Özgür-Der, Güllü Çevik’e Verilen Cezayı Kınadı

Özgür-Der, Güllü Çevik’e Verilen Cezayı Kınadı

Özgür-Der: “Bir yandan 28 şubatçılar yargılanırken, en temel icraatları olan başörtüsü yasağı mağdurlar üretmeye devam mı edecek?”

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Gaziantep Şehit Kamil İMKB İlköğretim Okulu öğrencisi Şüheda Çevik’in annesinin sadece kızının başörtülü bir şekilde okula devam etmesi talebinde ısrarlı davrandığı için cezalandırılmasını kınayan bir açıklama yaptı.

Bir annenin, çocuğunun kimliğine, inancına uygun bir kıyafetle eğitim alabilmesi için verdiği mücadeleyi mahkûm etmenin siyah derili insanların beyazlar tarafından hak mahrumiyetlerine uğratılıp, bir de buna karşı çıktıklarında hapisle cezalandırılmalarından ne farkı olduğunu soran Kaya, AK Parti hükümetini başörtüsü konusunda yaşanan zulümleri her alanda tasfiye etmek için derhal harekete geçmeye çağırdı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya’nın yaptığı açıklama:

Bir Yandan 28 Şubatçılar Yargılanırken,

En Temel İcraatları Olan Başörtüsü Yasağı Mağdurlar Üretmeye Devam mı Edecek?

11 Mayıs 2012

Hükümet bir yandan zorunlu eğitim süresini uzatırken, bu süreçte ortaya çıkan sorunları ise görmezden geliyor. Pek çok alanda karşılaşılan başörtüsü yasağı ilköğretim okullarında tesettürlü kızları ve ailelerini mağdur etmeyi sürdürüyor.

En son Gaziantep’te yaşanan olay ise söz konusu mağduriyetin zirvesine çıkıldığının ve tam tekmil bir zulüm işleyişine dönüştüğünün göstergesi oldu. Gaziantep Şehit Kamil İMKB İlköğretim Okulu öğrencisi Şüheda Çevik’in annesi sadece kızının başörtülü bir şekilde okula devam etmesi talebinde ısrarlı davrandığı için cezalandırıldı. Gaziantep 18. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan Güllü Çevik akıl almaz bir hukuksuzluğa maruz bırakılarak çocuğunun eğitiminin engellenmesi zulmüne maruz bırakılması yanında, ayrıca 2 yıl 10 ay hapis cezasına da çarptırıldı.

Bilindiği üzere eğitim-öğretim yılının başından itibaren Türkiye’nin çeşitli illerinde pek çok ilköğretim öğrencisi okula başörtüleriyle devam etme çabası içinde oldular. Bu talepler çeşitli düzeylerde sıkıntılara, mağduriyetlere yol açmakla beraber, pek çok yerde yetkililerin temel bir insan hakkı olan inanç özgürlüğüne saygı göstermeleri neticesinde çözüme kavuştu. Bununla birlikte bilhassa Gaziantep’te İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin ve bazı okul yöneticilerinin işgüzarlığı neticesinde aylarca çocuklar okullara sokulmadı. Başörtülü oluşları gerekçe gösterilerek eğitim hakları gasp edildi.

Bu zorbaca tutumla da yetinmeyen bazı yöneticiler öğrenci velilerini polisle karşı karşıya getirme ve yargı süreçlerine maruz bırakma türünden haksızlıklara tevessül etmekten de kaçınmadılar. Ve bu tür yaklaşımların neticesinde Gaziantep Şehit Kamil İMKB İlköğretim Okulu öğrencisi Şüheda Çevik’in annesi Güllü Çevik de önce gözaltına alındı, bilahare hakaret suçlamasıyla hakkında yargı süreci işletilerek cezaya çarptırıldı.

Bir annenin, çocuğunun kimliğine, inancına uygun bir kıyafetle eğitim alabilmesi için verdiği mücadele, saçma sapan bir gerekçeyle kendisine hapis cezası şeklinde dönüyor. Soruyoruz: Bu yapılanın, ABD’de ya da Güney Afrika’da siyah derili insanların beyazlar tarafından hak mahrumiyetlerine uğratılıp, bir de buna karşı çıktıklarında hapisle cezalandırılmalarından ne farkı var? Kimse kendisini “ama işte yargı kararı” falan diye kandırmasın! Beyaz ırkçılığının da dayandığı kanunlar ve bu hukuksuz kanunları işletmekle görevli mahkemeleri mevcuttu!

Burada bir kere daha başörtülü kızının kimliğini ve özgürlüğünü savunduğu için bir annenin bu tür bir duruma düşürülmesine sebep olanları kınıyoruz. Bu tür zulümlerin öncelikle kendi hanesine yazılacağından hareketle AK Parti hükümetini başörtüsü konusunda yaşanan zulümleri her alanda tasfiye etmek için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz.

Özgür-Der 

Önceki ve Sonraki Haberler