Özgür-Der, Şura-Der'e Yönelik Saldırıyı Kınadı

Özgür-Der, Şura-Der'e Yönelik Saldırıyı Kınadı

Adana’da PKK yandaşları, Şura-Der binasına taş ve molotof kokteylleriyle saldırı düzenledi. Dernek üyelerinin de karşılık vermesi üzerine çıkan kavgada, yaklaşık 20 kişi yaralandı. Özgür-Der Genel Merkezi bu gelişmeyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Ağırlıkla Kürtlerin yaşadığı Barbaros Mahallesi 52 Sokak'ta dün gece 22.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik PKK sempatizanı grup, lastik yakıp PKK lehine slogan attı. Grup daha sonra sloganlar eşliğinde yaklaşık 100 metre ilerdeki Eminağa Caddesi üzerinde bulunan Şura-Der binasının önüne geldi. Burada "Sizi burada istemiyoruz!" diyen grup güvenlik kameralarını etkisiz hale getirdi, taş ve molotoflarla binaya saldırdı. Bu sırada bina içerisinde toplantı yapan dernek üyeleri ise bir başka yerde Kur'an okuyan arkadaşlarını arayıp yardım istedi ve saldırıya karşılık verdi. Taş, bıçak ve sopaların kullanıldığı saldırıda 2'si bıçakla, yaklaşık 20 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Yarım saat süren kavganın ardından PKK sempatizanları ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Olay sonrası bölgeye yaklaşık 10 panzer ile 200'ün üzerinde polis ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Yaralı dernek üyeleri Mustazaf-Der Adana Şube Başkanı Abdulkadir Turgay ile dernek üyeleri Hüseyin Güney, Maşuk Talhan, Bedir Çiftçi, Hasan Süslü, Ali Güneş, Kasım Karayel, Celal Çetin, Regaip Karacan, Zekeriya Yeniay, Metin Akçay, Alaattin Yeniay çevre hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı. Polis yaralanan Şura-Der mensuplarından bazılarını gözaltına aldı. Bina önünde toplanan dernek üyeleri tekbirlerle saldırıyı protesto etti. Şura-Der'e daha önce de yine PKK sempatizanları tarafından iki kez saldırı düzenlenmişti.

Özgür-Der Saldırıyı Kınadı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Özgür-Der Genel Merkezi, PKK tarafından sergilenen dayatmacı ve tahakkümcü anlayışın devam ettirilmesinin ileride çok daha büyük belalara ve herkes için zarara yol açabileceği endişesini dile getirdi. Sorumluları sağduyulu yaklaşmaya çağıran Özgür-Der, Şura-Der mensuplarını gözaltına alan polisin tutumunu kınadı.

Açıklamanın tam metni:

ŞURA-DER'E YÖNELİK SALDIRIYI LANETLİYORUZ!

02 Şubat 2009

Devletin bağrında yeşeren ve devlet desteğiyle palazlanıp, ülkeyi saran büyük bir tehdide dönüşen Ergenekon çetesinin kirli faaliyetlerinin açığa çıktığı bir süreçte karanlık odaklarca yeni oyunlar sergilendiğini görüyoruz. Bu çerçevede Adana'da Toplumsal Dayanışma ve Şura Derneği (ŞURA-DER) merkezine yapılan saldırıyı da bu odakların kirli bir tertibi olarak görüyor ve lanetliyoruz.

Şura-Der'e yönelik olarak 1 Şubat Pazar günü geç saatlerde PKK taraftarlarınca gerçekleştirilen bu saldırı tehlikeli gelişmelerin ipuçlarını barındırmaktadır. Şura-Der üyelerinin de kendilerini savunması neticesinde çok sayıda insanın yaralandığı bu olay eğer gereken dikkat ve hassasiyet gösterilmez ve yetkililerce gerekli tedbirler alınmazsa bundan sonra yaşanabilecek daha vahim gelişmelerin habercisi sayılmalıdır.

Bu saldırının tahakküm ve dayatma anlayışından kaynaklandığı açıktır. PKK taraftarlarının bölgede kendileri dışında ortaya konan faaliyetlere karşı tahammülsüzlüklerinin sonucunda gelişen bu saldırıya karşı muhalif olduğunu iddia eden herkes tepki göstermelidir. Bu dayatmacı ve tahakkümcü anlayışın devam ettirilmesinin ileride çok daha büyük belalara ve herkes için zarara yol açması kaçınılmazdır.  

PKK taraftarlarının gerçekleştirdiği bu saldırıların önüne geçilmesi için başta DTP ve bağlantılı kuruluşlar olmak üzere ilgili, irtibatlı herkesin harekete geçmesini bekliyoruz. Konuya taraftarlık mantığı ile bakmak yerine sağduyu ile yaklaşmak ve bundan sonra yaşanabilecek başka provokasyonların önüne geçmek herkesin görevi olmalıdır.  Öte yandan Şura-Der örneğinde görüldüğü üzere saldırıya uğrayan yasal bir derneğin güvenliğini sağlaması gereken yetkililerin bunun yerine saldırının ardından Şura-Der mensuplarını gözaltına almasını kınıyor ve yetkilileri yasadışı odakların provokasyonlarına karşı tedbir almaya davet ediyoruz.  

Özgür-Der

HAKSÖZ-HABER

Önceki ve Sonraki Haberler