Özgür-Der: Enver Aydemir’in Yanındayız!

Özgür-Der: Enver Aydemir’in Yanındayız!

Özgür-Der, İslami kimliğinden ötürü askerlik yapmayı kabul etmeyen, üniforma giymeyi ve silah altına alınmayı reddeden ve bu tercihinden ötürü sistematik işkenceye maruz kalan, başka pek çok vicdani retçi gibi zorunlu askerlik dayatmasının, zulmünün mağduru Enver Aydemir ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

 

"Zorla Askerlik" Dayatmasının Karşısında, Militarist Zulmün Mağduru Enver Aydemir'in Yanındayız!

28 Aralık 2009

Enver Aydemir İslami kimliğinden ötürü askerlik yapmayı kabul etmeyen, üniforma giymeyi ve silah altına alınmayı reddeden ve bu tercihinden ötürü başka pek çok vicdani retçi gibi zorunlu askerlik dayatmasının, zulmünün mağduru bir insan. Askerlik yapmayı reddettiği için 2007 yılında tutuklandı, hapsedildi ve askerliğini yapması için birliğine teslim olmak üzere tahliye edilmesinin ardından askerlik yapmama kararını sürdürdü ve bu yüzden hakkında arama kararı çıkartıldı. 24 Aralık günü Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılacak olan vicdani ret konulu bir panele konuşmacı olarak katılmak üzere geldiği İstanbul'da tekrar tutuklandı ve Maltepe Askeri Cezaevine götürüldü.

Cezaevinde Enver Aydemir ile görüşen babası ve avukatı üniforma giymeyi reddettiği için Enver Aydemir'in sürekli dövüldüğünü ve sistematik bir işkence uygulamasına maruz bırakıldığını ifade etmekteler. Daha önce de askerlik yapmayı reddettikleri için vicdani retçi pek çok kişinin askeri cezaevlerinde ve kışlalarda yoğun ve sistematik işkence uygulamalarına maruz kaldığı bilinen bir gerçek. Militarizmin imkan bulduğunda sokaktan okula her alanı işkence mekanına dönüştürmeye teşne olduğunu bildiğimizden ne yazık ki, askeri cezaevlerinde nasıl bir hukuksuzluğun sürdüğünü tahmin etmekte hiç zorlanmıyoruz.

Başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere Türkiye'nin altına imza attığı sözleşmelerin zorunlu askerlik dayatmasına izin vermemesine ve AİHM'in "zorla askerlik" yaptırılan şahıslarla ilgili olarak Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum etmesine karşın uluslar arası kurallar hiçe sayılarak askerlik, üniforma ve silah dayatmasının sürdürülmesi tam bir hukuksuzluk durumudur. İnancı ve kanaatleri nedeniyle askerlik yapmayı kabul etmeyen kişilere yönelik devletin tutumu açıkça insan haklarının ihlalidir. Militarizmin adeta kafaları, kurumları, yasaları kısacası tüm sistemi teslim aldığı Türkiye'de askerlik yapmayı kabul etmeyen insanlara yönelik dayatmalar, zulümler hapis, dayak ve işkence uygulamalarıyla boyutlanmakta ve tipik bir devlet terörüne dönüşmektedir.

İnsan haklarına, hukuka, insan onuru ve haysiyetine karşı açık bir saldırı olduğunu düşündüğümüz bu dayatmaları kınıyor, Enver Aydemir'in haklı mücadelesini desteklediğimizi duyuruyoruz. Meclisi ve Hükümeti vakit geçirmeksizin bu zalimane uygulamaya son verecek düzenlemeleri yapmaya çağırıyoruz. Militarist zihniyetin ve işleyişin vazgeçilmez bir aracı olan zorla askerlik uygulamasının kaldırılmasını talep ediyor; onun ayrılmaz bir parçası olan hapis ve işkence zulmünü lanetliyoruz.

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler