Özgür-Der: Milli Güvenlik Dersi Faşizmin Sembolüdür!

Özgür-Der: Milli Güvenlik Dersi Faşizmin Sembolüdür!

Özgür-Der: “Milli Güvenlik Dersi saçmalığı dayatmadan da öte doğrudan faşizan bir mahiyet arz ediyor!”

Adana Seyhan Tepebağ İmam Hatip Lisesi'nde 10. sınıf öğrencilerinin Milli Güvenlik Dersi hocası tarafından başları açtırılarak kolorduya götürülmeleri hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, yaşanan olayın Milli Güvenlik Dersi saçmalığının dayatmadan da öte doğrudan faşizan bir mahiyet arz ettiğinin de somut bir göstergesi olduğunu ifade etti. İslami kimlik ve değerleri aşağılamaya yönelik bu tavrı ve bu tür zalimliklere kaynaklık eden eğitim politikalarını şiddetle kınayan Rıdvan Kaya, benzeri çirkinliklerin daha fazla devam etmemesi için sorumluları harekete geçmeye çağırdı.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

Eğitimde Faşizmin Sembolü Haline Gelmiş

MİLLİ GÜVENLİK DERSİ ZULMÜNE SON!

5 Mayıs 2010

Eğitim adı altında Türkiye'de çocukların, gençlerin nasıl bir sistematik baskı mekanizmasına tabi tutulduklarının her gün yeni örnekleriyle karşılaşıyoruz. Okulu kışlalaştıran, öğrenciyi de askerleştiren zihniyet hiç durmadan, yorulmadan zulmetmektedir. Militarist zihniyet marifetiyle tam tekmil bir baskı aygıtına dönüştürülen, gerek şekil gerekse de müfredat itibariyle yoğun bir sindirme, ezme faaliyetinin odağı haline getirilen okullarda bu halkın çocukları halkın kimliğine, inancına, değerlerine saygısız hatta düşman zihniyet tarafından aşağılanmakta ve kişiliksizleştirilme politikalarına maruz kalmaktadırlar.

Adana Seyhan Tepebağ İmam Hatip Lisesi'nde 10. sınıf öğrencilerinin Milli Güvenlik Dersi hocası tarafından başları açtırılarak kolorduya götürülmeleri bu genel tutumun tipik bir tezahürü olmuştur. Ders hocasının gerçekleştirdiği bu etkinlik Milli Güvenlik Dersi saçmalığının dayatmadan da öte doğrudan faşizan bir mahiyet arz ettiğinin de somut bir göstergesini sunmaktadır. İslami kimlik ve değerleri aşağılamaya yönelik bu tavrı ve bu tür zalimliklere kaynaklık eden eğitim politikalarını şiddetle kınıyoruz.

Bu vesileyle Tepebağ İmam Hatip Lisesi'nde yaşanan bu rezaletin benzeri çirkinliklerin, dayatmaların daha fazla devam etmemesi için Hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçmeye çağırıyoruz. Milli Güvenlik Dersi adlı saçmalığı, dayatmayı müfredattan çıkartmak için daha ne beklendiğini bir kere daha soruyoruz.

ÖZGÜR-DER

 


 

 

Önceki ve Sonraki Haberler