Özgür-Der: "Vakit'e zulmü teşhir cezası!"

Özgür-Der: "Vakit'e zulmü teşhir cezası!"

Söz konusu İslami ve muhalif medya olunca "basın özgürlüğü"nün hikaye olduğunun yeni bir örneği olarak Vakit Gazetesi'nin para cezasına mahkum edilmesi Özgür-Der tarafından kınandı.

Vakit Gazetesi 28 Şubat 2006 tarihli haberinde askeri-sivil bürokrat ve siyasileri hedef gösterdiği iddiasıyla bugün sonuçlanan davada 40 bin YTL para cezasına mahkum edildi. Söz konusu İslami ve muhalif medya olunca "basın özgürlüğü"nün ayaklar altına alındığının bir kez daha görüldüğü bu karar dolayısıyla Özgür-Der bir basın açıklaması yayınladı. Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada yargı sistemindeki keyfiliğin yarattığı güvensizlik ortamından bahsedilerek yargıya musallat olmuş keyfiliklere karşı tüm kamuoyu duyarlı olmaya çağrıldı.

 

Açıklamanın tam metni:

 

VAKİT'E ZULMÜ TEŞHİR CEZASI MI?

28 Mart 2008

 

Yargının çelişkili kararları bitmek bilmiyor! Kişilere göre değişen kararlar, farklı zamanlarda birbirine taban tabana zıt hükümler, zorlama yorumlara dayanarak verilen ağır cezalar neredeyse Türkiye'de sıradan olaylar haline gelmiş görünüyor. Yargı sistemindeki keyfiliği ortaya koyan tüm bu görüntü giderek tam bir güvensizlik ortamı ortaya çıkarmakta.

 

Laik-Kemalist zihniyete mensup çevrelerce her türlü yayının, siyasilere, kurumlara yönelik ağır suçlamaların, hakaretlerin fikir özgürlüğü çerçevesinde değerlendirildiği mahkemelerde, ne enteresandır ki, İslami kimlikli yayın organlarının en basit ifadeleri dahi cezalandırma konusu oluyor.

 

Bu durumun son örneği Vakit Gazetesi'ne yönelik 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davada yaşanmıştır. Bazı generallerle ilgili gazetenin yaptığı bir yayını terör örgütüne hedef göstermek olarak değerlendiren mahkeme, gazetenin sahibi Nuri Aykon ve sorumlusu Harun Aksoy'u 20'şer bin YTL para cezasına çarptırmıştır.

 

Mahkeme, Vakit Gazetesi'nin 28 Şubat 2006 tarihli sayısında yer alan haberinde, TSK'da görev almış İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Güven Erkaya, Teoman Koman, Erol Özkasnak ve Osman Özbek gibi üst düzey generallerin, ayrıca Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, Yekta Güngör Özden, Vural Savaş ve Kemal Gürüz'ün isimlerine ve fotoğraflarına yer verildiğini, bu kişilerin faaliyetlerinden bahsedilerek, terör örgütlerine hedef gösterildiklerine hükmetmiştir.

 

Hedef gösterildiği iddia edilen isimler pek çok icraatlarıyla kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerdir. Eğer terör örgütlerince gündeme alınmaları söz konusu olacaksa dahi bunun gazetelerin haklarında yayın yapmalarıyla olmayacağı çok açıktır. Kimliği, konumu, icraatlarıyla zaten sürekli gündemde olan bu isimler tanınmayan, gizlenen kamu görevlisi konumunda isimler de değildir. Aslında bahsi geçen isimler hedef gösterilmek bir yana bugüne dek yaptıklarıyla kamuoyunu ve bilhassa da İslami duyarlılığa sahip kişileri ve kuruluşları hedef alan icraatların, daha doğrusu zulümlerin sahibidirler. Bu durumda mahkeme bir anlamda bu zulümleri gündeme getirmeyin, yaşadığınız acıları, sıkıntıları şikayet etmeyin demiş olmaktadır.

 

Zulmü teşhir etme sorumluluğunu yerine getirdiği için cezalandırılan Vakit Gazetesi'nin maruz kaldığı uygulamanın adaletle bağdaşmadığını düşünüyor, yargıya musallat olmuş keyfiliklere karşı tüm kamuoyunu ve bilhassa da sorumluluk konumunda bulunanları duyarlı olmaya çağırıyoruz.

 

Özgür-Der Genel Başkanı

Hülya Şekerci

Önceki ve Sonraki Haberler