Özgür-Der: Hesap Vermesi Gerekenler Tehdit Ediyor!

Özgür-Der: Hesap Vermesi Gerekenler Tehdit Ediyor!

Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un TSK’yı eleştirenlere savaş gemisinde tehditlar bir üslupla bir açıklama yaptı. Özgür-Der konu üzerine bir açıklama yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

HESAP VERMESİ GEREKENLER TEHDİT ETMEYE DEVAM EDİYOR!

17 Aralık 2009

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ bugün Trabzon'da yaptığı konuşmayla silahlı bürokrasinin militarist tahakküm mantığının tipik bir tezahürünü sergilemiştir. Açıklamalarını Oruç Reis Firkateyni'nden yaptığının da altını çizerek akademisyenlerden gazetecilere, siyasilerden yargıya kadar bir dizi çevreye mesajlar gönderen Genelkurmay Başkanı bu yaklaşımıyla adeta son günlerde kabartılmaya çalışılan kaos ortamına "bir katkı da bizden" demiştir.

Genelkurmay Başkanı'nın örtülü tehditler içeren, genelleme yoluyla "ayaklarınızı denk alın" mesajı barındıran açıklamalarının muhatabının kim olduğu tam olarak belli olmasa da sevindireceği kesimler bellidir. Bir müddettir provokasyonlarla geliştirilen korkuları besleyerek, sorunları abartarak, çatışmacı ortamları kışkırtarak akbaba misali olağanüstü hal, sıkıyönetim ve devamında darbe özlemi içine girdikleri görülen çevreler için bu tehdit dozu yüksek konuşmalar ilaç mesabesindedir. Nitekim korkudan beslenenler ve militarizmin gönüllü kulları, köleleri Genelkurmay Başkanı'nın sözlerini sevinç ve heyecanla karşıladıklarını anında beyan etmişlerdir.

Bu tür konuşmalar, açıklamalar öncelikle yetki aşımıdır. Silahlı bürokratların halkı ve rahatsızlık duydukları çevreleri bu şekilde ulu orta tehdit ettikleri sistemler hukuk devleti olma vasfına sahip değildirler. "TSK'ya yönelik saldırılara karşı tepki" görüntüsü altında yapılan şeyin had bildirmek olduğu, göz korkutmak olduğu açıktır. Oysa bu taktiklerin bu saatten sonra bir işe yaramayacağını artık herkes öğrenmelidir. Bu zihniyetin terk edilmesinin zamanı çoktan gelmiş ve geçmektedir. Halka had bildirmeye kalkanlar önce kendi hadlerini bilmelidirler!

Genelkurmay Başkanı yetkisi dışına çıkarak donanmaya ait gemide oraya buraya tehditkar mesajlar göndermek yerine sorumluluğu altında gelişen illegal yapılanmaların ve hukuksuz faaliyetlerin hesabını vermelidir. Örneğin aradan haftalar geçmesine rağmen "Kafes" adlı vahşi eylem planı hakkında ne düşündüğünü açıklamalı, bu kirli girişimin sorumluları hakkında bugüne dek ne yapıldığını ortaya koymalıdır. Bunu yapmak yerine militarist tahakküm içeren konuşmalar yapanlar, sözlerinin ve tavırlarının halka yönelen darbeci oluşumlara, cuntalara sahip çıkmak şeklinde algılanacağından emin olabilirler!

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler