Özgür-Der: Kanlı Tiyatro Gösterimine Hayır!

Özgür-Der: Kanlı Tiyatro Gösterimine Hayır!

Özgür-Der Genel Merkezi, Cameri adlı İsrailli tiyatro grubunun Kültür Bakanlığı tarafından Antalya’ya davet edilmesine sert tepki gösterdi.

Kültür Bakanlığının komedi tarzı bir performans sergilemek üzere İsrailli bir tiyatro grubunu 22 Mayıs tarihinde Antalya'ya davet etmesine Özgür-Der Antalya Temsilciliği'nden sonra Özgür-Der Genel Merkezi'nden de bir tepki geldi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, "Nasıl olur da hükümete bağlı bir kurum kendi vatandaşlarına karşı suç işleyen bir çetenin hukuk tanımaz tutumunu görmezden gelebilir?" diye sorarak ellerinde kardeşlerimizin kanlarıyla gelen tiyatro grubunun davet edilmesini eleştirdi.

Bu davetin İsrail isimli işgal, gasp ve katliam çetesi ile ilişkilerin normalleştirilmesine, sıradanlaştırılmasına, geliştirilmesine yönelik planlı ve sinsi çabalar zincirinin bir halkası olduğunu ifade eden Kaya, Siyonist çeteyi temsil eden hiçbir kuruluşu, şahsı, etkinliği Türkiye'de görmek istemediklerini söyledi.

İşte Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

ANTALYA'DA KANLI TİYATRO GÖSTERİMİNE HAYIR!

19 Mayıs 2011

Ellerinde kardeşlerimizin kanlarıyla geliyorlar! Daha dün 20 Filistinliyi katlettiler, yüzlercesini yaraladılar! Katledilen, kurşunlanan, tutuklananların suçu zorla çıkartıldıkları topraklarına dönmeye çalışmaktı. On yıllardır milyonlarca Filistinlinin adeta tespih taneleri gibi dünyanın dört bir yanına saçılmasına yol açan Siyonist işgal zulme, gaspa, katliama doymadı. Tüm dünyanın gözü önünde yeni cinayetler işlemeyi sürdürüyor, hukuksuzluğunu pekiştiriyor! Zulüm ve kan tiyatrosu soğukkanlı bir biçimde sürüyor!

Yanı başımızda yaşanan bu sistematik vahşeti tüm dünya halklarıyla birlikte acıyla ve nefretle izliyoruz. Ne var ki bazıları hiçbir şey olmamış gibi davranabiliyor. Acımıza, öfkemize hiç aldırmadan işgal çetesini sevdirme-sevindirme çabalarından geri durmuyor. Birileri insanlık adına, adalet adına hiçbir kaygı duymaksızın bu cinayet şebekesinin temsilcilerini kültürel etkinlik kılıfı altında ülkemize davet etmekten çekinmiyor. Tam da Mavi Marmara katliamının 1. yıldönümüne denk düşecek bir tarihte İsrailli bir tiyatro grubu Antalya'ya çağrılıyor.

Cameri adlı İsrailli tiyatro topluluğunun komedi tarzı bir performans sergilemek üzere 22 Mayıs tarihinde Antalya'ya davet edilmesi Kültür Bakanlığının büyük bir ayıbı olmuştur. Kültür Bakanlığı hiçbir şey olmamış, hiçbir şey yaşanmamış gibi davranamaz! Soruyoruz: Filistin halkına karşı işlediği suçlara ilaveten, Akdeniz'de 9 Türkiyeli insanın vahşice katledilmesinden sorumlu olan bu çetenin bugüne kadar Türkiye'nin hiçbir talebini yerine getirmemiş olması Kültür Bakanlığı için hiçbir anlam taşımıyor mu? Nasıl olur da hükümete bağlı bir kurum kendi vatandaşlarına karşı suç işleyen bir çetenin hukuk tanımaz tutumunu görmezden gelebilir?

Bu davetin İsrail isimli işgal, gasp ve katliam çetesi ile ilişkilerin normalleştirilmesine, sıradanlaştırılmasına, geliştirilmesine yönelik planlı ve sinsi çabalar zincirinin bir halkası olduğunu düşünüyor ve şiddetle protesto ediyoruz. Siyonist çeteyi temsil eden hiçbir kuruluşu, şahsı, etkinliği Türkiye'de görmek istemiyoruz! Kültür Bakanlığı düşüncesizce ve sorumsuzca atılan bu adımdan dönmeli, vicdanları yaralayan bu daveti derhal geri çekmelidir!

ÖZGÜR-DER

Önceki ve Sonraki Haberler