Özgür-Der: Madenci Ailelerine Başsağlığı Diliyoruz

Özgür-Der: Madenci Ailelerine Başsağlığı Diliyoruz

Özgür-Der Soma'daki maden faciasına ilişkin yayınladığı basın açıklamasında başta madenci aileleri olmak üzere tüm Türkiye'ye başsağlığı diledi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya imzası ile yayınlanan basın açıklamasında bugüne kadar çok defa canımızı yakan maden kazalarının sıradanlaştığını ve yeterince önlem alınmadığını, bugün yaşanan facianın bu ihmalkarlığın sonucu olduğu belirtildi. Bu tür acıların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunulan açıklamada göçül altında halen kurtarılmayı bekleyen madencilerin acilen kurtarılması duasında bulunuldu.

***

Somalı Madenci Ailelerine ve Tüm Türkiye’ye Başsağlığı Diliyoruz!

14 Mayıs 2014

Manisa’nın Soma ilçesinde kömür madeninde yaşanan olayda şu ana kadar göçük altında kalarak hayatını kaybedenlerin sayısının 200’ü geçtiği ve daha çok sayıda çalışanın madende mahsur kaldığı açıklanmıştır. Tüm ülkeyi yasa boğan bu facia karşısında teessürümüzü ifade ediyor, Somalı ailelerin acılarını paylaşıyoruz.

Bugüne kadar yaşananların en büyüğü olmaya aday bu facia ne yazık ki, ülkemizde bugüne kadar pek çok kez tekrarlanan ve adeta sıradanlaşan maden kazaları gerçeği ile tam olarak yüzleşilemediğinin acı bir göstergesi olarak karşımızdadır. Sık sık yaşanan bu kazalar yerin yüzlerce metre altında, cüzi ücretlerle ailelerinin geçimini sağlamaya çalışan madencilerin korunması için gerekli tedbirlerin alınması noktasında hala bir dizi ihmal olduğuna işaret etmekte, sorumlulardan hesap sorulması zorunluluğunu hatırlatmaktadır.

Soma’da göçük altında kalarak hayatlarını kaybedenler için Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyoruz. Göçük altında mahsur kalan madenci kardeşlerimizin bir an önce kurtarılmasını ümit ediyoruz. Gerek yakınlarını kaybeden, gerek tedirginlikle bekleyişlerini sürdüren madenci ailelerine Allahu Teala’dan sabırlar niyaz ediyoruz. Tüm acılı halkımıza başsağlığı diliyor, Rabbimiz’den bu tür acıları tekrar yaşatmamasını niyaz ediyoruz.

Rıdvan Kaya
Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler