’de adeta bir kural halini almış görünüyor!

Merkezinde askerin yer aldığı her konuda akıl ve hukukun devre dışına çıkması Türkiye'de adeta bir kural halini almış görünüyor! Bunun son ve çarpıcı örneğini bugün yaşanan Nokta dergisi baskınında görüyoruz. Önce Genelkurmay Andıcı ve ardından da emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in darbe günlüklerini ifşa eden Nokta dergisi Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla polis baskınına maruz kalıyor. Dergi çalışanları üzerinde korku salmaya yönelik olduğu anlaşılan bu eylemin basın özgürlüğünün ihlali olduğu çok açık. Ama hiç şüphesiz bu polis baskını akla daha vahim sorular da getirmekte: Acaba Nokta dergisine yönelik bu tavırla militarist zihniyete ve uygulamalara karşı bir duyarlılık oluşturma çabalarının bastırılması, sindirilmesi mi hedefleniyor?

Çarpıklık diz boyu: Genelkurmay Başkanının seçilmiş hükümeti hırpalayan konuşmalar yapmadığı, cumhurbaşkanlığına kimin seçilmesi ya da seçilmemesi gerektiği gibi bütünüyle Meclis'in iradesine tabi bir konuda "talimat" vermediği için tebrik ve takdir edildiği bir ülke burası! Ama elbette nevi şahsına münhasır "Türkiye tipi demokrasi"nin bir sınırı var! İşte o sınırı bir kere daha canlı bir tarzda yaşıyoruz. Askere yönelik en küçük bir eleştiriyi "silahlı kuvvetleri tahkir" suçlamasıyla soruşturan, cezalandırmaya çalışan yargı mekanizmasının darbe gibi vahim bir suç ifşası karşısında sus pus olduğunu gördük. Ardından Başbakan darbe günlüğü konusuyla ilgili olarak savcıları harekete geçmeye çağırdı ve geçtiler! Önce darbe günlüğünü yayınlayarak büyük bir başarıya imza atan, cesaretle pisliğin üzerine giden bir yayın organı "halkı askerlikten soğutma " suçlamasına maruz kaldı ve şimdi de polis baskını ile "hizaya getirilme"ye çalışılıyor. Bu tavır militarist zihniyetin bu ülkeyi ne kadar yoğun bir biçimde kuşattığını bir kere daha ortaya koymuştur.

Darbe ifşaatları karşısında gereken sorumluluğu üstlenmeyen başta yargı mekanizması ve hükümet olmak üzere ilgili tüm kurumlar; konuyu her zamanki tavrıyla geçiştirmeye çalışan TSK ve yandaşı medya ve daha genelde de kendi geleceğine bu kadar ilgisiz, iradesinin gasp edilmesine bu kadar duyarsız bir kamuoyu yaşanan tüm bu çirkinliklerden sorumludur. Burada bir kere daha kamuoyuna sorumluluk çağrımızı yineliyor; bu vesileyle maruz kaldığı hukuksuzluktan ötürü Nokta dergisi ile dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz.

Özgür-Der Genel Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler