Özgür-Der, Merve Şirbini Cinayetini Kınadı

Özgür-Der, Merve Şirbini Cinayetini Kınadı

Özgür-Der, Almanya'da başörtüsü düşmanı bir ırkçı tarafından mahkemede katledilen Mısırlı Merve Şirbini hakkında bir açıklama yaptı. Almanya'da başörtüsü ve yabancı düşmanlığının beslediği ırkçı fanatizmin, Alman devletinin bir eseri olduğunu belirtti.

Mısırlı Merve Şirbini'nin Almanya'nın Dresden kentinde bir ırkçı tarafından katledilmesi ve eşinin kurşunlanması hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der, Alman devletini, ırkçı ve başörtüsü düşmanı politikalarıyla yüzleşmeye çağırdı; sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

ALMAN DEVLETİ

MERVE ŞİRBİNİ CİNAYETİNDEKİ SORUMLULUĞU İLE YÜZLEŞMELİDİR!

9 Temmuz 2009

 

Almanya'nın Dresden kentinde 1 Temmuz tarihinde yaşanan Merve Şirbini cinayeti sadece bu ülkede yaşayan duyarlı insanlar için değil, tüm dünyadaki Müslümanlar için de sarsıcı bir hadise olmuştur. Hamile bir annenin mahkeme salonunda 3 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde hunharca katledilmesi ve eşinin de yaralanmasının tüm sorumluluğunu ırkçı bir Alman gencinin fanatizmiyle açıklamak asla tatmin edici olamaz.

 

Bir insanın mahkeme salonu gibi korunaklı bir yerde tam 17 kez bıçaklanmak suretiyle öldürülmesi, eşinin ağır bir biçimde yaralanması gibi vahşi bir hadiseye ilişkin olarak Alman devletinin üzüntü beyanından öte, yapması gereken şeyler olduğu açıktır.  Adeta devlet gözetiminde gerçekleşen bu hunharlık artık Alman yetkililerin gözünü açmalı ve Müslümanlara yönelik ırkçı, ayrımcı politikaların ülkeyi getirdiği bu korkunç nokta açık yüreklilikle tartışılmalıdır. Öte yandan Mısırlı Ulvi Ali Ukkaz'ın, katledilen eşi Merve Şirbini'yi koruduğu sırada Alman polisinin kurşunuyla ağır yaralandığı iddiaları da acilen soruşturulmalıdır.

 

Elbette, ırkçı, fanatik psikopat tipler her toplumda, her zaman karşılaşılabilecek hastalıklı hallerden sayılabilir ama Almanya'da İslami kimliğe ve bunun somut bir göstergesi olarak da başörtüsüne düşmanlığın vardığı noktanın üzerinde ciddiyetle durulmayı gerektirdiği artık görülmelidir. Resmi kurumlarda sürdürülen başörtüsü yasağının ve yabancı düşmanlığını besleyen ırkçı demeçlerin yol açtığı fanatizmin, bizzat Alman devletinin sorumluluğunda olduğu unutulmamalıdır.

 

ÖZGÜR-DER

Önceki ve Sonraki Haberler