Özgür-Der: Ortak Askeri Tatbikatı Lanetliyoruz!

Özgür-Der: Ortak Askeri Tatbikatı Lanetliyoruz!

ABD ve İsrail uçakları İran’ı hedef alan saldırı planlarının gündeme geldiği bir süreçte, Konya semalarında askeri tatbikat yapıyorlar. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Özgür-Der, 28 Şubat sürecinden beri düzenli bir şekilde sürdürülen ortak askeri tatbi

Anadolu Kartalı Tatbikatı adı altında Türkiye uçaklarının da katıldığı ve 19 Eylül'e kadar sürecek olan ortak askeri tatbikatın Müslüman halkları bombalayan uçaklar eşliğinde gerçekleştirildiğine dikkat çeken Özgür-Der, Konya Ovası'nın da adeta bölgesel bir savaş merkezi haline getirildiğini vurguladı.

 

Kardeşlerimizin üzerine bomba yağdırmakta deneyim kazandırmak için Konya semalarını işgalcilerin uçaklarına açma zilletini yaşatan TSK şefleri ve hükümete, "Türkiye halkına yaşattığınız onursuzluk yetmedi mi?" diye soran Özgür-Der, bu ortak tatbikatın ABD ve İsrail'in suçlarına da ortak olmak anlamına geldiğinin altını çizdi.

 

Konya semalarını kirleten ABD ve İsrail uçaklarının öncelikli hedefinin İslami direniş olduğunu belirten Özgür-Der, Siyonist ve emperyalist güçlerin işbirlikçiliği anlamına gelen bu tutumun sahiplerinin işledikleri bu suçların hesabını vereceklerini ifade etti. Tatbikatı kınayan Özgür-Der, haktan ve adaletten yana herkesi bu onursuzluğa karşı durmaya, zilletten beri olduğunu ilan etmeye çağırdı.

 

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

 

Konya Semalarında Siyonistlerle Ortak Askeri Tatbikat

Dizginsiz İşbirlikçiliktir!

LANETLİYORUZ!

 

10 Eylül 2008

Türkiye 28 Şubat sürecinden beri düzenli bir şekilde Konya semalarında İsrail savaş uçaklarını ağırlıyor. Bu yıl da yine ABD ve İsrail uçakları Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklarla ortak tatbikat düzenlemekteler. Anadolu Kartalı Tatbikatı adı verilen ve Konya'da yapılan bu tatbikata ABD, İsrail, İtalya ve NATO uçakları katılıyor. Konya'daki jet üssünde gerçekleştirilen ve Türkiye uçaklarının da katıldığı tatbikat 19 Eylül'e kadar sürecek. Geçen sene Kuzey Irak operasyonu nedeniyle bu tatbikata katılmayan ABD ve İsrail, İran'ı hedef alan saldırı planlarının gündeme geldiği bir konjonktürde, bir kere daha Konya semalarında uçmaktalar. Tatbikata ABD 16 adet F–16, İsrail ise 5 adet F–16 ve 5 adet F–15 uçağı ile katılıyor.

 

ABD'nin ve İsrail'in Irak, Filistin ve Lübnan halkını bombalayan katil uçaklarının katılımıyla yapılan bu tatbikat, adeta Konya Ovası'nı bölgesel bir savaş merkezi haline getirmiş durumdadır. Konya semalarındaki 20 bin kilometre kare alanda binlerce sorti gerçekleştirecek olan İsrail ve ABD uçakları bu şekilde bir anlamda Müslümanların üzerine bomba yağdırma eğitimi yapmaktadır.

 

Daha birkaç hafta önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı devir teslim törenlerinde Türkiye'nin bağımsızlığından ve onurundan bahseden, keskin ulusalcı mesajlar veren TSK şeflerine de; Ortadoğu'da barışı sağlayacak büyük adımlar atma iddiasında olan hükümete de soruyoruz:

 

Ulusal bağımsızlıktan ve barıştan anladığınız bu mu? O çok övündüğünüz güçlü ülke, büyük ülke olma iddiaları ile işgalci katil ABD ve İsrail uçaklarına saldırganlık deneyimi kazandırmak arasında ne tür bir bağ bulunmaktadır?

 

ABD'ye NATO üssü olarak verilen ve denetlenemeyen toprak parçaları adına on yıllardır halkımıza yaşattığınız onursuzluk yetmedi mi? Bir de kardeşlerimizin üzerine, Müslüman halkların tepesine bomba yağdırmakta deneyim kazandırmak için Konya semalarını işgalcilerin uçaklarına açma zilletini de yaşatmanız mı gerekiyordu? Bu eyleminizle, bu ülkede yaşayan insanların açık ve yakın tehlike olarak gördüğü ve nefret ettiği iki işgalci güç olan ABD ve İsrail'in suçlarına ortak olduğunuzu görmüyor musunuz?

 

Çok iyi biliyoruz ki, Konya semalarını kirleten ABD ve İsrail uçaklarının öncelikli hedefi İslami direniştir. Müslüman halkları baskı, tehdit ve katliamla hizaya getirmeye çalışan işgalcilerle ortak tatbikat insanlığa, komşuluk hukukuna, kardeşliğe karşı işlenmiş açık bir suçtur. Siyonist ve emperyalist güçlerin işbirlikçiliği anlamına gelen bu tutumun sahipleri işledikleri bu suçların hesabını vereceklerdir. Anadolu Kartalı Tatbikatı adı altında icra edilen bu işbirlikçi faaliyeti şiddetle kınıyor; haktan ve adaletten yana herkesi bu onursuzluğa karşı durmaya, zilletten beri olduğunu ilan etmeye çağırıyoruz.

 

ÖZGÜR-DER

Önceki ve Sonraki Haberler