Özgür-Der: "Tatbikatın İptali Olumlu Bir Adım!"

Özgür-Der: "Tatbikatın İptali Olumlu Bir Adım!"

“Anadolu Kartalı” tatbikatına İsrail’in katılmasının iptal edilmesi ve sonrası gelişmeler hakkında bir açıklama yapan Özgür-Der, işgalcilerle yapılacak olan utanç tatbikatının iptal edilmesinin halkın taleplerinin dikkate alındığının göstergesi olduğunu b

Özgür-Der'den yapılan açıklamada 28 Şubat sürecinde darbecilerin halka rağmen işgalci devletle imzaladıkları askeri, siyasi stratejik anlaşmaların yıllardır kamuoyunun tüm tepkilerine rağmen devam ettirildiğine dikkat çekildi. Toplumun geniş kesimlerince ortaya konan yoğun eylemliliklerde Siyonist katillerle askeri tatbikatların iptal edilmesi ve işbirliğinin kesilmesi talepleri ısrarla dile getirildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, bu yılki tatbikata İsrail'in çağrılmamasının olumlu karşılandığı dile getirildi. Ancak İsrail'le geliştirilen ilişkilerin de çok köklü olduğunun ifade edildiği açıklamada, bu olumlu gelişmenin çok daha ileri noktalara taşınarak İsrail'le imzalanan askeri anlaşmaların ve geliştirilen siyasi ilişkilerin tümüyle iptal edilmesi gerektiği vurgulandı

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklama:

Utanç Tatbikatının İptal Edilmesi

Halkın Taleplerinin Dikkate Alındığının Göstergesidir!

13 Ekim 2009

12-23 Ekim tarihleri arasında Konya'da yapılması planlanan ve İsrail'in de katıldığı "Anadolu Kartalı" adlı tatbikat ile ilgili gelişmeler Siyonist işgalcilerle ilişkilerde kamuoyunun hassasiyetlerinin dikkate alındığının göstergesi olmuştur. 28 Şubat sürecinde darbecilerin halka rağmen işgalci devletle imzaladıkları askeri, siyasi stratejik anlaşmalar yıllardır kamuoyunun tüm tepkilerine rağmen devam ettirildi. Hava sahası açısından kısıtlı imkânlara sahip olan işgalci güçler Filistinli kardeşlerimizin üzerine bomba atan uçaklarının eğitimini Konya semalarında yaptı. Bu tavrın adı açıkça suça ortaklık; işgale, katliama, vahşete destek vermek demektir. Nitekim geçtiğimiz yıl Gazze saldırılarını gerçekleştiren uçaklar da Türkiye'de eğitim uçuşu yapmıştı. Saldırıların yaşandığı süreçte toplumun geniş kesimlerince ortaya konan yoğun eylemliliklerde Siyonist katillerle askeri tatbikatların iptal edilmesi ve işbirliğinin kesilmesi talepleri ısrarla dile getirilmişti.

Halkın taleplerine, beklentilerine cevap vermeyen, onları dikkate almayan askeri ve siyasi bürokrasi geleneğine sahip sistem gerçeğinde tatbikata İsrail'in çağrılmaması olumlu bir adımdır. Yanlış olan bugüne kadar siyasi ve ahlaki açıdan hiçbir meşruiyeti olmayan işgalci güçlerle askeri ve siyasi ittifak ilişkilerinde bulunmaktır. Bundan sonraki süreçte de ortaya konan bu tutum devam ettirilmeli ve İsrail muhibbi medya ya da çevrelerin ve bazı uluslararası güçlerin yaklaşımına teslim olunmamalıdır. Bu bağlamda İsrail'e destek için ABD ve İtalya'nın tatbikata katılmaktan vazgeçmeleri de olumlu bir adımdır. Afganistan ve Irak'ta yıllardır mazlum ve Müslüman kardeşlerimizi bombalayan bu iki ülkenin de Konya semalarında tatbikat yapmaları utanç vericidir. Müslüman halkların tepesine bomba yağdırmakta deneyim kazandırmak için Konya semalarını işgalcilerin uçaklarına açma zilletinden kurtulma açısından ABD ve İtalya'nın tatbikata katılmaktan vazgeçmesi askeri ve siyasi bürokrasi için bir fırsattır.

Tatbikatla ilgili gelişmeler İsrail'i rahatsız etmeye yetmiştir ki, bu gelişmeleri olumlu karşılamaktayız. Ancak İsrail'le geliştirilen ilişkilerin de çok köklü olduğu görülmelidir. Dolayısıyla bu olumlu gelişme çok daha ileri noktalara taşınarak İsrail'le imzalanan askeri anlaşmaların ve geliştirilen siyasi ilişkilerin de iptal edilmesi gerekmektedir. Çünkü siyasi ve ahlaki açıdan hiçbir meşruiyeti olmayan bir işgalci güçle bu kadar yoğun ilişkinin haklı hiçbir gerekçesi olamaz.

Özgür-Der

Önceki ve Sonraki Haberler