Özgür-Der: "Taksim 1 Mayıs'a Açılsın!"

Özgür-Der: "Taksim 1 Mayıs'a Açılsın!"

İstanbul Valiliği bu yıl da Taksim meydanını 1 Mayıs etkinliği için kapatıyor. Özgür-Der, devletin adeta ‘güç gösterisi’ne dönüştürdüğü Taksim inadının çarpıklığını ortaya koydu.

Tehlike ve provokasyon olur" endişesiyle Taksim meydanının bu yıl da 1 Mayıs etkinliklerine kapatılmasını eleştiren Özgür-Der, asıl provokasyonun yasakçılıkta tezahür ettiğini belirtti. Açıklamada "devlet aklı"nın çarpıklığını ortaya koyan Özgür-Der, 1 Mayıs'ta Taksim'i yasaklamanın krizlerden nemalanan çeteci ve darbeci güçlerin ekmeğine yağ sürmek anlamına geleceğinin altını çizdi. Her türlü ahlaksızlık ve saçmalıkların yaşandığı kutlamalarda Taksim meydanını açan devletin; muhalif kuruluş ve sendikalara ise kapatmasının tam bir işgüzarlık olduğunun belirtildiği açıklamada toplumsal ve siyasal yapıda kaosun oluşmasına bu yasakçı tavrın sebep olduğu vurgulandı.

 

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

 

Hükümet (Artık Saçmalık Haline Gelen)

1 Mayıs'ta Taksim Meydanını Yasaklama Tavrından Vazgeçmelidir!

18.04.2008

Yaşadığımız coğrafyada kriz üretmede son derece başarılı bir performansa sahip olan sistem, her şeyi bir kriz nesnesi haline getiren tutumuyla toplumsal ve siyasal yapıda kaosun oluşmasına yol açmaktadır. Bunun somut bir örneği her yıl 1 Mayıs etkinliklerinde yaşanıyor. Muhalif örgütler ve sendikaların 1 Mayıs'ta Taksim'de etkinlik yapma talepleri karşısında sistem yasakçı tavrıyla adeta 'Nuh diyor peygamber demiyor!' Bir yanda 1 Mayıs'ın resmi tatil olması için genel bir uzlaşma havası Meclis'te oluşturulurken öte tarafta hala Taksim meydanının yasak olması çelişkisi görülmek istenmiyor.

Çarpıcı olan; provokasyon, kaos ve çatışma çıkar edebiyatıyla Taksim meydanını 1 Mayıs etkinliklerine yasaklayanların bizatihi kendi tutumlarının söz konusu durumları ortaya çıkardığıdır. Nitekim 1 Mayıs 2007'de yaşananlar bunu açık bir şekilde göstermiştir. İstanbul Valiliği'nin ve İçişleri Bakanlığı'nın 'kararlı' tutumu neticesinde binlerce polis meydanı doldurmuş, olağanüstü güvenlik önlemleri nedeniyle hayat felç olmuş, vapur seferleri iptal edilmiş, Taksim'e çıkan bütün yollar trafiğe kapatılmış ve insanlar yollarda perişan edilmişti. Türkiye'de 'devlet aklı'nın nasıl çalıştığını gösteren bu tablo İstanbul Valiliği'nin Taksim'de 1 Mayıs etkinliklerine izin vermeyeceklerini söylemesiyle bu yıl da tekrar edilmek isteniyor.

Şölenlerde, şenliklerde, polis günü kutlamalarında, pop konserlerinde, her türlü ahlaksızlık ve saçmalığın yaşandığı yılbaşı kutlamalarında serbest olan Taksim meydanının muhalif oluşumların talep ve tepkilerini ortaya koymalarına kapatılması tam bir işgüzarlık örneği. Garip bir mantıkla 'yasal alan' olarak Çağlayan, Kazlıçeşme, Kadıköy meydanlarının her fırsatta dile getirilmesi ise traji-komik bir durumdur. Aynı insanlar ve kuruluşların aynı slogan ve pankartlarla örneğin Çağlayan meydanında 1 Mayıs etkinliği yaptıklarında suç teşkil etmeyen bir durumun Taksim meydanında yapıldığında suç olarak nitelendirilmesi çarpık sistem gerçeğini göstermekte.

İstanbul'a kabus yaşatmak istemediklerini belirten İstanbul Valisi Muammer Güler, kabusun yasaklama mantığıyla ortaya çıktığını ve yaşanacaklardan birinci dereceden sorumlu olduğunu anlamalıdır. Bu kabusu 1 Mayıs etkinliğinin Taksim'de güvenli bir ortamda geçmesini sağlayacak tedbirleri alarak önleyebileceğini görmelidir.

1 Mayıs'ta Taksim'i yasaklamak krizlerden nemalanan çeteci ve darbeci güçlerin ekmeğine yağ sürmelerini sağlayacak koşulları oluşturmak demektir. Darbe planları ve çete oluşumlarının ayyuka çıktığı bir süreçte, devletin adeta 'güç gösterisi'ne dönüştürerek "Taksim'de yaptırmam!" mantığının başka bir izahı olamaz. Bu minvalde tehlike ve provokasyon varsayımlarıyla toplantı ve gösteri hakkının engellenmesinin kabul edilemeyeceğini bir kez daha vurguluyor; halkın taleplerini, itirazlarını ortaya koymasını sınırlandıran, daraltan ve sadece birkaç alana hapseden yasa ve mevzuatın da bir an önce yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtiyoruz.

Hülya Şekerci

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler