Özgür-Der: “Mısır, Cinayetin Hesabını Versin!”

Özgür-Der: “Mısır, Cinayetin Hesabını Versin!”

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zuhri’nin kardeşi Yusuf Ebu Zuhri’nin Mısır zindanlarında işkenceyle katledilmesi hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der, Mısır devletinin Filistin halkına karşı düşmanlık zincirine yeni bir halka daha eklediğini belirtti.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan ve Mısır Büyükelçiliği'ne de gönderilen açıklamada Mısır devletinin Siyonistlere hizmet eden politikaları kınandı. Mısır devletinin işlediği bu vahşiliğin asla unutulmaması ve tüm dünyada Filistin davasına gönül vermiş herkes tarafından takip edilmesi gerektiğini hatırlatıldığı açıklamada, Filistin halkının kahraman evlatlarından Yusuf Ebu Zuhri'nin alçakça, vahşice katledilmesi suçunun örtülemeyeceği ifade edildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da konuyu takip etmeye davet edildi.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

MISIR DEVLETİ

YUSUF EBU ZUHRİ CİNAYETİNİN HESABINI VERMEK ZORUNDADIR!

15 Ekim 2009

Gazze'ye yönelik Siyonist kuşatma ve saldırı suçuna inanılmaz bir biçimde destek sunan Mısır devleti Filistin halkına karşı düşmanlık zincirine yeni bir halka daha ekledi. Nisan ayından beri Mısır'da tutuklu bulunan Yusuf Ebu Zuhri, Mısır zindanlarında işkenceyle katledildi.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zuhri'nin kardeşi olan Yusuf Ebu Zuhri, Mısır'da yasal oturum iznine sahip bulunmasına ve herhangi bir suç da işlememiş olmasına rağmen 2009 Nisanı'nda gerekçe gösterilmeksizin Mısır güvenlik güçlerince tutuklanmıştı. Cezaevinde tutulduğu süreçte yoğun işkenceler neticesinde gözünü kaybetme noktasına gelen Yusuf Ebu Zuhri'nin bu ay içinde yine gördüğü işkenceler neticesinde beyin kanaması geçirdiği ve kaldırıldığı İskenderiye Üniversitesi Hastanesinde hiçbir tedavi uygulanmaksızın açıkça ölüme terk edildiği öğrenilmişti.

13 Ekim tarihinde kardeşinin naaşı kendisine teslim edilen Sami Ebu Zuhri, 10 Ekim tarihinde vefat ettiği söylenen Yusuf Ebu Zuhri'nin vücudunun gördüğü işkenceler neticesinde tanınmayacak halde olduğunu söylemektedir.

Tüm bu yaşananlar insanlık adına büyük bir suç, İslam Ümmetine açık bir ihanettir. Mısır hükümetinin on yıllardır içeride Müslümanlara karşı işlediği insanlık suçlarını Filistinli mazlumlara karşı da icra etmekten çekinmediğinin bir delili olan bu cinayet ihanet ve işbirlikçilikte sınır tanınmadığının da bir göstergesidir.

Mısır Büyükelçiliği aracılığıyla Mısır Hükümet yetkililerine iletilmesini talep ettiğimiz bu mektupla Mısır devletinin Siyonistlere hizmet eden politikalarını lanetlediğimizi bir kere daha vurguluyoruz. Aynı şekilde Filistin halkının kahraman evlatlarından Yusuf Ebu Zuhri'nin alçakça, vahşice katledilmesi suçunun örtülemeyeceğini, sorumlularının mutlaka bulunup ortaya çıkarılması gerektiğinin altını çiziyoruz.

Bizler Filistin halkının Türkiye'deki dostları, kardeşleri olarak Mısır devletinin işlediği bu vahşiliğin asla unutulmaması ve tüm dünyada Filistin davasına gönül vermiş herkes tarafından takip edilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Ayrıca insanlık suçlarında sınır ve bölge farkı kabul edilemeyeceği ilkesinden hareketle Türkiye Dışişleri Bakanlığını da konuyu takip etmeye ve Mısır hükümetinden bu vahşice işlenmiş cinayetin sorumluları hakkında ne tür bir işlem yapıldığına dair bilgi talep etmeye davet ediyoruz.

Özgür-Der 


Yusuf Ebu Zuhri...

Önceki ve Sonraki Haberler