Özgür-Der'den Hayat TV Sansürüne Kınama

Özgür-Der'den Hayat TV Sansürüne Kınama

Hayat TV’nin frekansının, herhangi bir mahkeme kararına dayanmadan iptal edilmesi Özgür-Der tarafından kınandı: "Türkiye’de darbecilerin üzerine gittiğini savunan bir yönetimin, Hayat TV’nin susturulması kararını açıklayabilmesi mümkün değildir!"

Türksat uydusu üzerinden yayın yapan ve EMEP'e yakınlığıyla bilinen Hayat TV'nin frekansının, herhangi bir mahkeme kararına dayanmadan Türksat yetkilileri tarafından iptal edilmesini kınayan Özgür-Der, "Hükümet bir yandan Ergenekon operasyonlarını sürdürürken diğer taraftan muhalif basın üzerinde susturmaya varan baskılarla darbeci çevrelere bir mesaj vermek istiyorsa, bu sadece tutarsızlık, zayıflık ve aczin mesajıdır." dedi. 

Bilindiği üzere 3 Aralık 2007'de "Hayatın Tüm Renkleri" sloganıyla yayın hayatına başlayan Hayat TV'nin ekranı, TÜRKSAT yetkililerinin işletmeci şirkete gönderdiği tehdit yüklü bir mektup sonrasında 16 Temmuz 2008 günü karartılmıştı.

Özgür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamanın tam metni:

HAYAT TV'NİN KARARTILMASI KARARI

BASIN VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE  DARBEDİR ve DERHAL GERİ ALINMALIDIR!

Türkiye'de darbecilerin üzerine gittiğini savunan bir yönetimin, Hayat TV'nin susturulması kararını açıklayabilmesi mümkün değildir.

Hayat TV'nin frekansının iptali kararı Türksat tarafından, "bölücü içerikli yayın yaptığı" iddia edilerek alınmıştır. Bu iddianın hiçbir yasal dayanağı yoktur. Alınmış bir mahkeme kararı bulunmadığı gibi, Hayat TV'nin çizgisi, ayrılıkçı/milliyetçi değil sadece ezilen halkın sorunlarının dile getirilmesi doğrultusundadır. Büyük sermayenin kontrolündeki  TV kanallarının rezil yayınları tek sesmişçesine devam ederken, çok sesliliği savunduğunu iddia eden iktidar, farklı ve muhalif sesleri susturarak samimi olduğunu söyleyemez. Eğer hükümet bir yandan Ergenekon operasyonlarını sürdürürken diğer taraftan muhalif basın üzerinde susturmaya varan baskılarla darbeci çevrelere bir mesaj vermek istiyorsa, bu sadece tutarsızlık, zayıflık ve aczin mesajıdır.  

Kuruluşundan itibaren işçi-emekçilerin, tüm ezilenlerin ve muhaliflerin sesi olma çizgisini sürdüren Hayat TV ile dayanışma içinde olduğumuzu; Özgür-Der olarak karartma kararının geri alınması için gösterilen çabaları destekleyeceğimizi duyuruyoruz.

Hülya Şekerci

Özgür-Der Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler