Özgür-Der: "Yasakçı rektörler yargılanmalı!"

Özgür-Der: "Yasakçı rektörler yargılanmalı!"

Başörtüsü yasağının kaldırılmasına rağmen oligarşik laik-Kemalist azınlığı temsil eden rektörlerce yasakçılığın sürdürülmesini kınayan Özgür-Der yasakçı rektörlerin yargılanması gerektiğini belirtti.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan basın açıklamasının tam metni:

YASAKÇI REKTÖRLER YARGILANMALIDIR!

26.02.2008

Üniversitelerde başörtüsü yasağı uygulamasını kaldırmayı hedefleyen anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı'nın onayı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği halde, bazı üniversitelerde, rektörler eliyle gerçekleştirilen yasakçı zihniyetin hukuksuz uygulamalarına şahit olmaktayız. Üniversite kapılarından çevrilen ya da başlarını açmaya zorlanan başörtülü öğrencilerin gördükleri bu muameleye bir de derslere giren başörtülülerin kimliklerine el konulması hukuksuzluğu eklenmiştir.

Yasakçı rektörlerin arkasına sığındıkları ve "Anayasa Mahkemesi'nin kararının bekleneceğine dair" yaptıkları açıklamalar açıkça suçtur.

Başka konularda ne denli "azimli" ve "süratli" olduğunu yakından müşahede ettiğimiz Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in bu suçu işleyenler hakkında soruşturma açılması noktasında neden aynı kararlı tavrı gösteremediği ciddi bir soru konusudur!

Özgür-Der olarak yeni anayasada getirilen düzenlemeleri uygulamayacak olan kişiler için cezalar öngören ve özellikle Anayasa'nın "kanunsuz emir" başlıklı 137. maddesi, Ceza Kanunu'nun "eğitim ve öğretimin engellenmesi"ne ilişkin 112. maddesi ve "ayrımcılığa ilişkin" 122. maddesi gereğince savcıların harekete geçmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha anlaşılmalıdır ki, Allah'ın emri olan başörtüsü hizmet alan-veren gibi tutarsız ve adaletsiz tasniflere maruz bırakılmaya devam ettikçe, yasakçıların pervasızlıkları ve son günlerde merkez medyada yer alan ve okullardan hastanelere uzanan cadı avı simsarları da yüreklenmeye devam edeceklerdir.

Hülya Şekerci

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler