ÖZGÜR-DER'de Bayramlaşma Programı

ÖZGÜR-DER'de Bayramlaşma Programı

Özgür-Der Genel Merkezi, bayramlaşma programını Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde Fatih'te gerçekleştirdi. Fatih-Draman Camii Salonu'nda 13.00-16.00 arasında gerçekleştirilen bayramlaşma programına Özgür-Der üye ve yakınları aileleriyle katıldılar.

Bayramın üçüncü günü öğlen namazının ardından Fatih camiinde İslami cemaat ve kuruluşların ortaklaşa düzenledikleri bayramlaşma töreninden sonra başlayan Özgür-Der'in bayramlaşma programına, Özgür-Der Ümraniye, Beykoz, Küçük Çekmece şubelerinden ve Bağcılar Özgür-Der Girişimi'nden katılanlar yanında diğer kuruluşlardan da iştirak edenler oldu.

Draman'daki program Kadir Arslan'ın gündemle irtibatlı bazı Kuran ayetlerini okuması ve mealini vermesi ile başladı. Hamza Türkmen de Kurban bayramının anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı. Türkmen konuşmasında, İbrahimi bir gelenek olan Kurban'ın bizim için tevhid diniyle zamanlar öncesinden kurulan bir köprü görevi gördüğünü ve takarrub formunda yakınlığı ifade ettiğini söyledi. Yakınlığın, öncelikle her türlü beşeri sevgiyi ve tutkuyu aşıp, ancak Allah'a, onun vahyine ve Allah dostlarına besleneceğini söyleyen Türkmen, Kurban bu bilinç halinin ifadesidir ve bu bilinç haline ulaştığımızda gerçekten bayram yapmak gerekir dedi.  Kurban Bayramı'nı sevinçle kutlayabilmemiz için, adanmışlık veya Rabbimize kulluk yapmak konusunda vahye yakınlık bilincini yaygınlaştırmak sorumluluğuna işaret etti.

Allah'a yakınlık anlamında namazın da, orucun, zekatın, her türlü infakın ve en önemlisi de vahyin tanıklığı anlamına gelen şahitlik bilincine ermenin de kurban olmayı üstlenmek anlamına geldiğini belirten Türkmen, bu seneki bayramda da Filistin Gazze'de muhasara altında kalan ve direnişleriyle Müslümanların onurunu yükselten kardeşlerimizle yakınlığımızı sembolik olarak da olsa ifade edebilmek için İstanbul Özgür-Der çevresinde yüzü, Ankara İlkav çevresinde doksanı aşkın kurbanın bir gün önce Gazze'de kestirildiğinin bilgisini aktardı.

Yapılan ikramlar ve sohbetler eşliğinde üç saati aşkın bir zaman diliminde gerçekleşen programa 16.30'a doğru son verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler