Özgür-Der: “Swat Vadisi’nde Katliama Son!”

Özgür-Der: “Swat Vadisi’nde Katliama Son!”

Özgür-Der mensupları Pakistan yönetiminin Swat Vadisi’ndeki katliamını İstanbul’daki Pakistan Başkonsolosluğu önünde protesto ettiler. ABD’nin Afganistan’daki katliamlarının da tel’in edildiği eylemde Müslüman halkların yalnız olmadığı mesajı verildi.

İstanbul 3. Levent'te bulunan Pakistan Başkonsolosluğu önünde toplanan Özgür-Der üye ve gönüldaşları, Swat Vadisi'ne bomba yağdıran Pakistan yönetimini ve Afgan köylerinde katliam yapan ABD'yi protesto ettiler.

"Pakistan Ordusu ABD'nin Tetikçisi mi?"

"İşgalcilere ve İşbirlikçilere Karşı Afganlı ve Pakistanlı Kardeşlerimizin Yanındayız!" yazılı pankartın açıldığı eylemde "Pakistan Ordusu ABD'nin Tetikçisi mi?", "ABD Afganistan'da; Zerdari Pakistan'da Katliam Yapıyor!", "Pakistan Yönetimine Soruyoruz: ABD Adına Halkınızı Katletmekten Utanmıyor musunuz?" yazılı dövizler taşındı.

Pakistan ordusunun Swat Vadisi'nde; ABD'nin de Afgan köylerinde gerçekleştirdikleri katliam için toplandıklarını belirten Murat Ayar, yaşananlar hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra katliam karşısında suskun kalmanın vebal olacağına dikkat çekti. Obama ile birlikte ABD'nin işgal politikalarının değişmediğini ifade eden Ayar, Afganistan ve Pakistan'da yaşananların bunu ortaya koyduğunu söyledi.

"Müslüman Halklar Yalnız Değidir!"

Eylemde bir konuşma yapan Haksöz Dergisi yazarı ve Özgür-Der yöneticilerinden Rıdvan Kaya, bir yönetimin, bir ordunun kendi halkının üzerine bomba yağdırmasının, işbirlikçilik zilletinin boyutlarını göstermesi açısından manidar olduğunu ifade etti. Pakistan ordusunun ABD lejyonu gibi kendi halkına karşı savaştığını söyleyen Kaya, bölgede tam bir vahşetin sergilendiğinin altını çizdi. Pakistan'ın yönetim biçiminin resmiyette İslam Cumhuriyeti olarak geçse de Pervez Müşerref döneminde olduğu gibi, şimdi Zerdari döneminde Müslümanlara karşı ABD'yle işbirliği yapıldığına dikkat çeken Kaya, Müslüman Pakistan halkının zalim diktatörler tarafından yönetildiğini söyledi. Bölgede Müslümanlara karşı ABD'nin yeni planı çerçevesinde hem Afganistan'da hem de Pakistan'da ciddi katliamların yaşandığı bilgisini aktaran Kaya, Gazze'de olduğu gibi buradaki Müslümanlarla ve mazlum halklarla da dayanışma sorumluluğuna işaret etti. Müslüman olmanın, dünyanın herhangi bir bölgesinde zulüm altında olanların yanında olmayı gerektirdiğini hatırlatan Kaya, işgal ve zulüm sürdükçe, zalimlerin karşısında mazlum halkların sesi olmaya devam edeceklerini belirtti.

Pakistan yönetiminin emperyalist işgalci güçlerin çıkarları adına Pakistan halkına ve İslam ümmetine karşı işlediği işbirlikçilik suçuna derhal son vermesi gerektiğine ilişkin Özgür-Der adına hazırlanan mektup Özgür-Der temsilcileri tarafından Pakistan Başkonsolosluğu'na verildi. Mektup ayrıca eylemde Murat Özer tarafından okundu.

"Swat Vadisi'nde Katliama Son!", "Pakistan Ordusu ABD'nin Lejyonu!", "Amerikan Uşağı İşbirlikçi Zerdari!", "İşbirlikçi Zerdari Hesap Verecek!", "Katil ABD Afganistan'dan Defol!", "Afganistan ABD'ye Mezar Olacak!", "Kahrolsun İşbirlikçi Zalim Rejimler!", "Ne Afganistan Ne de Pakistan Müslüman Halklar Yalnız Değildir!", "Emperyalizm Yenilecek İslami Direniş Kazanacak!" şeklinde sloganların atıldığı eylem, alkışlı protestoyla son buldu.

HAKSÖZ-HABER


Fotoğraf: Muharrem Baykul

Konsolosluğa verilen mektup:

Pakistan Devleti İstanbul Başkonsolosluğu'na

PAKİSTAN ORDUSUNUN SWAT VADİSİNDE YÜRÜTTÜĞÜ KANLI OPERASYON

İSLAM'A İHANET, İNSANLIK ADINA BÜYÜK BİR UTANÇTIR!

15 Mayıs 2009

11 Eylül bahanesiyle 2001 Ekim ayında Afganistan'ı işgal eden ve Afgan halkını kitleler halinde katleden ABD'nin meydana getirdiği vahşet manzarasına tüm dünya tam sekiz senedir tanıklık etmekte. Tüm bu süreç işgal, katliam, işkence, hukuksuzluk ve benzeri insanlık suçlarıyla devam edip gelmekte. Papatya biçenlerden fosfor bombalarına; Cenk Kalesi, Mezarı Şerif katliamlarından Guantanamo hukuksuzluğuna ve en son geçtiğimiz hafta Ferah Vilayetinde çoğu çocuk 140 köylünün canına mal olan füze saldırısına kadar işgalcilerin Afgan halkına karşı işlemedikleri suç kalmadı.

Pakistan yönetimi ise tüm bu kanlı, kirli süreçte hep ABD işbirlikçisi konumunda oldu. Lojistik destek vermekten hava sahasını kullandırmaya; direnişçileri yakalayıp sorgulamaya, Veziristan bölgesinde ortak operasyonlar gerçekleştirmeye dek bir dizi fiille Pakistan yönetimi açıkça Amerikan işgal suçuna ortaklık etti. Afganistan sınırı civarında ABD'nin uçaklarla ve füzelerle gerçekleştirdiği sayısız katliamda gerek Afganlı, gerekse de Pakistan vatandaşı ölen yüzlerce, binlerce insana rağmen ve halkının tüm itirazlarına, protestolarına rağmen işgalcilerle suç ortaklığını bugüne dek sürdürdü.

Ve şimdi Pakistan devleti işbirlikçilik suçunu çok daha ileri bir safhaya taşıyor. Batılılardan aferin almak ve çürümüş iktidarını korumak maksadıyla dün Lal Mescidinde yüzlerce Müslümanı vahşice katletmekten çekinmeyen zihniyet bugün de Swat Vadisinde işbaşında. Dün Pervez Müşerref diktatörlüğü vardı, bugün seçilmiş Zerdari yönetimde ama işbirlikçilik çizgisi hiç değişmeden sürüyor.

ABD'nin yönlendirmesi ve desteğiyle Swat vadisinde Pakistanlı İslami gruplara karşı vahşi bir operasyon gerçekleştiriliyor. Şu ana kadar bir milyondan fazla kişinin terk ettiği bölge büyük bir insanlık dramına ev sahipliği yapmakta. Bölgeden gelen haberlere göre şimdiye dek yüzlerce Müslümanın canına mal olan bu saldırıların genişleyerek devam ettirilmesi hedeflenmekte. Hem ABD, hem de Avrupalı devletler "terörle mücadeleye destek" adı altında İslami direnişi ezmesi için Pakistan devletine milyarlarca dolar taahhüt etmekteler. Bu durum açıkça Pakistan ordusunun Batılı emperyalistlerin çıkarları adına İslami güçlere karşı lejyoner mantığıyla bir savaş yürüttüğünü ortaya koymakta.

Bugüne dek operasyon adı altında yüzlerce, binlerce vatandaşını katleden Amerikalı işgalcilere en küçük bir itirazda dahi bulunmayıp, bilakis katliamları protesto eden kitleleri sopayla, kurşunla bastırmaya çalışan Pakistan devletinin bu tutumu emperyalizme uşaklıktan başka neyle izah edilebilir? BM kararlarına rağmen Keşmir'de on yıllardır süregelen Hindistan işgaline sessiz ve çaresiz kalan Pakistan ordusunun kendi halkına savaş açması, vahşice katliamlara girişmesi asla bağışlanamaz bir ihanet ve büyük bir suçtur. 

Bizler Pakistan halkının Türkiyeli kardeşleri olarak Pakistan yönetiminden Swat Vadisine yönelik gerçekleştirilen saldırıları durdurmasını talep ediyoruz. Emperyalistleri memnun etmek için kendi halkına savaş açmış hiçbir iktidar ayakta kalamaz. Pakistan yönetimi halkının İslami taleplerini dikkate almalı ve emperyalist işgalci güçlerin çıkarları adına Pakistan halkına ve İslam Ümmetine karşı işlediği işbirlikçilik suçuna derhal son vermelidir!

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler