Özgür Çocuk Kulübü Veli Seminerleri...

Özgür Çocuk Kulübü Veli Seminerleri...

Özgür Çocuk Kulubü’nün her ay düzenlediği veli seminerlerinin dördüncüsü gerçekleşti. “Çocuk ve dini eğitim” başlıklı semineri Saadet Uzun sundu.

Saadet Uzun konuşmasına çocuğun dini eğitimde temel ilkeleri olduğunun altını çizerek başladı.

Çocuğumuza dini eğitim verirken herhangi bir konuda başarılı olsun diye değil, temelde doğru bir bakış açısına sahip olsun diye yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Temel ilkelerin Ailede başladığına vurgu yapan konuşmacı anne ve baba olduktan sonra sorumluluğun ölene kadar devam ettiğini hatırlattı. Çocuğumuza ilk başta güzel bir isim vermekle başlayan sorumluluğumuzun hayat boyu göstereceğimiz örnekliğimizle devam edeceğini belirtti. Çocuğumuzun namaz kılmasını istiyorsak onun bulunduğu ortamda namaz kılarak, aynı şekilde Kur'an okuyarak yani yaşantımızla çocuğumuza örnek olmamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Diğer bir önemli nokta olarak da çocuğumuzun psikolojisini iyi bilmemiz gerektiğini ve ona tedrici bir şekilde yaklaşılmasına dikkat çekti.

Ayrıca Allah sevgisinin esas olması üzerinde duran Uzun sevgi ve korku olmak üzere 2 duygudan bahsetti. Allah inancının Allah korkusuyla değil (Yapma günahtır ya da Allah seni taş eder gibi) Allah'ı sevdirerek verilmesi gerektiğini örnekler üzerinden aktardı.

Uzun konuşmasına Hz. İbrahim'in gençlik döneminde Allah'ı arayışından örnekler ve Peygamberin çocuk eğitimi hakkındaki hadislerle devam etti. Çocukların 4 ve 5 yaşlarında Allah'ı insan gibi düşündüğünü ve ilerleyen yaşlarda bu somut düşünceden soyut düşünceye gelindiğini, 12 ve 15 yaşlardan sonra her şeyin zihinde oturduğunu belirtti.

Konuşmacı Çocukta Dini inanç ne kadar sağlam olursa, ergenlik dönemindeki sıkıntıların da o denli çabuk atlatıldığını belirterek sözlerini bitirdi.

Seminer katılımcıların sorduğu sorulara cevaplarla son buldu…

Haksöz Haber / Nilüfer İnan

Önceki ve Sonraki Haberler