Özgür-Der Kapatma Davası 2. Duruşması Yapıldı!

Özgür-Der Kapatma Davası 2. Duruşması Yapıldı!

Özgür-Der kapatma davasının 2. duruşması Fatih Adliyesi'nde görüdü. Özgür-Der avukatların mahkemeye delil klasörlerini teslim etmesini müteakiben delillerin incelenmesi ve esasa ilişkin savunmaların yapılması için süre verilerek dava 16 Eylül 2009 tarihin

Diğer Haberler
Özgür-Der'e Kapatma Davası Protesto Edildi!
İLKAV: Direnen Özgür-Der Kapatılamaz!
Diyarbakır: Özgür-Der Susturulamaz!
İzmir: "Zulme karşı direneceğiz!"
Batman: ÖZGÜRLÜK TALEPLERİ YARGILANAMAZ
Tatvan: Özgür-Der Niye Susturulmak İsteniyor?
Diyarbakır Mazlumder: Özgür-Der'i Özgür Bırakın!...
Siverek: Derneğimiz Kapatılamaz!
Özgür Eğitim-Sen: ÖZGÜR-DER'in Yanındayız!
Savunmaya Çağrı! Özgür-Der Susturulamaz!
Valilikten ÖZGÜR-DER'in Kapatılması İçin Dava!
Özgür-Der'e yönelik olarak açılan kapatma davasının 2. duruşması 10 Haziran Çarşamba günü Fatih Adliyesi'nde görüldü. Avukatların yanı sıra Özgür-Der üyelerinin de hazır bulunduğu davanın ikinci duruşması da ertelendi. Özgür-Der vekili avukatların mahkemeye delil klasörlerini teslim etmesini müteakiben delillerin incelenmesi ve esasa ilişkin savunmaların yapılması için süre verilerek dava 16 Eylül 2009 tarihine ertelendi.

Bilindiği üzere "İnancımızın ve Kimliğimizin Aşağılandığı, Resmi İdeolojinin Dayatıldığı Törenlere Tavır Alalım!" başlıklı çağrı metninden dolayı Özgür-Der hakkında İstanbul Valiliği'nin talebi üzerine kapatma davası açılmıştı. Resmi bayram ve törenleri boykot çağrısı adı altında hazırlanan metinde; "İnancımızla çelişen, kimliğimizle çatışan törenlere, kutlamalara, anmalara katılmayalım, çocuklarımızı göndermeyelim! İslâmî kimliğimizin yok sayıldığı, değerlerimizin, sembollerimizin aşağılandığı, resmi ideolojik saçmalıkların dayatıldığı etkinlikleri boykot edelim!" ifadelerine yer verilmişti.

Söz konusu açıklamanın ardından İstanbul Valiliği'ne bağlı özel ekiplerce Özgür-Der Genel Merkezi ve imza veren tüm kurumlar en ince detayına kadar teftiş edilmiş, İstanbul Valiliği tarafından "vatandaşı ayrımcılığa, kutuplaşmaya ve bölücülüğe sevk etmek" iddiasıyla Özgür-Der hakkında kapatma davası açılmıştı. İlk duruşması 29 Nisan 2009 tarihinde görülen davanın bugün ikinci duruşması yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler