Özgür-Der: "Siyonist Çete İle İlişkiler Normalleştirilemez!"

Özgür-Der: "Siyonist Çete İle İlişkiler Normalleştirilemez!"

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, İsrail'in özrünü ve TC-İsrail ilişkilerinde normalleşme sürecini değerlendirdi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in Mavi Marmara için özür dilemesinin ardından Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Açıklamada Mavi Marmara'nın İsrail'in işlediği tek suç olmadığı hatırlatıldı.

Gazze'ye yönelik ambargonun kaldırılmasına dair sinyallerin olumlu olduğunu belirten Kaya, bununla birlikte "Filistin’in Gazze’den ibaret olmadığını da bir kere daha hatırlatıyoruz." diyerek sorunun daha büyük ölçekte olduğunu vurguladı.

Hükümetin İsrail'e karşı takındığı cesur tavrı sürdürmesini isteyen Kaya, İsrail'in tüm ümmet ve insanlığın gözünde suçlu olarak kalacağının altını çizdi.

Özgür-Der'den yapılan açıklamanın tam metni:

Siyonist Çete ile İlişkilerin Normalleştirilmesine Hayır!

23 Mart 2013

Mavi Marmara katliamından dolayı Türkiye’den özür dilemeyi kabul etmekle İsrail siyasi zeminde ağır bir darbe almış; haksız ve suçlu olduğunu ikrarın ötesinde, aşağılık kibrinin kırılmasını da içselleştirmiştir. Üstelik İsrail’in, yaklaşık 3 yıldır ayak diretmenin ardından bu adımı atması daha da zelil bir duruma düşmesini getirmiştir.

Birileri atılan adımı Türkiye ile İsrail arasında ciddi bir engelin kalkması ve artık ilişkilerin normalleştirilmesi için bir başlangıç olarak yorumlamaktalar. Nitekim sadece ABD merkezli olarak değil, içeride de bu yönde sinyaller çoğalmış, “yerli İsrail lobisi” mesaisini artırmıştır. Öyle ki halen devam etmekte İsrail ordusundan bazı isimlerin yargılandığı Mavi Marmara davasının düşürülmesine yönelik söylemlerin bile dillendirilmeye başlandığı görülmektedir.

Bu noktada dünyaya sadece uluslar arası ilişkiler, güç, çıkar vb. kavramlarla bakmayı alışkanlık edinenlere bir kere daha asıl olanın insanlık, adalet, hukuk zaviyesinden olayları değerlendirmek olduğunu hatırlatıyoruz. Şüphesiz insana yakışan ve erdem içeren tutum adaleti gözetmekle gerçekleşir.

Evet, Siyonist çete Mavi Marmara’da insani değerleri ve hukuku ayaklar altına alarak büyük bir katliam gerçekleştirmiş, suç işlemiştir. Ama Mavi Marmara Siyonist çetenin işlediği tek suç değildir. Kurulduğu günden bugüne kadar sistematik bir biçimde işgal ve katliam suçu işleyen İsrail başlı başına bir suç mekanizmasıdır.

Dolayısıyla İsrail’in Mavi Marmara’dan ötürü Türkiye’den özür dilemeyi ve tazminat ödemeyi kabul etmesi var olan “temel sorun”u ortadan kaldırmamaktadır. Aynı şekilde Gazze’ye yönelik sürdürülen ambargo ve kuşatmanın kaldırılacağına dair sinyalleri Gazzeli kardeşlerimizi rahatlatacak önemli bir gelişme olarak değerlendirmekle birlikte işgal altındaki Filistin’in Gazze’den ibaret olmadığını da bir kere daha hatırlatıyoruz.

Bu çerçeveden hareketle Türkiye Hükümetini İsrail’e karşı son yıllarda takındığı haklı ve cesur tutumu sürdürmeye çağırıyoruz. İlk kıblemiz Kudüs’ü işgal ve ilhak eden, Mescid-i Aksa’ya yönelik olarak yıkımına yol açabilecek sistematik komplolar geliştiren işgalci, katil Siyonist çete ile ilişkilerin normalleştirilmesinin vahim bir hata olacağını hatırlatıyoruz. Ve bir kere daha İsrail’in İslam ümmetinin ve insanlığın gözünde suçlu olduğunun ve suçlu kalacağının altını çiziyoruz.

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler