Özgür-Der: "Keyfi Gözaltılara Son Verilsin!"

Özgür-Der: "Keyfi Gözaltılara Son Verilsin!"

Özgür-Der, başta Güngören olmak üzere İstanbul’un muhtelif semtlerinde Terörle Mücadele Ekiplerince yapılan operasyonlar sonucunda "el-Kaide ile irtibatlı olmak" isnadıyla 30’a yakın kişinin gözaltına alınmasını kınayarak keyfi gözaltılara son verilmesini

30–31 Ağustos tarihlerinde aralarında Ali Rıza Akgün'ün de bulunduğu yaklaşık 30 kişi Güngören merkezli operasyonlarda gözaltına alındı. İslami yayın organlarındaki yazıları ve kitap çalışmaları ile de tanınan Ali Rıza Akgün'ün ve diğer Müslümanların artık hukuksuz uygulamaların kılıfı olarak tezahür eden "el-Kaide ile irtibatlı olmak" isnadıyla gözaltına alınmasını protesto eden Özgür-Der, yaptığı açıklamada bir an önce gözaltıların sonlandırılmasını istedi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

El-Kaide Yakıştırması Hukuksuz Uygulamaların Kılıfı Olamaz!

KEYFİ GÖZALTILARA SON VERİLSİN!

1 Eylül 2008

Son dönemlerde emniyet ve yargının "el-Kaide ile irtibatlı olmak" isnadıyla mağdur ettiği, hukuksuz bir tarzda takibata uğrattığı, haklarını gasp ettiği insanların listesi giderek kabarıyor. Bu hukuksuzluk zincirinin son halkasını başta Güngören çevresinde olmak üzere İstanbul'un muhtelif semtlerinde iki gündür sürdürülen gözaltılar oluşturmakta. Gözaltına alınan kişiler arasında İslami camianın yakından tanıdığı Ali Rıza Akgün de bulunmakta. Sayılarının 30'u bulduğu zannedilen gözaltına alınan kişilerin somut olarak neyle suçlandıkları, hangi eylem ya da eylem girişiminden sorumlu tutuldukları bilinmiyor. Bilinen tek şey daha önce de yapıldığı üzere medyaya gözaltına alınan şahısların "el-Kaide ile irtibatlı, son derece tehlikeli kişiler" olarak lanse edilmeleri.

Oysa bu kalıplaşmış ifadenin, sergilenen hukuksuzluğu örtmeye yetmediği çok açık. Daha önce de pek çok kez, çevrelerinde İslami kimlikleriyle tanınan kişilerin, uğratıldıkları haksız muamele ve baskılar sonrasında haklarında hiçbir somut suçlama yöneltilmeksizin serbest bırakıldıkları bilinmekte. Bu noktada, zaten yasal takibatı gerektirecek bir suçlamayı hak etmedikleri bilinen ve herhangi bir yasadışı eylemin failleri olduklarına dair aleyhlerinde açık, somut bir delil bulunmayan şahısların bu tarz baskıcı yöntemlerle sindirilmek mi istendiği sorusu akla gelmekte.

Gözaltına alınan şahıslar iddia edilen suçlamaları haklı çıkaracak bir faaliyet içinde olmayan ve çevrelerinde İslami duyarlılıkları ve gayretleriyle bilinen kişilerdir. Bu operasyonun da önceki pek çok operasyon gibi baskı ve sindirme amaçlı, gözdağı vermeye yönelik bir girişim olduğunu düşünüyor, bu tarz hukuk dışı yöntemlere derhal son verilmesini talep ediyoruz.

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler