Özgür-Der, Aliyev Diktasını Protesto Etti!

Özgür-Der, Aliyev Diktasını Protesto Etti!

Aliyev yönetiminin okullarda başlattığı başörtüsü yasağı ve bu zulme tepki gösteren Müslümanlara yönelik tutuklama kampanyası İstanbul’daki Azerbaycan Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Özgür-Der tarafından düzenlenen eylemde Aliyev yönetiminin uygulamalarına karşı Azerbaycanlı Müslümanlarla dayanışmanın sürdürüleceği vurgulandı. İslam Partisi Başkanı Mövsüm Samedov'un derhal serbest bırakılması çağrısı dillendirildi.

Özgür-Der tarafından hazırlanan ve Azerbaycan'daki zulüm uygulamalarına karşı tepkilerin dile getirildiği bir mektubun Konsolosluk yetkililerine teslim edilmesinin ardından yapılan basın açıklamasında ilk olarak Güney Uzun Azerbaycan'da yaşanan gelişmeleri özetledi ve bu zulümlere karşı eylemin İslami dayanışma sorumluluğumuzun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Eylemde konuşan Rıdvan Kaya, Aliyev yönetiminin baskı politikasının sadece acı ve mağduriyet doğuracağını, Müslümanların bu baskılar karşısında taleplerinden vazgeçmelerinin söz konusu olamayacağını vurguladı. Aliyev yönetiminin kendinden önce başörtüsü yasağı uygulayan dikta yönetimlerinin hiçbir sonuç elde edemeyişinden ders çıkartması gerektiğini hatırlattı.

Eylemde söz verilen Nurettin Şirin de Azeri halkının 70 yıllık Sovyet diktatörlüğü ve Karabağ ve Hocalı'da yaşanan Ermeni işgal ve katliamlarından sonra üçüncü büyük felaket olarak Aliyev diktasının zulmüne maruz kaldığını söyledi ve Aliyev gibi İslam düşmanı zalimlerin sonlarının Firavun'dan farklı olmayacağını vurguladı.  

Eylemde son olarak Hülya Şekerci söz aldı ve Türkiye'de başörtüsü yasağı karşısında sürdürülen mücadelenin neticesinde bugün bu zulmün sahiplerinin geri adım atmak zorunda kaldıklarını hatırlattı ve Azeri Müslümanların kararlılıkla sürdürdükleri mücadelelerinin sonucunda bu zalimane uygulamadan geri dönülmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

"Azerbaycan'da Başörtüsü Yasağına Son! Tutuklanananlar Serbest Bırakılsın!"; "Hicab Yasağı Alivey'in Utancıdır!"; "Samedov Serbest Bırakılsın!"; "İslam'a Düşman; İsrail'e Dost Olma!" pankartı ve dövizlerinin açıldığı eylemde "Yaşasın Başörtüsü Direnişimiz!"; "Yasakçılar Yenilecek; Direnenler Kazanacak!"; "Samedov'a Özgürlük!"; "İslam'a Düşman; İsrail'e Dost Olma!"; "Direniş, Adalet, Özgürlük!" "Hicab Yasağı Aliyev'in Utancı!" sloganlarının atıldığı eylem Pazar günü saat 14.00'de Levent Metro durağında yapılacak etkinliğe destek açıklamasıyla sona erdi.

HAKSÖZ-HABER

Fotoğraflar: BÜŞRA BULUT

Önceki ve Sonraki Haberler