Özgür-Der: Katsayı zulmü bu yıl da sürüyor!

Özgür-Der: Katsayı zulmü bu yıl da sürüyor!

Özgür-Der, YÖK'ün katsayı adaletsizliğini bir yıl daha ertelemesini protesto etti. Açıklamada 'laik şirretlik korosu'nun tepkilerinden korkularak katsayı zulmünün devam ettirilmesinin açık bir haksızlık olduğu vurgulandı.

Özgür-Der, YÖK'ün katsayı adaletsizliğini bir yıl daha ertelemesini protesto etti. Açıklamada 'laik şirretlik korosu'nun tepkilerinden korkularak katsayı zulmünün devam ettirilmesinin açık bir haksızlık olduğu vurgulandı.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

KATSAYI ADALETSİZLİĞİ BİR YIL DAHA DEVAM ETMEMELİDİR!

 

Kamuoyu bir kere daha hayal kırıklığına uğratıldı ve üniversitelere girişte uygulanmakta olan katsayı adaletsizliğinin kaldırılması umudu bir başka bahara ertelendi! Dün toplanan YÖK Genel Kurulu'nun konuya ilişkin düzenlemeyi 2009 yılında uygulanmak üzere ertelemesi oligarşik azınlığın hak ve adalet talepleri üzerindeki tahakkümünün yeni bir göstergesi oldu. Bu kararla yasakçılar, baskıcılar bir kere daha seslerini fazla çıkartmanın, ortalığı velveleye verip, "kaos" ortamı yaratma tehditlerinin semeresini alırken; üniversite kapısı önünde gaspedilen haklarını almak için bekleyen öğrencilere "Bu yıl da mağdur olmaya devam edeceksiniz!" denilmiş oldu.

 

YÖK Başkanlığı'na yeni seçilen Prof. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplanan YÖK Genel Kurulu'nu katsayı adaletsizliğini gidermekten alıkoyan acaba nedir? Bilindiği üzere sırf imam hatip lisesi öğrencilerinin üniversitelere girişlerinin engellenmesi için 28 Şubat sürecinde aşama aşama devreye sokulan "katsayı adaletsizliği" uygulaması aynı sınava giren öğrenciler arasında haksız bir rekabete yol açmakta ve genelde dar gelirli ailelerin çocuklarının devam ettiği meslek liselerine karşı açık bir ayrımcılık içermektedir. Bu haksızlığın giderilmesi noktasında hükümet de geçen senelerde çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Ne var ki şimdi muhtemelen medyanın sözcülüğünü yaptığı baskıcı, dayatmacı güçlerin bastırmaları karşısında sinik bir tutumla sorunun çözümü yerine ertelenmesi yoluna gidilmiştir.

 

Kendilerini memleketin efendileri sayan baskıcı azınlığa boyun eğme anlamına gelen bu tutum iki açıdan da yanlıştır. Öncelikle gaspedilen hakların iadesi ve adaletsizliğin sonlandırılması kimsenin keyfine bırakılmaması ve bir an önce gerçekleştirilmesi gereken düzenlemelerdendir. Siyasi mülahazalarla açık bir haksızlığın üzerinin örtülmesi ne hukuk ne de ahlak açısından kabul edilebilir bir davranıştır.

 

Öte yandan idare eğer başörtüsü tartışmalarıyla zaten yeterince gerildiği düşünülen ortamın bir de katsayı meselesi yüzünden hararetlenmemesi kaygısıyla hareket etmiş ise bu tutumun da sonuç vermekten uzak bir tutum olduğu bilinmelidir. Şurası gayet açıktır ki, katsayı adaletsizliğini gidermeye yönelik adım ne zaman gündeme gelirse gelsin "laik şirretlik korosu" aynı gürültüyü, azgınlığı gösterecek; elinden geldiğince ortamı germeye çalışacaktır. Dolayısıyla zaman içinde muhatapların makul bir noktaya gelmelerini, en azından kopardıkları gürültünün azalmasını beklemek beyhude bir temennidir.

 

Sonuç olarak katsayı zulmünün giderilmesi için bir yıl daha bekletilmeyi açık bir haksızlık olarak görüyor; YÖK Genel Kurulu'ndan zorbalığın borusunu öttürmesi şeklinde algıladığımız kararını gözden geçirmesini bekliyoruz.  

 

Hülya Şekerci

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler