Örtü Düşmanlığına Özgür-Der’den Tepki

Örtü Düşmanlığına Özgür-Der’den Tepki

Özgür-Der, Balıkesir’de bir öğretmenin başörtülü öğrencileri darp etmesini ve Google’ın sayfasındaki örtü düşmanlığını kınadı.

Özgür-Der Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Şekerci, Balıkesir'de bir öğretmenin iki başörtülü öğrencinin örtüsünü zorla açması ve onlara saldırmasını kınayarak ilgili bakanlığı derhal öğretmeni görevden almaya davet etti.

Şekerci, açıklamasında Google sayfasına bu sabah konulan logoyu da eleştirdi. Tesettür üzerinden İslami değerlerin tahkir edildiğini belirten Şekerci, Google'u derhal Müslümanlardan özür dilemeye davet etti.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

BAŞÖRTÜYE ve BAŞÖRTÜLÜLERE YÖNELİK SALDIRGANLIK CEZASIZ KALMAMALI!

11 Mayıs 2011

Başörtüsü yasağı adı verilen zalimane uygulamaya; başörtülülerin maruz kaldıkları saldırganlık ve mağduriyet örneklerine her gün yenileri ekleniyor. Son olarak Balıkesir Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi'nde okul çıkışında iki kız öğrencinin başörtüleri bir öğretmen tarafından zorla çıkarıldı ve bir öğrencinin kafası duvara vuruldu.

Cihan haber ajansının geçtiği habere göre olay, dün (Salı) saat 12.10 sıralarında Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi çıkışında meydana geliyor. Habere göre 10. sınıf öğrencileri F.Ç. ve S. A., okul çıkışında başörtülerini takıyor. Bu sırada meslek dersi öğretmeni Bekir H., F.Ç.'nin başörtüsünü başından çıkarmak istiyor. Geri çekilmek isteyen F.Ç.'nin başını duvara vurup küfür ve hakaret ediyor. Bekir H. ayrıca S.A.'yı da kolundan tutarak darp ediyor. Öğrencileri, okulun diğer öğretmenleri kurtarıyor. Olayı duyan iki öğrencinin velileri, öğretmen Bekir H.'den şikayetçi oluyor. Bekir H., Burhaniye Merkez İlçe Karakolu'na götürülerek ifadesi alınıyor. Bu arada Atatürkçü-ulusalcı bir siyasi partiye mensup bir grup da bu faşist tavrı, karakol önünde öğretmene destek vererek alkışlıyor.

Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün olayla ilgili soruşturma başlattığı; İl Milli Eğitim Müdürü İlhan Aslan'ın ise adı geçen öğretmenin benzeri vukuatlarına dikkat çektiği olay, başörtüsü yasakçılarının ellerinde imkân olduğunda ne kadar pervasızlaştığının somut bir örneğidir.

Balıkesir Burhaniye Sağlık Meslek Lisesi'nde gerçekleşen bu olay, zorbalığın sınır tanımadığını göstermektedir. Başörtüsü yasakçılarının ve düşmanlarının halet-i ruhiyelerini gösteren bu duruma sessiz kalınmamalıdır. Daha önce de benzer vukuatlara imza atmış bu öğretmen hakkında soruşturma açılması yetmez. Milli Eğitim Bakanlığı başörtülü öğrencilere yönelik faşizan eylemler içerisinde bulunan öğretmenin görevine derhal son vermelidir.

***

GOOGLE MÜSLÜMANLARDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR!

Bu sabah, google sayfasını açan herkes bir logo ile karşılaştı. Bu logo Amerikalı dansçı Martha Graham'ın doğumunun 117. yılı için hazırlanmış. Logonun üzerine tıklandığında dansçının hayat hikâyesine de ulaşıyorsunuz. Ne var ki bu logo bir dansçının figürlerini gösteren "sanatsal" bir olay olmaktan çok ideolojik bir tahkir ve düşmanlığı yansıtmaktadır.

Burada dans eden kadın önce tesettürlüdür sonraki figürlerde ise üzerindeki örtüyü zorla sıyırmakta ve dans ederek esaretten kurtulup başı açık modern kadına dönüşmektedir. Bu figürler kadınların örtülerinden sıyrılarak özgürlüklerine kavuştukları şeklindeki anlamsız, temelsiz ve özünde dayatmacı düşünce(sizlik) biçiminin bir tezahürüdür. Türkiye'de de Batıcı-Kemalist kadroların biçimde tekrarlamaktan hoşlandığı bu tez Google örneğinde ABD'li dansçı figürü üzerinden bir kez daha tekrar edilmiştir. Oysa gerçek, bu iddianın tam tersidir. Modernleştirme zorla, dayatmalarla en çok da tesettür üzerindeki baskılarla gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu dayatmalara rağmen hala mümin kadınlar örtülerini İslami kimliklerinin bir göstergesi olarak gururla taşımaktadırlar. Üstelik örtünmeyi esaretin değil tam tersine özgürleşmenin bir aracı olarak görmektedirler.

Google, bu logosuyla mümin kadınların tesettürleri üzerinden İslam'a yönelik bir saldırı gerçekleştirmiş, inançlarımız ve değerlerimizle alay etmiştir. İnancımızı aşağılayan bu logo derhal kaldırılmalı ve yetkililer derhal tüm Müslümanlardan özür dilemelidirler.

ÖZGÜR-DER

Önceki ve Sonraki Haberler