Özgür-Der: İslam'ın Sınırdışı Edilmesi Utanç Vericidir!

Özgür-Der: İslam'ın Sınırdışı Edilmesi Utanç Vericidir!

Özgür-Der, Gazze savaşında yaralanan ve sakat kalan; Türkiye’deki tedavisi sürecinde Türkiyeli bir bayanla evlenen Filistinli İslam Asalya’nın sınırdışı edilmesi kararı hakkında bir açıklama yaptı.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya'nın yaptığı açıklamada uluslararası hukuka göre hiçbir devletin, kendisine sığınmış bir insanı işkence ve ölüm tehdidi altında tutulacağı ihtimali olan bir güce teslim edemeyeceğine dikkat çekilerek; İçişleri Bakanıığı bu hukuksuzluk ve yanlıştan bir an önce geri dönmeye davet edildi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

Filistinli Kardeşimizin Sınırdışı Edilmeye Kalkışılması Utanç Verici Bir Hukuksuzluktur!

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINI BU HUKUKSUZLUĞA SON VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

05 Ocak 2010

Mülteciler konusunda uluslararası standartlara ve insan haklarına uygun davranma konusunda sürekli biçimde birtakım eksiklikler, yanlışlar sergileyen Türkiye son derece vahim bir hukuksuzluğa daha imza atıyor. İsrail saldırısı sırasında yaralandıktan sonra İHH'nın organizasyonuyla tedavi için Türkiye'ye getirilmiş Filistinli bir genç, Siyonistlerin talebi üzerine sınır dışı edilmek isteniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı rapor doğrultusunda Ankara İdare Mahkemesi'nin Filistinli İslam Asalya hakkında verdiği 15 gün içinde sınırdışı edilme kararı yarın (6 Ocak Çarşamba günü) doluyor.

Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye düşürdüğü için sınırdışı edilmek istenen İslam Asalya'nın hangi eylemiyle Türkiye'nin güvenliğini riske soktuğu konusu ise başlı başına bir ayıp teşkil ediyor. İslam Asalya, Filistin Radyosu'na verdiği bir demeçte İsrail saldırılarını lanetlediği, Filistin halkını sabretmeye teşvik ettiği ve ödenen bedellerin Allah katında fazlasıyla karşılığının alınacağını söylediği için Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye sokmak ve muhtemel bir siyasi krize yol açmakla suçlanıyor!

1988 doğumlu İslam Asalya, ülkesi işgal edilmiş ve işgalci saldırganların işledikleri binlerce savaş suçunun bir yansıması olarak yaralanmış ve ömrünün kalanını tekerlekli sandalyeye mahkûm edilerek yaşamak zorunda bırakılmış bir kişi. Aynı zamanda da T.C. vatandaşı bir bayanla evli. Uluslararası hukuka göre hiçbir devlet kendisine sığınmış bir insanı işkence ve ölüm tehdidi altında tutulacağı ihtimali olan bir güce teslim edemez, bu şartların hüküm sürdüğü bir yere gönderemez.

Türkiye devletinin tedavi için ülkesine gelmiş bir insanı üstelik de kendi vatandaşı bir kişiyle evli olmasına rağmen işgalci Siyonistlerin talebine uyarak sınır dışı etmeye kalkması vahim bir hukuksuzluk ve büyük bir utançtır. Bu tutumun, bir yandan Filistin için destek mesajları veren, yardım kampanyaları yürüten, Filistin halkını savunma söylemleri geliştiren bir hükümet döneminde yaşanması ise daha da büyük bir çelişki arz etmektedir.

Özgür-Der olarak İçişleri Bakanı'nı bu büyük yanlışın, açık hukuksuzluğun durdurulması ve İslam Asalya kardeşimizin haklarının korunması için konuya bizzat müdahil olmaya çağırıyoruz.

Özgür-Der


İlgili Haber:

Önceki ve Sonraki Haberler